Az ősszel ültetett fokhagyma nagyobb lesz

Az őszi időszak nem csak a betakarításról szól, hanem az ültetésről is. Rengeteg növény van, amit ilyenkor ősszel kell a földbe rakni, hogy tavaszra megerősödjön. Ilyen az őszi fokhagyma is.

 A fokhagymát sokan szeretik, jellegzetes aromája sok ételt tesz különlegessé, de vannak, akik még a szagától is irtóznak. (Pedig nem is vámpírok.)

E szagos növénynek számos jó tulajdonsága és sokrétű gyógyhatása miatt hasznos lenne a rendszeres fogyasztása. Cavallito amerikai kutató vonta ki először a fokhagymából azt az olajat, ami az allicin nevet kapta, és amelyről megállapította, hogy számos mikroorganizmus ellen bevethető. Így például a szervezetben súlyos gyulladásokat okozó streptococcus, sőt, még a tífuszt okozó baktériumok ellen is hatékony.

A fokhagymafajtákat kétféleképpen csoportosíthatjuk. Az ültetés ideje alapján van őszi és tavaszi fajta. Az őszi fokhagyma a legtöbb esetben nagyobbra nő és a különálló gerezdek is méretesebbek. A tavaszi fokhagymának az a hátránya, hogy kevesebb termést hoz. Az őszi fokhagymát ideális esetben késő ősszel kell ültetni. Erre október vége, november eleje felel meg leginkább. Az időjárástól függően az ültetés végső ideje akár decemberre is kitolódhat. Minél később kerül még tél előtt a földbe a növény, annál nehezebben okoz kárt benne a fagy.

A leggyakoribb hiba, amit az őszi fokhagyma esetében el lehet követni az a túl korai, szeptemberi ültetés.

A hagyma ültetése előtt gondosan elő kell készíteni a talajt. Az előző termés betakarítása után ássuk fel a kijelölt helyét és távolítsunk el minden gyökérmaradványt a földből. Alapszabály, hogy ne ültessük olyan helyre, ahol az elmúlt években is volt már, illetve gyökérzöldségek után sem tanácsos elvetni. Ez utóbbi nagyon kimeríti a talajt és nem jut elég tápanyag (kálium) a fokhagymának.

Az ültetéshez, egészséges, ép gerezdeket használjunk, amiket egymástól 10 cm-es tőtávolságra és 25 cm-es sortávolságra rakjunk a földbe. Mindig jól nézzük meg mielőtt a földbe dugjuk, hogy nehogy fejjel lefelé sikerüljön a műveletünk. Az ültetés helyéül napos, világos esetleg kissé árnyékos helyet is választhatunk. Teljes árnyékba ne ültessük.

A fokhagyma kedveli a tápanyagban gazdag ágyást, de a frissen trágyázott talajokat nem szereti. A fokhagyma jó szárazságtűrő növény, ugyanakkor a kihajtáskor igényli az öntözést. Ha ugyanolyan száraz és aszályos évünk lesz jövőre is mint, ami az idén volt, akkor mindenképp figyeljünk oda, hogy ne száradjon ki a földje.

Az ősszel ültetett fokhagymát érdemes lehet minimális lombtakarással védeni a kemény hideg ellen. Az első fagy előtt a fokhagymának körülbelül tíz centiméteres gyökereket kell eresztenie, de egyáltalán nem lehet rajta zöld. Ha sikeres volt az őszi ültetésünk akkor július végén szüretelhetjük is.

Fotó: Futó Tünde

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply