Gaál Zsóka magasabb szintre lépett

Két nem hivatalos sakkolimpia után 1927-ben Londonban szervezték meg az első hivatalos sakkolimpiát, amelyet nem kis büszkeséggel írhatunk le, hogy Magyarország nyert meg, majd még háromszor végeztek az első helyen hazánk fiai. Az első, nők számára megrendezett sakkolimpiát harminc évvel később 1957-ben szervezték Hollandiában és kétszer, 1988-ban és 1990-ben bizonyultak a legjobb csapatnak a mieink.

Idén már a 44. FIDE Sakkolimpiát bonyolították le az indiai Chennai-ban. A verseny a kétévente megrendezett legrangosabb csapatverseny a világon. A férfiak a 8. helyezést szerezték meg, a nők versenyében a 11. helyezettek lettek lányaink, közöttük az ajkaiak büszkesége Gaál Zsóka 15 éves tehetség, aki az elmúlt évtizedben bebizonyította, hogy átlag feletti általános és speciális képességekkel rendelkezik, kellő kreativitással és a feladat iránti rendkívüli elkötelezettséggel felvértezve. Teljesítménye mostanra jóval túlmutat kortársain. Ezt megtapasztalhattuk az idei sakkolimpia partijaiban is.

A magyar sakkhercegnőről tudjuk, hogy a világ legfiatalabb női nemzetközi mestere, az olimpia előtti Élő-pontszámát a verseny végére 17,2 -el megnövelte. A magyar csapat legfiatalabbjaként a legeredményesebb szereplést tudhatja magáénak. Játéka, szerzett pontszáma alapján a negyedik tábla hatodik legeredményesebb versenyzője volt. A női szövetségi kapitány Papp Gábor most nem volt teljesen elégedett a hölgyek 11. helyezésével, csupán Hoang Thanh Trang és a mi lányunk teljesítményét méltatta. Kiemelte, hogy Gaál Zsóka bemutatkozása a válogatottban fantasztikusan sikerült, nyolc alkalommal győzött, többször a csapatgyőzelmet jelentő pontot rakta fel az eredményjelzőre. A verseny alatt mutatott hozzáállása, felkészültsége, és a kritikus pillanatokban tanúsított higgadtsága még a kapitányt is lenyűgözte. Az angolok elleni utolsó fordulóban, 1,5-1,5-es állásnál, öröm volt mögötte állni és végignézni, ahogy végjátékleckét adott az ellenfelének. Az ajkai tehetség teljesítményét már a felnőtt nemzetközi mezőny is fokozott érdeklődéssel kíséri.

A világhálón található fotók és információk alapján az érdeklődők láthatták, hogy színes élményekben volt része Zsókának. A különböző nemzetek eltérő bőrszínű képviselői változatos, az országukra jellemző népviseletet öltöttek magukra. Korban pedig nagy eltéréseket tapasztaltak. Julia Lebel-Arias (Monaco) legidősebb hölgy és legfiatalabb pakisztáni 8 éves kislány (Randa Seder) között 68 év korkülönbség volt.

Megkeresésünkre Zsóka elmondta, hogy az olimpia hangulata semmihez sem fogható. Nem is gondolta, hogy ennyire stresszes lesz számára, pedig már rengeteg versenyen volt, mégis sikerült őt is meglepni. Például a negyedik fordulóban a későbbi harmadik helyezett India csapatával kerültek össze. Mivel ők voltak az első helyen rangsorolt csapat, ezért az összes táblájuk mellé kamerákat szereltek fel és felvették a játék minden mozzanatát, így Zsókát is folyamatosan fotózták. Ez bizony még szűkebb hazánk lányát is váratlan helyzet elé állította. Szerényen megállapította, hogy nem a nagy „felhajtás” miatt vesztett; egyszerűen borzalmasan játszott, az ellenfele ekkor jobbnak bizonyult. Dr. Harsányi Szabolcs Gergő sportpszichológusnak a támogatása segített feldolgozni a vereséget…Ez a mi Zsókánk! Aki ragyogó partikban igazolta tehetségét és mégis egy vereséget állított példaként, amelyet feldolgozva, kielemezve a jövőre tekintettel további sikereket hozhat számára. Akár már az augusztus második felében Prágában megrendezésre kerülő felnőtt női Európa-bajnokságon, ahol természetesen a maximumot szeretné kihozni magából. A verseny nem lesz egyszerű, hiszen nagyon erős játékosokkal kell megküzdenie, akik a sakkolimpián is bizonyítottak. Októberben az U20-as világbajnokságra utazik Szardínia szigetére, ahol a fiú mezőnyben szeretne tovább erősödni.

Az idei sakkolimpia zárása a magyar küldöttség számára élményekkel teli volt, hiszen Szabó László a Magyar Sakkszövetség elnöke ekkor vehette át a sakkolimpia zászlaját, ugyanis 2024-ben Magyarország rendezi meg ezt a rangos eseményt, ahol reményeink szerint Zsóka már, mint rutinos, nemzetközi tapasztalatokkal rendelkező versenyző fog részt venni.

A 8. helyezett férfi csapatunk: Erdős Viktor, Berkes Ferenc, Bánusz Tamás, Kántor Gergely és Ács Péter. Szövetségi kapitány: Ács Péter. Elért pontszám: 16. A résztvevő csapatok száma: 188, a résztvevő országok száma: 186. (A rendező ország három férfi csapattal indulhatott.)

A 11. helyezett női csapatunk: Hoang Thanh Trang, Gara Tícia, Lázárné Vajda Szidónia, Gaál Zsóka, Terbe Julianna. Szövetségi kapitány: Papp Gábor. Megszerzett pontszám: 16.  A résztvevő csapatok száma: 162, a résztvevő országok száma 160. (A rendező ország három csapattal indult.)

A nőknél és a férfiaknál is két indiai csapat került a legjobb tízbe, így elmondhatjuk, hogy minkét magyar csapatunk ott van a világ tíz legjobb sakknemzete között. Ez bizakodásra adhat okot a két év múlva kezdődő magyarországi sakkolimpia előtt.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply