Erőszakmentes zsiráfnyelv

A 20 évvel ezelőtti önmaguknak adtak tanácsot a Molnár Gábor Műhely Alapítvány női önvédelmi programjában résztvevő hölgyek. A régi önmagukat egy játék zsiráf jelképezte. A 40 órás programban a zsiráfnyelv és a sakálnyelv közti különbséget, annak hatásait a mindennapi életre, a kapcsolatokra és a kommunikációra veszik sorra.

A zsiráfnyelv az erőszakmentes kommunikációt jelenti, amelyben megfogalmazzuk saját igényeinket, mások véleményét, személyiségét tiszteletben tartva közöljük észrevételeinket, kéréseinket. Ez a tisztelettudó, együttműködő viselkedés alapja. A sakálnyelv az odamondogató, másokat negatívan minősítő beszéd, amellyel biztos, hogy nem alakítunk ki jó kapcsolatot a környezetünkkel.

A foglalkozást Lovas Irén, az alapítvány intézményvezetője tartja. A november 18-i találkozó témája nehéz volt, nem egyszerű ugyanis visszatekinteni az életünkre, átgondolni és megfogalmazni mindazt, hogy mely irányba kellett volna elindulnunk ahhoz, hogy most úgy érezzük, kiteljesedtek mindennapjaink. Az egyik foglalkoztatott elmondta, ugyanúgy tenne mindent, ma sokkal jobban érzi magát, mint 20 évvel ezelőtt. Többen ma már bánják, hogy abbahagyták a tanulást, vagy nem más szakmát választottak. Egyikük megfogalmazta, ha fiatalként felismerte volna, hogy imádja a kisgyermekeket, olyan irányba képezte volna magát. A beszélgetésből kiderült, többeknek gondot okoz, hogy úgy fejezzék ki a szükségleteiket a környezetüknek, hogy azzal ne bántsanak meg és ne minősítsenek másokat. Néhányan több önállóságot és szabad időt szerettek volna. Többszöri nekifutásra sikerült megfogalmazniuk azt is, hogy jól érzik magukat otthon, érzik családjuk féltő szeretetét, de igényük van arra, hogy hétvégén közös programot szervezzenek a barátaikkal.

Megtudtuk, hogy az előző heti foglalkozáson az igazság kimondásáról, annak elhallgatásáról és a valóság elferdítéséről beszélgettek. Közösen megfogalmazták azt, hogy egy közösség megfelelő működésének alapja a bizalom, az pedig csak akkor tud kiépülni, ha annak tagjai őszinték egymáshoz. Ha valami rossz történik, és elmondják, helyre lehet hozni, de az elveszett bizalmat nem minden esetben építhetjük újra.

A foglalkozásokon önvédelmi alapfogásokat is tanulnak a jelenlévők.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply