Fotók az űrből, előadás a youtube csatornán

Solargraf (Fotó: B.Cs.E)

Az online térbe költözött a Bakonyi Csillagászati Egyesület ismeretterjesztő előadása. Áprilisban a vírushelyzet miatt már így szólhattak a tagjaikhoz és az érdeklődőkhöz. A dolognak a rossz oldala, hogy március közepétől már nem tudtak a Babucsa Közösségi házban találkozni, a jó, hogy az egyesület youtube csatornáján bárki, bárhonnan megnézhette az előadást. Ivanics Ferenctől, az egyesület elnökétől megtudtuk, sokan látták az általuk feltöltött anyagot.

Az amatőr csillagászok ezekben a hetekben is népszerűsítik a tudományágat, jelenleg is zajlik az országos pályázatuk, amelyben a pályázók űrjárművet építenek LEGO-ból, a fotót június 15-ig várják. Tavaly, a Holdra szállás 50. évfordulója alkalmából hajtották végre az első tudományos kísérletüket, az Űrbatyu nevű ballonjukban műszereket küldtek a sztratoszférába. Ők voltak az elsők, akik Ajka nevét eljuttatták a világűrbe.  Az idén a csillagászat napja alkalmából megismételték volna Várpalotáról, de a járvány miatt augusztus 20-ra halasztották el az indítást.

Számos ötletük van, a járványhelyzetet tanulással, új dolgok tervezésével, megvalósításával töltik, többek között távcsöves égboltvizsgálattal, fotózással, a fotók közzétételével.

Claviuskrater (Fotó: B.Cs.E.)

Békési Zoltán egyik felvétele, a Clavius a legnagyobb holdi kráterek közé tartozik, 225 kilométeres átmérőjével. A kezdő észlelők is szeretik, ugyanis hatalmas méretei miatt könnyen megpillantható. Korát 3,8 milliárd évre becsülik. Kráterfalai az évmilliárdok során a sok becsapódástól jócskán erodálódtak. A kráter látható az Űrodüsszeia (1968) című sci-fiben, mint az emberiség legnagyobb Hold-bázisának helyszíne.

A másik felvételen a Vénusz fázisokat mutató korongját örökítette meg az amatőr csillagász. A Vénuszt olyan vastag széndioxid légkör takarja, hogy csak radarral pillantható meg a felszíne. Az egykori trópusi világnak hitt Vénuszon olyan magas a nyomás, mint a Föld óceánjainak 1000 méteres mélységében. A hőmérséklet pokoli, megközelíti a 480-490 °C fokot.

Vénusz (Fotó: B.Cs.E)

Kauker Zoltán szolárgráf felvétele a Nap útjáról készült.

A felvétel készítése  egy lyukkamerával készül,  amelybe fényérzékeny fotópapírt helyeznek. A dobozba a fény  egy nagyon apró lyukon keresztül hatol be.

A felvételen megfigyelhető a napkorong haladása. Hat hónap alatt a Nap egyre alacsonyabban járó útja látványos ívekként  mintegy beleég a fotópapírba.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply