Emlékbélyeg a kriptongyárról

Elkészült az „Ajkai ipartörténet” sorozat következő, immár második személyes bélyegkiadványa és a hozzá kapcsolódó alkalmi boríték. A bemutatni kívánt iparág ezúttal a 85 évvel ezelőtt, 1937 októberében – a világon elsőként – üzembe helyezett kriptongyár, melynek elméleti alapjait Bródy Imre kutatásai adták. A termelési technológia tervezésében és megvalósításában az Egyesült Izzó munkatársai működtek közre. A gyártás helyszínének megválasztásában szerepet játszott a Csingervölgyben működő Kőszénbánya és Kiserőmű, mint olcsó energiaforrás, valamint a vidék tiszta erdei levegője.

A kriptont a levegőből nyerték ki, 1 millió liter levegőből kb.1 litert. A havi termelés elérte a 17 m3-t, amit főként a kripton töltésű izzók gyártásában használtak fel. 20 munkást foglalkoztattak és a Kripton-telepen 7 munkás-lakóházat is felépítettek.

1944-ben a háborús események miatt a termelést megszüntették, majd a háborút követően a berendezéseket elszállították. A Tungsram 1949-ben Miskolc közelében élesztette ismét fel ezt az iparágat.

A bélyeg szelvénye a kriptongyár korabeli fotóját mutatja be az Ajkai Bányászati Múzeum gyűjteményéből, valamint a gimnázium udvarán található szobrot, Kőfalvy Gyula munkáját. A bélyeg felhasználható postai küldemények (levelek és levelezőlapok) bérmentesítésére.

A kiadványt az Ajka Városi Bélyeggyűjtő Kör készíttette, és terveik szerint több jelentős ajkai iparágról kívánnak megemlékezni. Ilyenek a szénbányászat, vízimolnárság, rádiógyártás, üveggyártás, timföld- és alumínium-termelés, villamos energiatermelés. Novemberre a vízimolnárságra emlékező bélyeget készítik elő.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply