Élményeket, érzéseket közvetítő grafikák 

Illusztris illusztrációk címmel nyílt meg az Országos Könyvtári Napok keretében az Ajkai Kisgrafika Barátok Köre kiállítása a Városi Könyvtár előterében október 8-án. A megnyitó rendhagyó volt. Nem hangzottak el beszédek, hanem tárlóról tárlóra haladva az alkotók, az alkotások tulajdonosai meséltek. Így a személyek, a személyes élmények kerültek a középpontba.

Azok, akik alkotnak, azok, akik befogadják az alkotást, akiknek a képek szereznek néhány örömteli percet, elgondolkodnak rajtuk, új információt szereznek, többé és talán jobbá is válnak általa. Padné Szabó Mária, a baráti kör tagja megfogalmazta, hogy a  könyvtár nem csak a könyvek tárolásának helye, hanem a  kultúra minden ágának közvetítője.

Közvetít többek között emberek, alkotások, gondolatok, értékek, szemléletek között. Olyan sokszínű világot képes teremteni, ahol kiegészíti egymást a tudomány és a művészet, mert őrzi, rendszerezi és továbbadja az emberiség által felhalmozott értékeket.

Elsőként a művészeti ágak találkozásának lehettek tanúi a látogatók, a megzenésített verseket Papp Ferenc és Baranyai Ferenc adta elő dalban, zenében, Kapolcsi Kovács Csaba számítógépen rajzolta a képet, amiről a dal szólt.

A délután témája a könyv volt, amelyre nem tárgyként gondolunk, hanem társként, mely szórakoztat, kikapcsol, barát az ismeretek megszerzésében, a jobb emberré válásban.

A Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidő Központ segítségével az Ajkai Kisgrafika Barátok Köre olyan könyveket mutat be, amelyeket neves grafikusok illusztráltak. A kiválasztott művekhez nagygrafikák, vagy ex librisek is készültek.

Ahogy olvassuk a könyvet, képek jelennek meg előttünk. Éltek és élnek közöttünk olyan olvasók, akiknek művészi tehetséget adott a sors, akik a szöveget képpé formálják. Ceruza-, tus- vagy tollrajzokat készítenek, rézbe, acélba, linóba, kőbe vésik  azokat. Az ilyen alkotásokból válogattak erre az alkalomra olyan illusztrált könyveket, amelyek alkotói valamilyen módon kötődnek a baráti kör tagjaihoz. A válogatás első témája Ajka, és a műfaj ismert művelői,  Bagarus Zoltán, Baranyai Ferenc és Kapolcsi Kovács Csaba.

Bagarus Zoltán miniatűrjei minikönyv formájában jelentek meg 1984-ben és 1986-ban. Ez alkalomra Tilhof Endre, Ajka Díszpolgára nevére ex libris is készült. Láthatnak Babits illusztrációt, természettudományos könyvhöz készült orchideát is. Bagarus Zoltánt ex librisei tették ismertté itthon és külföldön is. Olyannyira, hogy egy portugál gyűjtő, aki évente kiadott egy válogatást a szerinte legjobb grafikusokról, egyszer Bagarus Zoltánt is a legjobb 30 közé sorolta. Rajta kívül csak Fery Antalt, Nagy László Lázárt és Vén Zoltánt érte ez a kitüntetés.

Baranyai Ferenc Lenkey István kérésére illusztrálta Tompa Mihály Szuhai Mátyás című alkotását. Elkészítette a költő arcképével a könyvhöz kapcsolódó ex librist is. A Tamási Áron Ábel-trilógiájához készült könyvjegy mellett még néhány értékes, kevésbé ismert technikával készült lap is látható a tárlókban. Baranyai Ferenc egyik fehér-fekete alkotásán bemutatta az általa alkalmazott borzolásos technikát.

Kapolcsi Kovács Csaba, aki Kiss Miklóssal közösen készítette a kenyérgyári körforgalom közepén álló Mesebeli életfa című szobrot, könyvillusztrációi és ex librisei szintén láthatók. Az alkotó szólt arról, hogy a felnőttnek is jó néha elkalandozni a mesék birodalmában, ő alkotóként gyakran nyúl vissza a valóságtól távol eső dolgokhoz.

Külön tárlót kapott a lírai művek illusztrációja, amelyben egykori tagjukra, dr. Boros Editre emlékeztek,  aki  verseket, tanulmányokat, értekezéseket írt, és ahol a téma megengedte, grafikákkal illusztrálta munkáit. A Próbarepülés a tűzmadárral saját verseskötetét,  valamint a Boros-tükörben, az ókortól napjainkig íródott bordalokhoz válogatott illusztrációit láthatja a közönség. Az alkotóról gimnáziumi osztályfőnöke Gál Zsigmondné emlékezett. Méltatásából sokoldalú, szerény, tehetséges, érzékeny fiatal képe rajzolódott ki.

A könyvek kisgyermek korunktól végigkísérnek bennünket az életünkön. A mesekönyvek illusztrációkkal segítik a megértést. A könyvek külsőre sem egyformák, ahogy mi, emberek sem. Léteznek néhány négyzetcentiméteres könyvek, és olyanok is, amelyek csak fektetve férnek a polcra. Krajcsi Tiborné ex libriseiből is láthatnak darabokat az érdeklődők.

Ürmös Péter már szinte hazajár Ajkára. Pápán született,  diplomája megszerzése után bekapcsolódott az Ajkai Grafikai Műhely munkájába, a magyarpolányi nyári alkotótábor rendszeres résztvevője. Festett faliképeket a Pápai Tókerti Szent Benedek templomban, készített könyvborítót, sok nagy-és kisgrafikát, emléklapot, tablót, és illusztrált könyvet is, munkái közül néhány most is látható. Stokinger József, a Székesfehérvári Vörösmarty Társaság aktív tagja, gyűjtő, szerkesztő, könyvkiadó, ő bocsátotta rendelkezésére  a Bakacsi Lajos, Kerékgyártó László és Vén Zoltán illusztrálta könyveket. A társaságról szólva elmondta, fontos, hogy az azonos érdeklődésű és értékeket valló emberek találkozzanak, hiszen a közösség mindenki életét gazdagítja.

A tárlaton kiderült, hogy Szász Endre Munkácsy-díjas festő, grafikus, látványtervező, porcelánfestő is kötődik városunkhoz. Az Ajka Kristály által belekóstolt az üvegművészetbe is. Tíz év alatt 600 könyvet illusztrált. Három rajza és két grafikája, egy általa tervezett porcelán váza és néhány könyv illusztráció szintén része a bemutatónak, amely november 8-ig látogatható.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply