Család születik – beszélgetés egy szüléskísérő dúlával

Anyák napját követően beszélgettem egy hat gyermekes édesanyával. Kaszás Erika hivatásának választotta az anyaságot és még valamit: szülésfelkészítő, szüléskísérő dúlaként tevékenykedik. Szerinte nőnek lenni csodálatos, varázslatos világ.

Egyértelműnek tűnhet az a megállapítás, hogy a nők tudnak szülni. Lényeges különbség azonban, hogy míg elődeinknél volt ennek egy kultúrája, a lányok látták mi történik egy szülésnél, tudták kinek mi a dolga. Ehhez képest ma – igen, nyilván már ki is találták – internet és barátok, munkatársak. Ma már tanulnunk kell azt, amit régen tudtunk.

Ki a dúla és mivel foglalkozik pontosan?

-A dúla görög eredetű szó és szolgálatot jelen. Asszonytársi segítőnek mondják általában, a népies neve ennél kifejezőbb: támasztó asszony. Fizikai és főként érzelmi támogatást nyújtunk az anyának, a családnak. Kölcsönös bizalmon alapul ez a kapcsolat, a várandósságnál kezdődik a segítségnyújtás – amikor is „megágyazunk” a jó szülésnek – és egészen a gyermekágyig tart.

Mi az alapvető különbség a szülésznő, vagy a bába és a dúla között?

A dúlának nincs egészségügyi végzettsége. Nem vizsgál, nem elemez leleteket, nem mér vérnyomást. Természetes fájdalomcsillapítást alkalmaz: borogat, masszíroz. Támogatja, „támasztja” a családot a szülői szerepre való felkészülésben, a szülésben, illetve a perinatális veszteségek feldolgozásában is. A meddőség egyre több párt érint, ezért a nehezített fogantatásnak is van szakértő dúlája.

Hogyan válhat valakiből támasztó asszony?

Különbséget kell tennünk a szakképzett és a szakképzetlen között. Egy barátnő, aki bemegy a szülésre, hogy ott legyen mellettünk – ő is támogat, de a munkája nem professzionális. Ha valaki nem szakember, meg van az a kockázat, hogy esetleg árt és nem segít. Éppen ezért szakmává szeretnék tenni. A két éves képzés három részből épül fel, ami vizsgával, tanúsítvánnyal zárul. Az első része önismereti és motivációs tréning, a következőben különböző praktikákat sajátítunk el: masszázs, aromaterápia, szituációs gyakorlatok. Az elméleti oktatásban pedig szisztematikusan osztják fel a tananyagot: létezik úgynevezett apanap, nagymama nap, testvérnap – hiszen velük is beszélgetünk, ők is érintettek a változásban.

Örök kérdés, hogy ki legyen bent a szülőszobán az anyával.

-Talán nem is gondolunk arra, ha a várandós édesanyja megy be a szülőszobára, a lány nem tud anyává válni. Hiszen ahogy végigmegyünk a szülés folyamatán, meghal a lány, hogy meg tudjon születni az anya. De ilyenkor egy apuka is születik, akiket sokszor háttérbe szorítunk. Pedig segíteni kell őket abban, hogy közösen éljék meg a szülést. Támogassuk őket, hogy családdá válhassanak. Nagyon megtisztelő, ha a dúla is jelen lehet az eseményen, ami tulajdonképpen meghívás egy születésnapra.

Hogyan segíti a dúla az anyát?

-A dúla mindig ott van az anyuka mellett, amikor szükség van rá, végigkíséri az úton. Arról beszélget, ami a várandóst érdekli. Más lesz az egész szülésnek az energetikája, ha egy anya magabiztosan megy oda és tudja a történéseket. Érdekes, hogy a szülésnél ugyanazok a hormonok dolgoznak, mint a fogantatásnál. Az oxitocin nevű hormon, ami befelé segíti a babát, az segíti kifelé is. Ám különbség van a között az oxitocin között, amit a saját szervezetünk termel és a között, amit vénásan kapunk – utóbbira indokolt esetben természetesen szükség van, de elsőként abból induljunk ki, hogy minden nő tud szülni, ha biztonságban érzi magát. Amikor valamilyen okból megindítják a folyamatot, az már egy beavatkozás, semmiképpen sem háborítatlan szülés. A stressz, az idegesség, az adrenalin pedig blokkolja, gátolja az oxitocint. A monitorizálás, vagyis a gépek használata szintén egy stresszfaktor.

Mitől félnek a nők leggyakrabban?

-Általában a fájdalomtól. Nem könnyű, de gondoljunk arra, hogy ez a fájdalom a barátunk, ne féljünk tőle, hanem dolgozzunk vele együtt. Nagyon sokat tesz a baba is: a mellékveséi termelnek olyan hormonokat, amik a fájdalmat csillapítják – vagyis összedolgozik az anya és a kicsi.

Minden édesanya tudja, hogy a gyermekszülés témája kimeríthetetlen. A több órás beszélgetésnek egy része fért csak bele ebbe az interjúba is, ahol három gyerekes anyaként is számtalan újdonságot hallottam. Az is egészen bizonyos, hogy a dúlák őrangyalok és ha elölről kezdhetném, csakis velük együtt tenném.

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply