Életmódváltás lépésről-lépésre: az egészség nem szerencse, hanem döntés kérdése

Folytatódik a “Gyógyító ételek, gyógyító gondolatok” című előadássorozat, mely ezúttal öt alkalomból áll. A szervezők az életmódváltás témája köré csoportosítják mondanivalójukat. Az idei első összejövetelt ismét a művelődési központ aulájában tartották január 27-én.

Az előadásokon kéthetente lehet résztvenni. A köztes időben a Fekete István-Vörösmarty Mihály Általános Iskolában találkozik a csapat. Ekkor egy-egy kötetlenebb beszélgetésre gyűlnek össze, hogy az emberi kapcsolatok gyógyító erejéhez kaphassanak útmutatást.

Szabó Attila előadásának első részében összegezte a tavalyi „tananyagot”, melyben a testi-lelki egészséget, a szív és érrendszeri betegségeket, az elhízás leküzdését, valamint a stresszoldás és a lelki nyugalom fontosságát elemezte. Kitért a szervezetünkben működő kétféle biokémiai rendszerre is. Az elhúzódó, tartós stressz megbetegíti az embert, ekkor „bekapcsol” az adrenalin-rendszer. Leesik a fehérvérsejtek száma, ezért a gyulladások, a betegségek hatványozott erővel léphetnek fel. (Gondoljunk csak arra, hogy a gyászolók igen gyakran betegednek meg, legyengül az immunrendszerük. Jó példa a depresszió is, amit szintén a tartós stressz okozhat és ami sajnos sokunk életében jelen van.) Ám a meghitt emberi kapcsolatok, de még a kis kedvencek is, gyógyító erővel bírnak. Az endorfin-rendszerre hatnak: csökken a kimerültség, a fájdalom, ez a legnagyszerűbb immunerősítő.

Nagyon fontos, hogy a gondolkodásmód is gyógyíthat, de meg is betegíthet. Az életmód orvoslás a táplálkozással, a mozgással gyógyít. Ez egy magyar, tudományos bizonyítékokon nyugvó megközelítés, melynek célja a krónikus betegségek megelőzése, kezelése, esetleg visszafordítása azáltal, hogy az embereknek segít az egészségkárosító szokásaikat egészségtámogató életmódra cserélni. Az életmódalapú orvoslásnak az a tanácsa, hogy a táplálkozással, a mozgással, a függőségektől való szabadulással, a stresszoldással, a helyes pihenéssel és az emberi kapcsolatokkal tudjuk javítani az egészség kibontakozását.

Az előadó egy 2015-ös KSH statisztikát hozott példának, mely szerint hazánkban a halálozási esetek 50 százaléka szív- és érrendszeri betegség, 25 százaléka pedig daganatos betegség. Az életmódváltozás ezt a két nagy betegségcsoportot gyógyítja. Felhívta a figyelmet azokra a tudományos vizsgálatokra, melyek bebizonyították, hogy az állati eredetű fehérjék, különösen a vörös hús fogyasztása egyértelműen összefüggésben van a szív- és érrendszeri elhalálozások számával.

A vörös húsok és a feldolgozott húsok fogyasztása megnöveli a vastagbélrák, a hasnyálmirigyrák és a prosztatarák esélyét. Valószínűleg az a probléma, hogy olyan anyagokkal tartósítják ezeket a húsokat, amelyek rákkeltőek. A tej és a tojás fogyasztását sem ajánlják hasonló indokok miatt, illetve az erősen feldolgozott táplálékokat. Helyette a különböző növényi tejeket és a tofut kínálják.

A cukor és az olajok használatát is érdemes lenne visszafogni, inkább gyümölcsök, vagy olívabogyó formájában együk. A teljesértékű növényi étrend, ami segíti az ember egészségét: gyümölcsök, zöldségek, hüvelyesek, olajos magvak, fűszerek. A B12 vitamin szedése is lényeges az élelmiszerek túlzott tisztítása miatt.

Az előadás végén az egészséges, édes reggelik elkészítéséhez kaptak gyakorlati tanácsot a jelenlévők, ahol fontos szerepet kaptak a gyümölcsök, a gabonafélék és a magvak.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply