Egészségünk csak egy van, vigyázzunk rá!

Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy mennyire fontos az egészségünk megőrzése, ennek okán sokat kell tennünk a szervezetünk védelme érdekében. Dr. Szalayné Halász Orsolya megyei vezető védőnő már a harmadik figyelemfelkeltő előadást tartotta a városrészekben, amelyeken a szűrővizsgálatok jelentőségére is felhívta a figyelmet.

A padragkúti művelődési ház március 12-én adott otthont a rendezvénynek, amelyet Puskás Károly szervezett a Civil Fórum „Padragkútért” Egyesület közreműködésével. A Padragkúti Sétáló Klub több, mint ezer padragi és csékúti lakoshoz juttatta el a képviselő meghívóját, amelynek hatására húsz érdeklődő (az eddigi legtöbb) jelent meg az előadáson. Ebből is látszik, hogy még sok a tennivaló.

Előtérben Puskás Károly önkormányzati képviselő a program szervezője

Dr. Szalayné Halász Orsolya átfogó prezentációjában beszélt a szűrővizsgálatok csoportjairól, fontosságáról, a magyarok egészségi állapotáról, konkrétan a leggyakoribb és leghatékonyabban szűrhető és gyógyítható daganatos megbetegedésről, az emlőrákról.

Tájékoztatott, hogy jelenleg az emlő- és méhnyakrák szűrést rutinszerűen végzik Magyarországon, míg a vastagbélszűrés bevezetés alatt van. Ajánlott szűrések:

  • Az emlőszűrés: 45-65 év közötti nők kétévenkénti mammográfiás vizsgálatával.
  • Méhnyakszűrés: 25-65 év közötti nők háromévenkénti citológiai vizsgálatával.
  • Vastagbélszűrés: 50-70 év közötti férfiak és nők székletbeli rejtett vér labor vizsgálatával.

A három kiemelt mérésen túl ajánlatos eljárni egyéb vizsgálatokra is. Az alábbi felsorolás ezt hivatott összefoglalni:

Vérvétel (laborvizsgálat): 25-30 év felett 1-2 évente. Urológiai vizsgálat (prosztata): 50 év felett évente, családi halmozódás esetén korábban. Szemészeti vizsgálat (zöldhályog): 40 év felett 2 évente panasz nélküli páciensek esetén, amennyiben a családban előfordul zöldhályog, akkor évente javasolt. Bőrgyógyászati vizsgálat (melanóma, anyajegy): Nem kötött korosztályhoz, 2-3 évente negatív családi anamnézis esetén. Ha a felmenők között előfordul melanóma, akkor fokozottabb figyelmet igényel évenkénti vagy sűrűbb szűrés. Szívultrahang, terheléses-EKG: 40 év felett évente. Csontsűrűség-mérés: nőknél 65 év felett, férfiaknál 70 év felett 1-2-3 évenként (általános állapottól és rizikófaktoroktól függően) csont ritkulásellenes kezelés hatékonyságának mérése évente.

Dr. Szalayné Halász Orsolya készségesen segített a kérdőívek kitöltésében

A védőnő az önellenőrző gyorstesztekre is felhívta a figyelmet, amelyek közül néhány elterjedt, de jó tudni róluk, mert a patikákban megvásárolhatóak és az önvizsgálatban sokat segítenek. Ezek: vizeletvizsgáló tesztcsík, vércukorszintmérő tesztcsík, allergia gyorsteszt, terhességi teszt, enzimes hasnyálmirigy funkciós gyorsteszt, ételintolerancia gyorsteszt, férfi termékenységi gyorsteszt, Helicobacter pylori gyorsteszt, húgysavszint ellenőrző tesztcsík, koleszterin tesztcsík, lisztérzékenységi gyorsteszt, ovulációs gyorsteszt, székletvér ellenőrző gyorsteszt, vese rendellenességi gyorsteszt.

Köztudott, hogy a Covid miatt elmaradt a szűrések nagy része, ha most mindenki kérné a szűrést, akkor bizonyára hosszú lenne a várólista.

Ezért Puskás Károly önkormányzati képviselő javasolta a vezető védőnőnek, hogy az Ajka60 programban használt szűrőbuszok példájára célszerű lenne lakossági szűréseket végezni. Több előnye is lenne, hiszen így sokkal többen vennének részt a vizsgálatokon és az amúgy is megterhelt kórházakra kevesebb teher jutna. Sőt csoportosan sokkal nagyobb hajlandóságot mutatnának az emberek a részvételre és talán stresszmentesebben élnék meg a vizsgálatot.

Az előadás végén kérdőíveket töltöttek ki a megjelentek. Magas vérnyomás, szembetegség, poszt covid és stressz betegségekre utaló kérdésekre válaszoltak. Néhány szerencsésnek ott helyben kiértékelte a védőnő a kérdőívét és tanácsokkal látta el. A többieknek egy későbbi konzultáció keretében ad javaslatokat, de a házi orvost is felkereshetik a páciensek a kitöltött kérdőívvel.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply