Díszpolgár a helytörténeti író

Vid díszpolgára címmel ismerte el Némethné Péntek Zsófia helytörténeti író sok éves tevékenységét Kovács Róbert, a község polgármestere. A szerző, aki Viden született 1940. július hetedikén, majd ott töltötte gyermek és fiatal éveit, 1975 óta Ajkán él, ezért a városban tartották az ünnepséget.

A kitüntetett már iskolásként tanári vagy újságírói pályára készült. Az iskola befejezése után munkába kellett állnia a termelőszövetkezetben. Munka mellett esti tagozaton érettségizett. Családot alapított, gyermekeket nevelt. A 2000-es évek elejétől megvalósult az álma, írt verseket, helytörténeti könyveket. Aktív korában is írt, de nyugállományba vonulása után kezdett komolyabban foglalkozni emlékei összerendezésével, megörökítésével.

Írásaiból, legyen az bármilyen műfaj, a szülőföld, a Somló vidék szeretete érződik. Példa arra, hogy egy ember még akkor is a szívében őrzi a szülőföldjét, ha már régóta nem ott él.

Az elbeszélésekből, verseiből kirajzolódnak egy somlói falu régi hétköznapjai, szokásai, lakóinak jelleme. Azért írja az elbeszéléseket, verseket, hogy emléket állítson az egykori vidieknek, megörökítse az utókornak a régi történéseket, mielőtt azok végleg feledésbe merülnének, hiszen az egykori falusi életben, ahol a szokások apáról fiúra szálltak, igazi összefogás jellemezte a közösségeket. A versekben a szorgalmas, sokat dolgozó nagymama alakja és a Somló hegyhez kötődő legendák is visszatérnek.

Az első megjelent kötete férje nagyapjának, Németh Gyulának állít emléket. A Valamikor régen című kiadvány 2006-ban jelent meg. Azt követte 2008-ban az Igaz mesék, két év múlva a Falu mesék, az Életmesék, sorsforgácsok 2012-ben, a Parasztsors 2015-ben, a Tűnődések 2017-ben, a Szülőföldem – Somló vidék 2021-ben jelent meg. A köteteket a szerző kortársai azért olvasták szívesen, mert felidézték fiatal koruk emlékeit, eszükbe jutottak egykori kedves emberek, történetek. A mai fiatalok azért alapozzák érdeklődéssel, mert megtudták, hogy hogyan élték dolgos hétköznapjait, ünnepeiket nagyszüleik, dédszüleik. Néhány évtized múlva pedig csak az ilyen könyvekből tudhatják meg az érdeklődők, hogy milyen volt a falusi élet a XX. századi Magyarországon. A köteteknek nem csupán irodalmi, hanem helytörténeti értéke is nagy. A szerző jelenleg pályázatokon indul. A Nehéz idők, erős emberek elnevezésűre élete első húsz évét írta le. Tagja a Szépírók Asztaltársaságának. Sok helyen nyert, büszke arra, hogy 2019-ben a Terézanyu pályázaton győztesként hirdették ki.

(ta)

Fotó : Gyarmati

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply