Élet cukorbetegen (videóval)

A cukorbetegség népbetegség, 600-800 ezren szenvednek benne a magyar lakosok közül. A cukorbeteg, ha együttműködik kezelőorvosával, betartja az előírásokat, szinte az egészségesekkel azonos minőségű életet tud élni – hangzott el a Diabetes klub által a diabétesz világnap alkalmából szervezett előadáson a Kaszinóban november 24-én.

A megjelenteket Utassy István önkormányzati képviselő, a Művelődési, Oktatási és Sportbizottság elnöke köszöntötte, aki elmondta, hogy 2025-re a lakosság tíz százalékát is érinti a diabetes az előrejelzések szerint. A megelőzésben vagy a már megbetegedettek életminőségének a javításában kiemelt szerep jut a rendszeres sportnak.

Gazsóné Gráczer Ágota verssel köszöntötte a megjelenteket, majd az elhunyt tagok emlékére mécsest gyújtottak. Kanalas Mártonné szavalatát követően a szervező klub hölgy tagjai táncoltak, majd a Borostyán kórus adott műsort.

Soósné Gödöny Terézia, a kórház nyugalmazott dietetikusa előadása kezdetén kijelentette, a cukorbetegek számára nem az a kérdés, hogy mit nem fogyaszthatnak, hanem az, hogy miből mennyit ehetnek. Fontos a gyógyszerek, az inzulin, de igazán csak a diéta betartásával hatékonyak. A cukorbetegek ma már számos diabetikus édesség és édesítő közül választhatnak a boltokban, de fontos tudniuk, hogy azokat is csak mértékkel fogyaszthatják. Ehetnek tésztát, burgonyát is, a diétájuk szerinti mennyiségben. A zsiradékok fogyasztására is figyelmet kell fordítaniuk. A napi mennyiségbe  a felvágottak zsírtartalmát is bele kell számolni. Az alkoholfogyasztás csak alkalmanként és mértékkel engedélyezett a cukorbetegek számára, de egy pohár száraz vagy félszáraz bor étkezést követően nem árt. Kerüljék viszont az édes italokat.

Dr. Jámbor Imre, aki négy évtizedet dolgozott háziorvosként, az emlékezetzavarokról tartott előadást. Elmondta, hogy az állapot nem a magas életkor, hanem valamely állapot vagy betegség következtében alakul ki. Előfordulása az évek számának növekedésével egyre gyakoribb. A zavarokat okozhatják többek között bizonyos gyógyszerek, keringési rendellenességek, szervi problémák. A demenciában szenvedőket gyógyítani ugyan nem lehet, de ismertek olyan módszerek, amelyekkel az állapot romlása lassítható. Az orvos javasolja, a családtagok engedjék a betegnek, hogy amilyen feladatokat képes megoldani, azt tegye, ne csináljanak meg helyette mindent. Ha egyedül tud öltözni, ne segítsenek neki. A betegnek sokat jelent, ha támogató, türelmes, elfogadó környezetben él, szerettei körében. Ha szükséges, fogadjanak ápolót alkalmanként, mert a napi 24 órás ápolás idővel mindenkit elfáraszt. Fontos, hogy a beteg környezete legyen átlátható, állandó, biztonságos és világos. A demencia folyamatának a lassításában szerepe van a szellemi tevékenységnek, a sportnak, a közösségi életnek, a szerető családnak. A nyugdíjasklubok, amelyek tagjaik számára vetélkedőket, kirándulásokat szerveznek, segítenek az aktív életmód megőrzésében, szintén sokat tesznek a szép idős korért. Megöregedni mindenki szeretne, senki sem akar fiatalon meghalni, ugyanakkor sokan félnek is az idős kortól. Pedig az nem szükségszerűen jár együtt a betegségekkel, a fájdalmakkal. Bizonyos kort követően csökken a szervek teljesítő képessége, de ami megmarad, még mindig elég az egészség fenntartásához. Minden életkornak megvannak  maga örömei, nyugdíjasként például jut idő az unokákra, többet foglalkozhatunk a hobbynkkal, végezhetünk olyan tevékenységeket, amelyekre korábban nem jutott idő.

Dr. Toró Ildikó háziorvos előadásában arról szólt, hogy  cukorbetegségnek számos súlyos következménye lehet. A doktornő említette, hogy az erek károsodása miatt végtagok amputációjára is sor kerülhet. A diabetes okozhat többek között veseelégtelenséget, szív- és érrendszeri problémákat.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply