Gyertyafényes advent a kamarazenekarral

Fotó: Györkös

Ajka Város Önkormányzata és a Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidő Központ meghívására ismét megtelt a Bánki Donát Intézményegység aulája komolyzenét kedvelő közönséggel, akik a Mendelssohn Kamarazenekar adventi hangversenyére érkeztek Advent harmadik hetében.

Azt is mondhatnánk, hogy törzsközönséggel, hiszen aki egyszer már hallotta a Bartók-Pásztory-díjas és Prima-díjas zenekart, amelynek művészeti vezetője Kováts Péter Bartók-Pásztory-díjas hegedűművész, többé ki nem hagyná egyetlen koncertjüket sem. A „Mendelssohn család” tagjai azért minden évben bővülnek, új arcok az idén is fellelhetők voltak a széksorokban.

A műsorvezetőt Üveges Sándor személyében láthattuk és hallhattuk ismét, aki egy híján húsz éve látja el ezt a hálás tisztséget. A gazdag zenei életet, az ajkaiak zene és ének iránti szeretetét emelte ki a műsorvezető, emellett egy friss hírről is tájékoztatta a vendégeket: a napokban dőlt el, hogy Veszprém lesz Európa Kulturális Fővárosa 2023-ban, amelyben Kováts Péternek is jelentős szerepe volt. Sajnos Kertesi Ingrid Liszt-díjas művésznőt nélkülözni kellett, mert betegség miatt kénytelen volt lemondani a fellépést. Biztosan vannak, akik tudják, ő az ajkai tenorista, Farkas András egyetemi tanára.

Miután az elsötétített teremben már csak a gyertyák fénye világított, kezdetét vette az ünnepélyes adventi várakozás gyönyörű zenével, na és persze a hozzáillő finom pezsgővel, amit a műsor szünetében lehetett elfogyasztani, jóízű beszélgetéssel fűszerezve.

Üveges Sándor a darabok konferálása közben érdekes információkkal is szolgált a zeneszerzőkről. Elsőként Tomaso Albinoni: Concerto 5 szólamra című munkáját hallhattuk. A zeneszerzőről (1671-1751) tudni kell, hogy tehetős velencei papírkereskedő családból származott, kedvtelésből hegedült. Rengeteg művet, többek között ötven operát komponált, de egy sem maradt fenn belőle. Ezután közkívánatra negyedik alkalommal játszották el az olasz barokk zeneszerző Arcangelo Corelli: g-moll karácsonyi concerto grosso-ját. Ezzel elköszöntek a barokktól és egy teljesen más hangzásvilág felé közelített a koncert.

Bécsi klasszikus következett, Franz Schubert: a-moll szonáta hegedűre és zenekarra. Elhangzott, hogy a művész mindössze 31 évet élt. Rövid életében kiadták több mint száz művét, emellett rengeteg egyéb alkotása maradt fenn. Sajnos nem tudott belőle megélni, szegény volt élete végéig.

A koncert második felét két nagyobb lélegzetű művel töltötték ki. Farkas Ferenc (1905-2000) többszörös Kossuth-díjas zeneszerző. Magyarországon kezdte tanulmányait, Olaszországban folytatta, hazajött és többek között a székesfehérvári zeneiskolát alapította meg, majd a Zeneakadémián volt tanszékvezető. Több mint hetven filmhez írt zenét, rendkívül népszerű volt, ami érthető, mert egy személyben ötvözte a magyar népzenét, az olaszos könnyedséget és a mediterrán dallamosságot. Ma is játszott legismertebb műve a 6 régi magyar tánc, amit meghallgattunk a zenekar előadásában.

Az utolsó mű négy tételből és 24 percből állt, a zenekar névadója, Felix Mendelssohn: C-dúr vonósszimfónia No.9. műve következett. A zeneszerzőről tudjuk, hogy gazdag családból származott, ő fedezte fel a teljesen elfelejtett Johann Sebastian Bach-ot és milyen érdekes, hogy csaknem ő is hasonló sorsra jutott.

A hálás közönség jutalma sem maradt el, a koncert végére megérkezett az „Angyali üdvözlet”.

A kiemelt városi rendezvényen elhangzott, hogy a szervezők játékra hívják a „Mendelssohn családtagokat”, mégpedig arra, hogy állítsák össze a jövő évi huszadik jubileumi koncert műsorát. Ennek érdekében a 19 évad összes felcsendült művét közkinccsé fogják tenni.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply