Gyógynövénysarok: A sokoldalú citromfű

A váratlanul beköszöntött nyári melegben mindenkinek jólesik egy finom, hűsítő ital. Legyen az keserű, esetleg kissé savanyú, vagy édes, alkoholos vagy akár gyógynövényes. Talán kevésbé köztudott, hogy régen nagy népszerűségnek örvendett a citromfű alkoholos párlata, az úgynevezett karmelitavíz, amit a kolostorkertekben készítették a nővérek.

A citromfű vagy méhfű (Melissa officinalis) a Közel-Keletről származik, latin nevének jelentése: mézelő méh. Mivel magas a nektártartalma, a méhek is kedvelik. Nyugat-Európába a Benedek-rendi szerzetesek által került. A kerttulajdonosok szívesen termesztik a kifejezetten kellemes, finom citrom illata miatt. Az árvacsalánfélék családjába tartozik, lágy szárú, évelő. A szára élénkzöld színű, a levelei szív alakúak, a virágai pedig picik, fehérek. A fiatal hajtásait és a nyári leveleit kiszárítva sokáig tárolhatjuk.

Hasznos, mert távol tartja a szúnyogokat, ami nyári éjszakákon különösen kedvező – akár az ablakunk alá is ültethetjük. Jó hír a lakótelepeken élőknek, hogy nekik sem kell lemondaniuk róla, mert balkonládában, cserépben, erkélyre vagy konyha ablakba is tehető. A lényeg, hogy napos, meleg helyet találjunk a növénynek, hiszen mediterrán eredetű.

Népszerűségét csak fokozza, hogy idegnyugtató és idegerősítő, sőt még ajakherpesz kezelésére is szolgálhat. Sokoldalú drog (igen, régen így hívták), külsőleg és belsőleg is alkalmazható. Többek között illóolajat, teát készíthetünk belőle, alhasi görcsökre, puffadásra, hányingerre, gyomorgörcsre is ajánlják. Ám ha valakinek úgy tartja kedve, nyugodtan ízesítheti és egészségesebbé teheti vele ételeit, italait: vadhúshoz, gyümölcsleveshez, salátához, koktélhoz is kiváló.

Frissítőt is készíthetünk belőle: egy liter vízhez egy kilogramm cukrot adunk, amit felforralunk, majd hagyjuk kihűlni a szirupot. Ezután belereszelünk két bio citrom héját és annyi citromfüvet, amennyit csak lehetséges. Hagyjuk állni egy éjszakán át és már csak annyi dolgunk van, hogy másnap tegyük hozzá a citromok levét és szűrjük át. Hígítsuk vízzel, esetleg még több citromlevet is adhatunk hozzá, hűtsük ki és kortyolgassuk el délután a hintaágyon, vagy a parkban egy fa alatt.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply