Az illem tudása magabiztossá tesz

A győztes bródys csapat (Fotó: Györkös)

Úgy gondolnánk, hogy manapság az illemtan valami elavult dolog, hiszen rég kiment már a divatból a csipkés zsebkendő és a merev magázódáshoz való ragaszkodás, de rá kell jönnünk, hogy kultúránkat és ezzel együtt emberei kapcsolatainkat is megannyi szabály, illetve útmutatás határozza meg, amikben valljuk be jobb, ha el tudunk igazodni.

Az illemtan ezért a 21. század emberének inkább logikus és hasznos tanácsok halmazát jelentheti. Olyanokét, amelyek megkönnyítik az életet nekünk és a következő generációknak is. Ezt vette alapul az idén jubileumát ünneplő (tíz esztendős) illemtan-vetélkedő is, amit a helyi középiskolák számára szerveztek a közelmúltban a vmk aulájában.

A Tudni illik, mit illik című vetélkedőn minden évben más és más téma volt terítéken, az utcai viselkedéstől a számítógépes netiketten át a szórakozás vagy épp a szerelem etikettjéig. Az idei esemény formabontónak bizonyult abból a szempontból, hogy a csapatokat egy-egy tanár is erősítette, ezért stílszerűen az iskolai viselkedés állt a megmérettetés fókuszában.

Az illemtan-totótól, a tini-felnőtt szótáron át a szituációs gyakorlatig szinte minden típusú feladatban helyt kellett állnia a versenyzőknek, akik az élményeken túl hasznos tudással is gazdagodtak, így a későbbiekben biztosan megfelelő módon fognak viselkedni és kommunikálni adott szituációkban.

Nagy munkában a zsűri..

A zsűrinek (Oszlánszky Zsolt, Horváth Rita, Viaszné Meinczinger Katalin, Bábics Valéria, Szőke Melinda, Horváth-Tölgyesi Katalin és Lóránd Éva) nem volt könnyű dolga az értékelésnél, hiszen frappáns megoldásokból és újszerű látásmódból sem volt hiány a csapatoknál.

A zsűri elnöke, Oszlánszky Zsolt az elmúlt tíz év versenyeire visszatekintve elmondta, hogy igény van az ilyen jellegű tudás megszerzésére, hiszen a diákok fellépése, viselkedése akkor lehet igazán magabiztos az élet más területein is, ha ismerik és alkalmazni tudják a legalapvetőbb szabályokat is.

A szellemi erőpróbát a Bródy Imre Gimnázium csapata (Ludvai Bence, Pákozdi Lili, Kovács Gergő és Orbán Helga tanárnő) nyerte meg. Második helyen a Bánki Donát Intézményegység (Füredi Elizabet Gréta, Magvas Anna, Kovács Regina Zoé és Pálné Antal Tímea tanárnő), míg harmadikon a Szent-Györgyi Albert Szakgimnázium, Szakközépiskola és Kollégium kollektívája (Péter Vivien, Pék Dorina, Porkoláb Mónika és Piszker Ivett tanárnő) végzett.

This slideshow requires JavaScript.

 

 

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply