Egyik zsebből ki, másikba be, szavazatért cserébe

Az elmúlt bő 13 évben megszokhattuk már a Fidesztől, hogy a választások közeledtével előszeretettel osztogat, visszaédesgetve ezzel a kiábrándult szavazóit, illetve becserkészve azokból a bizonytalanokból, akikért – több, de inkább kevesebb sikerrel – ádáz harc folyik a politikai pártok részéről. Sok esetben ez a “nagylelkű” osztogatás úgy történik, hogy szinte észrevétlenül vesz ki pénzt az egyik zsebünkből, hogy abból valamennyit a másikba visszategyen. Természetesen háláért cserébe, mely a szavazólapon egy számukra leadott jó nagy X-ben nyilvánul meg.

(Azt a mélyszegénységben élő, biztos fideszes szavazóbázist most szándékosan nem említettem, akiknek a voksa néhány kiló krumpliért, pár ezer forintért megvásárolható. -szerk)

Aki azonban gondolkozik és több forrásból tájékozódik, rögtön látja, hogy időnként (értsd: kb. állandóan) át vagyunk verve. Elég, ha megnézzük a gázárakat: a földgáz tőzsdei ára 120 Ft/köbméter (március 25-ei adat), a hatósági ára Magyarországon 145 Ft/köbméter, a hatósági ár felett fogyasztók (pl. vállalkozások) pedig 747 Ft/köbmétert fizetnek, vagyis a tőzsdei ár közel hétszeresét!

Ezzel az egy példával azonnal kibújik a szög a zsákból, vagyis megdől az a sokat hallott propaganda, hogy „Magyarország a piaci szint ötödéért kapja a gázt!“, illetve hogy “Lesz olcsó orosz gáz, lesz rezsicsökkentés!” A valóság sajnos az, hogy mi, egyszerű emberek rengeteget bukunk ezzel a biznisszel, miközben bizonyos körök jól járnak. Tehát ahelyett, hogy csökkentette volna a kormány a lakossági gáz árát, inkább kiveszi az MVM-ből azt a profitot, amit a cég a lakossági piaci áron keresett. 2023 év végén a magyar állam ugyanis 309 milliárd forintot vett ki osztalékelőlegként…

Lehetne számtalan példát hozni, többek között azt, miként jár jól az állam az inflációval és a rekorder forgalmi adóval. Az Európai Unióban egyedülállóan magas áfát azért szereti a kormány, mert könnyen beszedhető és persze minél magasabb a drágulás (élelmiszer, üzemanyag stb.), a kasszába beérkező ÁFA is egyre nagyobb. Az európai uniós áfakulcsok 17 (Luxemburg) és 27 százalék (Magyarország) között szóródnak, a 23-25 százalékos kulcs a legjellemzőbb. Tehát hazánk élen jár ebben, csakúgy, mint korrupcióban, ellenben sereghajtók vagyunk többek közt az egészségügyre fordított kiadásokban is.

Apropó egészségügy!

A fenti példák szemléltetése után talán nem is olyan meglepő, miért érezték úgy az egészségügyi dolgozók a márciusi fizetés kézhez vételekor, hogy átverte őket a kormány, ugyanis sokan kevesebb bért kaptak az emelés után, mint korábban, mivel állítólag elvettek bizonyos pótlékokat. Ajkán a főigazgató is lemondott, értesüléseink alapján azért, mert a dolgozók körében nagyon sokan csalódtak a beígért béremelés miatt.

Mivel a probléma országosan jellemző, ezért Balassa Péter, a Jobbik – Konzervatívok országgyűlési képviselője írásban kérdezte a kormányt, mely szerint valósak-e azok a hírek, hogy a korábban kifizetett pótlékok rovására emelték a béreket? Rétvári Bence államtitkár válaszából idézve: „A béremelés végrehajtására vonatkozóan valamennyi egészségügyi intézmény tájékoztatót kapott a Belügyminisztériumtól, amelyben szerepel, hogy a béremelésről szóló 1681/2022. (XII. 28.) Korm. határozatban foglaltak szerinti béremelés biztosítása érdekében az új alapbért úgy kell megállapítani, hogy a módosítást megelőzően irányadó illetményt kell a munkáltató által meghatározott béremelés mértékével és a 256/2013. (VII. 5.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) szerinti pótlékok (munkaköri/munkahelyi pótlék, vezetői pótlék, címpótlék, idegennyelvtudási pótlék, képesítési pótlék/szakképzési szorzó) beolvadásával emelni. Az alapbérnövelés a Korm. rendelet 2/C. (3) alapján az egészségügyi dolgozót a munkáltató egyoldalú döntése alapján, az alapbérén felül megillető juttatás – különösen illetménykiegészítés – terhére, annak visszavonásával vagy csökkentésével nem biztosítható.”

Első olvasásra kissé ellentmondásos a válasz, de már csak pár napot kell aludni, ugyanis az áprilisi bérpapíron kiderül, hogy az egyik zsebből elvették a kiegészítő pótlékokat, a másikba béremelés címszóval beletették, és lényegében sokaknál ezért nem emelkedik a kézhez kapott összeg, vagy ezúttal a kivétel erősíti a szabályt és nem esnek az egészségügyi dolgozók a fideszes furfang áldozatául (ismét).

VB

Fotó: illusztráció / wikipedia

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply