Fenntartható fejlődés a sportpályán is

Az ajkai szó online oldalán több felháborodott posztot lehetett olvasni arról, hogy miért kell nappali fénynél is kivilágított futball mérkőzéseket tartani az energiaválság alatt?

Így ezzel a kérdésekkel megkerestük Geri Gyulát a Sportváros Nonprofit Kft ügyvezetőjét.

Az ügyvezető jogos kérdésnek találja a felvetést és elmondta, hogy az elmúlt hat évben egy nagyon komoly energetikai fejlesztést hajtottak végre a sportváros területén. Minden épületük napelem rendszert kapott. A főépület egy 50 Kilowattos napelemmel rendelkezik. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy április hónaptól szeptember- október hónapig, önfenntartó tud lenni elektromos szempontból, így csak a téli hónapokat kell megoldaniuk. A Bozsik épülete is teljesen önfenntartó, éves szaldó elszámolással és egy 20 Kilowattos napelem rendszerrel egy levegő szivattyús rendszerrel rendelkezik. Gyakorlatilag a világítást a melegvizet és a fűtést is ez a rendszer állítja elő. A Buborék is kapott egy 30 Kilowattos napelemes rendszert és a Bányász épület is 50 Kilowattos napelemmel rendelkezik. Összességébe véve a villanyfényes mérkőzések és a gyermekek edzését is ezekkel a napelemekkel állítják elő.

Ettől függetlenül az ügyvezető azt gondolja, hogy az élen kell járni a takarékosságban. Igy történtek kezdeményezések a Magyar Labdarúgó-szövetség ( MLSZ) felé. Tudni kell, hogy a szövetség két időpontot adott meg a mérkőzések lebonyolításra. Vagy délután 1 kor vagy 5 órai időpontot határozott meg. A Sportváros szeretné, hogy ne közvetlenül a vasárnapi ebéd után egy órakor, hanem három órakor tudjanak mérkőzéseket játszani itthon, így részben kell csak a világítást bekapcsolni. Illetve nagyon szeretnék még, ha a téli hónapokban a mérkőzéseket átgondolnák, mert ilyenkor extra költségeket jelent az épületek fenntartása is. Az ügyvezető a számokba is beavatott minket, elárulta, hogy egy NB II-es labdarúgó mérkőzésnek a világítási ára 28 ezer ft + áfa lenne, ha ki kellene fizetni és nem napelemek termelnék meg az árát teljes egészében, csupán hálózathasználati díjat fizetnek. Ügyvezető igazgató úr azt is megosztotta velünk, hogy az igazi nagy költséget nem a villamosenergia jelenti, hanem a gáz, amivel az épületeket fűtik.

F. P. T. Fotó: Futó

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply