Fúvószenekari workshop Városlődön

Szücs Krisztián a zenekar élén (Fotó: NéNo)

Az ajkai, a devecseri és a balatonfüredi zeneiskolák fúvószenekarainak részvételével több napos workshop-ot tartottak július 4-9-ig a városlődi Iglauer Parkban. A programnak több mint 50 résztvevője volt, akik minden nap délelőtt és délután is zenekari próbán vettek részt, a fúvószenekar jellegzetes hangzásával, annak sajátosságaival foglalkoztak, valamint lehetőségük nyílt országos hírű szakemberektől is tanulni.

Előzetes megbeszélés alapján minden zenekar hozta saját darabjait, melyeket sikeresen játszanak koncertjeiken. Emellett Szücs Krisztián főszervező, az ajkai zeneiskola vezetője hónapokkal korábban kiküldte a közös darabok kottáját, így fel tudtak készülni a zenekarok a táborzáró közös koncertre, de bőven jutott idő kikapcsolódásra és közös játékra is. A rendezvény célja az volt, hogy a három különböző kvalitású együttesből egy egységes, jól működő zenekar tudjon megszólalni, mai modern eredeti fúvószenekarra írt darabok segítségével. Ezáltal a magyar és külföldi fúvószenét is jobban megismerhették a gyerekek.

Az összkar (Fotó: NéNo)

Külön szólampróbákon gyakorolták a közös műveket. A fafúvósok és a rézfúvósok is szólamonként külön- külön próbáltak, valamint az ütősök is, majd amikor már részenként jól mentek a darabok, megtörtént az első összpróba, ami után ismét gyakorlás, finomítás következett. Voltak diákok, akik hangszerükkel és kottáikkal félrevonultak a fák árnyékába, mások szobáikban gyakorolták ki a nehezebb részeket, segítették egymást. Mikor ismét összeült a nagyzenekar, már hallhatták a résztvevők, hogyan is szólal meg teljes egészében egy ilyen muzsika! Eredményes volt a zenekarok együttműködése, a résztvevők jól megtanulták a darabokat, emellett minden este különböző szakmai előadásokat hallgathattak a gyerekek, hogy még jobban elmélyedjenek ennek a fajta zenének az ismeretében.

A workshop lebonyolítását és a szakmai munkát 8 szaktanár segítette, valamint mindhárom zeneiskola alapítványa és az Iglauer Park is támogatta a rendezvényt.

Szabó Ferenc, a Magyar Fúvószenei és Mazsorett Szövetség elnöke, Markovics Gábor Hidas Frigyes- díjas karmester és Bekker Gyula a debreceni egyetem mesteroktatója, Észak-Kelet Magyarország fúvószenekari referense is ellátogatott egy napra a táborba, hogy szakmai segítséget nyújtsanak a zenekari tagoknak és a karnagyoknak. Nagyon aprólékos munka folyt, külön foglalkoztak a hangolás problematikájával, adtak tanácsot összkép és összjáték tekintetében, különböző gyakorlatokat végeztetve az összzenekarral, akik így azonnal láthatták-hallhatták a különbséget, tapasztalhatták a minőségbeli változásokat.

A tanárok Markovics Gábor, Bekker Gyula és Szabó Ferenc (balról jobbra) (Fotó: NéNo)

Szabó Ferenc kérdésünkre elmondta, hogy nagy örömmel jöttek Városlődre. A Magyar Fúvószenei és Mazsorett Szövetségnek különösen fontos az ifjúsági zenekarok fejlődése. A zenei együttesek többsége a pandémia után tagságuk visszaszerzéséért küzd. Egy ilyen workshop abban segít, ha külön-külön nincsenek meg a lehetőségeik, mégis közösen meg tudjanak valósítani nehezebb darabokat, ami további motivációt adhat a tagoknak. A Magyar Fúvószenei és Mazsorett Szövetség tervez is egy olyan kiadványt, ami gyermek-ifjúsági és akár felnőtt zenekarok számára, már a próbafolyamat elejétől olyan jó tanácsokat tartalmaz, ami alkalmas lesz segíteni az együttesek szakmai fejlődését.

Szücs Krisztián szerint egy ilyen intenzív több napos zenei lehetőség nagyban motiválja a gyerekeket.

Azok, akik régebb óta játszanak fúvószenekarban, részletesebben megismerhették ezt a műfajt, akik pedig most kezdték el hangszerükkel a komolyabb ismerkedést, azok a gyerekek megtapasztalhatták a közösségi lét és az együttzenélés örömét, sokat tanulhattak tanáraiktól és egymástól is.

A többnapos rendezvény egy közös koncerttel zárult, melyre meghívást kaptak a résztvevő gyerekek szülei is.

Az ajkai zeneiskola szeretne a jövőben hasonló workshopot szervezni, kibővítve, még több zenekar részvételével.

NéNo

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply