Bemutatták az Ajkai Századok legújabb számát

Az Ajkai Századok helytörténeti folyóirat XV évfolyam 16. számát június 19-én mutatták be a Nagy László Városi Művelődési Központ és Könyvtár kiállítótermében. A rendezvényen megjelent Márkusné Vörös Hajnalka, a Veszprémi Honismereti Egyesület elnöke, Szőke Melinda, az önkormányzat irodavezetője és Pad Ferenc önkormányzati képviselő is. Az eseményt gitár zenével és énekkel színesítette Németh László és Németh Noémi.

Ajka máig egyetlen helytörténeti kiadványa egy folyamat eredményeként született meg. Az első kiadványt 2004-ben adta ki az önkormányzat támogatásával néhány lelkes helytörténeti kutató, Nagy Lajos irányításával 62 oldalon. Tíz éven át jelent meg a kiadvány évente egyszer Ajka és a hozzá csatolt községek helytörténetével. Nagy Lajos 2014 ben bekövetkezett halálával bizonytalanná vált a kiadvány sorsa. Négy év szünet után Tilhof Endre szorgalmazására újra indult a Századok. A főszerkesztői tisztet Csendesné Bosits Éva vállalta el. A mostani bemutatóra szép számú érdeklődő gyűlt össze a VMK kiállítótermébe, akiket Simon Judit szakmai igazgatóhelyettes köszöntött, majd egy rövid összefoglalóban idézete fel az eddigi kiadványok történetét. Általánosságban elmondható, hogy a folyóirat tartalmát tekintve Ajka és a településrészek történetével foglalkozik. Állandó rovat kíséri figyelemmel a kerek évfordulókat, ehhez kapcsolódva tematikus számok is megjelentek az elmúlt évek során. Szinte állandó téma a bányászat, de jól dokumentált a kaszinó kultúrház vagy az üveggyár története is. Az elkészült írások sokrétűek, a kutatott témák a helyszínek és a mélység tekintetében is. Mivel a szerkesztés nehéz és felelősségteljes munka, ebből kifolyólag a főszerkesztő munkáját két éve lektorként segíti Tilhof Endre és dr. Gasztonyi Erzsébet. Az Ajkai Századokat kiadja az ajkai Nagy László Városi Művelődési Központ és Könyvtár és Ajka Város Önkormányzata. Felelős kiadó: Bábics Valéria a VMK igazgatója.

A felvezető után Sebő József középiskolai tanár mutatta be az Ajkai Századok 2022. decemberi számát, aki a történeteket személyes emlékeivel is kiegészítette. Az idei kiadvány 85 oldalból áll és 15 írás színesíti. Olvashatunk benne többek között az ötvenéves kórházunk múltjáról, az 1991 ben alakult Veszprémi SZC Szent-Györgyi Albert Technikum és Kollégium oktatási intézményről, a Kádár rendszer utolsó politikai kivégzettjéről a padragi Hamusics Jánosról, az ajkai templom előtt agyonlőtt szovjet katonákról, akiknek számát máig homály fedi, a gyepesi szerzetesekről, a premontrei női rendről. De érdekes írást olvashatunk még a lokálpatrióta csékúti lakosról Roznai Kálmánról, vagy Horváth Magda életéről, akinek köszönhetően nemzedékek nőttek fel Tósokberénden az általa meghonosított néptáncon. Természetesen ebből a kiadványból sem maradhatott ki a bányászat, amiről most Vesztróczy László tollából olvashatunk a városban fellelhető szobrok, emléktáblák, és síremlékek bemutatásán keresztül. A figyelemre méltó írásokban ezeken kívül még számos érdekes témáról eseményről is beszámoltak a szerzők. Név szerint: Áment Márton, Csendesné Bosits Éva, Domján János, dr. Gasztonyi Erzsébet, Sipos Ottó Tibor, Tilhof Endre, Varga György, Vesztróczy László, M Mester Katalin, Herczeg József, Szaniszló Edit és Vigváryné Németh Katalin. A közönség feszült figyelemmel hallgatta Sebő József részletes és kimerítő előadását a könyvről, aki persze mindig hagyott egy kis kérdést is a levegőben, amiért érdemes kézbe venni és elolvasni majd a most bemutatott Ajkai Századokat.

Zárásként, mivel a helytörténeti írók, kutatók is jelen voltak a teremben, kérdéseket lehetett feltenni nekik az írásaikkal kapcsolatban, illetve a jelenlévők maguk is beszámolhattak egy-egy eseményhez fűződő emlékeikről. Így történt, hogy előkerült egy szemtanú, aki kisgyerekként Hamusics János szomszédja volt és a jelenlévőknek részletesen elmesélte annak letartóztatását.  A kiadványt az ajkai Nagy László Városi Művelődési Központ és Könyvtár  információs központjában lehet megvásárolni, 1500 Ft-ért, ahol még régebbi példányok is kaphatók.

F. P. T. Fotó: Futó

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply