Harminc éve a bányász kultúra szolgálatában

Fennállása harmincadik évfordulóját ünnepelte a Bányász Kulturális Egyesület május 13-án a padragkúti művelődési házban. A bányászat nemcsak Ajka gazdasági felemelkedését szolgálta, hanem kulturálisan is felvirágoztatta azt.

Az utolsó ajkai szénbánya 2004. szeptemberében bekövetkezett bezárásáig a bánya volt a kulturális csoportok legnagyobb támogatója. Azóta Ajka Város Önkormányzata biztosítja a működési forrásokat, amit pályázati támogatásból egészítenek ki. Természetesen szüksége van azon önzetlen emberek segítségére is, akiknek fontos, hogy a bányászathoz kötődő emlékek, a kultúra ne merüljön feledésbe.

Győr Sándor, a Veszprémi Szénbányák Vállalati Szakszervezeti Bizottsága nyugalmazott titkára visszatekintésében elmondta, hogy 1923-ban a bánya területén megalakult az első olvasókör, 1924-ben a Bányász Fúvószenekar, 1973-ban a Padragi Bányász Férfikórus, 1976-ban a Borostyán Férfikórus, 1957-ben a Bányász Táncegyüttes, amelyik 1977-től Ajka- Padragkút Táncegyüttes néven szerepel. Ebben az időben az erőmű amatőr színjátszóin kívül a bánya adta a többi kulturális csoportot. A művelődési ház vezetői, Lémon György, Kurali Endre, Krepsz Attila és Oravecz Edit is sokat tett azért, hogy a kultúra ilyen szintre emelkedjen.

Blaskó Sándor Bányász Kulturális Egyesület elnökségi tagja, a Padragi Bányász Hagyományőrző Kör alapító tagja köszöntőjében elmondta, hogy az egyesület első elnöke Tamaga Ferenc volt, őt követte Bolla János, Meggyesi Józsefné majd Oravecz Edit.

– A Bányász Himnuszban énekeljük, hogy bányásznak halni szép halál, de mi valljuk, hogy bányászként élni is szép – szólt Blaskó Sándor. – A bánya bezárása után nekünk, bányászoknak a lelkünk egy darabja a föld alatt maradt. A bányász életet gazdagítják a hagyományok, az egymás iránti bizalom, az összetartozás.

Harminc évvel ezelőtt a jövőbe hinni akaró emberek létrehoztak egy csoportot, amelyet máig összetart a közös cél, a múlt értékeinek tisztelete, azok továbbvitele. Tevékenységük sokrétű, hagyományápolás, közösségek létrehozása, összetartása, de a legfontosabb a bányászathoz kapcsolódó ünnepek szervezése.

Oravecz Edit elnök köszöntőjében elmondta, hogy számára az elmúlt évtizedek legemlékezetesebb programja volt 2005-ben, Padrag fennállása 1000 éves évfordulójára előadott István, a király rockopera, amelyet Kovács Norbert Cimbivel közösen szervezett, az Ajka-Padragkút táncegyüttes 50. éves évfordulójának megünneplése 2007-ben, valamint a Bányász Művészeti Fesztivál 2009-ben, amelyre az ország minden részéről több, mint 300 táncos, zenész, mazsorettes érkezett.

A Bánya-, Energia- és Ipari Dolgozók Szakszervezete képviseletében Beöthy- Fehér Szabolcs nemzetközi tanácsos adott át emléklapot a jubileum alkalmából.

A délutánon közreműködött Ajka Város Bányász Fúvószenekar a Hekele Fanni Roxána vezényletével, az óvodások Kösöntyű gyermek néptánccsoportja, az Ajka-Padragkút Tánccsoport szenior csoportja Fodor Eszter vezetésével, és az Ajka-Padragkút tánccsoport Ramasz László vezetésével. Mindhárom csoportot a Naszály zenekar kísérte.

Az ünneplőket műsorral köszöntötte az úrkúti Orfeum Operett Musical Társulat.

(ta)

Fotó: Gyarmati

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply