Biológiai sokféleség – tavaink és egészségünk védelmében

Fotó: illusztráció

A biológiai sokszínűség, az úgynevezett biodiverzitás azt fejezi ki, hogy mennyire gazdag a természeti környezetünk. A környezet minősége, az ember általi környezetszennyezés fontos szerepet játszik egészségi állapotunkban is. A vizes élőhelyeink megőrzése szintén létfontosságú. A biodiverzitás védelmének világnapját május 22-én tartjuk.

Az élőlények összessége és a fizikai környezetük, illetve a kölcsönhatásuk hozzák létre az ökoszisztémát. A nagy tavaink esetében is veszély fenyegeti a természet rendjét, amit nem meglepő módon, mi emberek okozunk. Mielőtt a helyzet még rosszabbra fordulna, a civilek áprilisban megalapították a Nagy Tavak Koalíciót: a Balaton, a Fertő-tó, a Velencei-tó és a tatai Öreg-tó védelme érdekében. A négy nagy tavunkat észszerűtlen nagy beruházások veszélyeztetik, ezért minden területen összefogtak a helyiek és követelik, hogy az ő véleményük is beépüljön a döntéshozatalba. A Greenpeace Magyarország a helyi kezdeményezések mellé állt.

A Fertő-tónál egy óriási beruházás előkészületeit már elkezdték, a környezetvédelmi szakemberek szerint ezzel nagyon fontos élőhelyeket tesznek tönkre. A tó a Fertő-Hansági Nemzeti Park területén található, Natura 2000-es besorolású Ramsari terület. 2001 óta az UNESCO világörökségi védelme alatt álló kultúrtáj, ami kiemelt jelentőségű természetmegőrzési területen, illetve különleges madárvédelmi területen fekszik. Közvetlenül a vízpartra majdnem 60 hektár beépítését és lebetonozását tervezik, vitorlás és csónak kikötőt, csaknem ezer parkolóhelyet, teniszpályákat, futballpályát, szállodákat, ami tönkreteszi az élőhelyek legnagyobb részét. Ezt a mértékű természetrombolást a Greenpeace Magyarország nem tudja elfogadni, ezért beperelték azt a határozatot, amit erre kiadtak.

Minket ajkaiakat szerencsére nem fenyeget ez a fajta veszély, ami kiderült a május 21-én tartott online lakossági fórumon. Ajka zöld területi programjára és annak megvalósítására is kitért Schwartz Béla polgármester, aminek részleteit Andrónyi Miklós irodavezető ismertette. A beszámolóból egyebek mellett az is kiderült, hogy a városligeti tó esetében 20-25 évente fontos a teljes mederkotrás. Egy hónapon belül megkezdődik a hínárkaszálás, majd szivattyúzással próbálják eltávolítani az 50-80 cm iszapréteget. A tó felületét megtisztítják a teljes hínártömegtől, emellett a víz leengedésére és téli pihentetésére is szükség van. A látvány sajnos nem lesz „csábító”, de a végeredmény érdekében elengedhetetlen lépésről van szó. Lényeges, hogy a városligeti tó fejlesztéséhez hozzátartoznak a fa- és cserje ültetések, emellett az állatbarátoknak zárt kutyafuttató áll majd rendelkezésére, de újabb rekreációs tereket is biztosítanak a szabadtéri mozgást választók részére. A Városliget ezáltal még szebbé és gondozottabbá válik, a lehetőségeit mindenki élvezheti majd, aki Ajkára látogat, hiszen nyitva áll előttünk. Fontos, hogy a természettel összhangban próbáljunk élni, mert ha nem vigyázunk rá, elveszíti sokszínűségét, alkalmazkodó képességét és tönkremegy – mi emberek pedig ugyanerre a sorsra jutunk. Meglepődve állunk a különböző immunbetegségekkel szemben, amit eddig nem tapasztaltunk.

A világjárvány jól példázza a környezet és az egészségünk közötti összefüggést: nem önmagában a vírus pusztító, hanem az, ahogy a civilizációs ártalmakkal sújtott szervezet reagál rá. Nem árulunk el titkot, ha azt mondjuk, hogy az elhízás, a túlsúly veszélyeztető tényezők. Az egészségügyi szakemberek szerint zsírsejtekben szabadul fel az úgynevezett citokin, ami elárasztja a szervezetünket és tönkreteszi a szerveinket. Közismert, hogy a citokinvihar légzési nehézséget okoz.

Összességén kimondható, hogy a Covid-19 korunk civilizációs betegsége, kicsit olyan, mintha versenyt futna egymással az emberiség és a vírus – mi védőoltásokkal próbálkozunk, a vírus pedig mutálódással. Mindenesetre, ha szeretnénk megoldást találni, elkerülni a citokinvihart, illetve a szerveink gyulladását, célszerű felülvizsgálnunk az életmódunkat és a táplálkozásunkat is.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply