Fényszennyezés és égkémlelés

Az Úrkúti Csillagászati Klub (ÚCsK) februári foglalkozásán az előadások mellett a távcsövezésé volt a főszerep. Az égitestek mindenkit elkápráztattak, ám nemcsak az űr káprázatos világa adott okot a meglepetésre, hanem az is, hogy hamarosan Bakonyi Csillagászati Egyesületként folytatják tevékenységüket.

Három előadást tartottak a csillagászok a szokásos havi összejövetelen. Először Békési Zoltán beszélt a fényszennyezés egyre aktuálisabb jelenségéről. Utána Ivanics-Rieger Klaudia előadása következett, aki hasznos ismereteket nyújtott a csillagos éggel frissen ismerkedők számára “Hogyan észleljünk” címmel. A program zárásaként Ivanics Ferenc prezentációját hallgathatták meg a jelenlévők. A klubvezető a téli égbolt legjelentősebb csillagképeiről és azok beazonosításáról beszélt. Utána a szabad ég alatt folytatódott a foglalkozás.

A klub 250/1200 Dobson távcsövében a Vénusz és a Hold után az Orion (M 42) csillagköde nyűgözte le a jelenlévőket. Az újonnan csatlakozott tagok közül többen ekkor pillantottak először ilyen műszerekbe, őket a Hold változatos felszíni világa ragadta igazán magával.

A bemutatókon használt lézerek segítségével és a kiosztott kereső térképekkel hamar megtalálhatta mindenki a téli égbolt legszebb csillagképeit. A szemfülesebbek még a Nyúl csillagképet is megpillantották az Orion lábainál. Mivel hónapok óta nem volt igazán lehetőség a távcsövezésre az időjárás miatt, ezért a klubtagok számára nagy élményt jelentett az ég kémlelése.

Ivanics Ferenc klubvezető tájékoztatta lapunkat, hogy a későbbiekben Bakonyi Csillagászati Egyesület néven működnek majd, amint megkapták az engedélyeket Veszprémben a cégbíróságon. A névváltás azért vált szükségszerűvé, mert a tevékenységük nagy része Ajkára koncentrálódik, így itteni székhelyet kell bejegyeztetniük, amihez másik név indokolt.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply