„Himnusz minden időben” – versmondók jubiláló találkozója

A Nagy László Szellemi Öröksége Alapítvány és a költő nevét viselő ajkai művelődési központ ismét megrendezte a „Himnusz minden időben” című Nagy László Vers- és Prózamondó Találkozót, a Kossuth- és József Attila-díjas művész tiszteletére halálának 41. évében. A zsűri elnöke Fehér Ildikó színművész volt, díszvendége pedig Dóczy Péter színművész, rendező. A két napot átölelő (április 13-14) megmérettetés helyszínéül részben a vmk kiállítóterme szolgált.

A megnyitó meghatározta a két napos rendezvény bensőséges, családias hangulatát. Az Ajka-Padragkút Táncegyüttes műsora – Ramasz László művészeti vezető irányításával – nagyon meghatóra és különlegesre sikerült. Az előadást a tavaly elhunyt Nagy András (Nagy László fia) emlékére ajánlották fel, aki nagyon szerette a népzenét, a néptáncot. Mezőségi táncokat mutattak be Nagy László: „Táncbéli tánc-szók” versbetéteivel, ami hatalmas meglepetést és óriási sikert aratott.

Az Ajka-Padragkút Táncegyüttes személyes előadással készült

A hagyományosan, immár negyedik évtizede megszervezett program első napján zajlottak az elődöntők, a délután folyamán pedig Iszkázra indultak a részvevők, hogy meghallgathassák a Nagy László Emlékháznál a Hangraforgó együttes műsorát. A hétvégi irodalmi rendezvény másnapjának délelőttjén került sor a döntőre, majd az eredményhirdetésre.

A találkozó ünnepélyes zárásán a zsűri elnöke: Fehér Ildikó színművész értékelte a tapasztalatokat, majd Bábics Valéria, az ajkai művelődési központ igazgatója és Nagy Borbála Réka, a tavaly elhunyt Nagy András lánya adta át az emléklapokat minden versenyzőnek.

A zsűri elnöke személyes érzéseit is megosztotta a jelenlévőkkel Nagy András váratlanul bekövetkezett halálával kapcsolatban. Megköszönte a szervezőknek, a versenyzőknek, a felkészítő tanároknak és a szülőknek a munkáját, valamint örömét fejezte ki, hogy az elhunyt gyermeke tovább fogja vinni a költőhöz méltó hagyományt. Ugyanakkor észrevételeit is megfogalmazta. Többek között felhívta a figyelmet a pontos kiejtésre és Nagy László életművének tudatosabb ápolására.

A szavalatokat több korcsoportban, illetve kategóriában díjazták.

Az ötödik-hatodik osztályos korcsoportban Dávid Eszter kapta a legjobbnak járó elismerést, Maródi Lili pedig a harmadik helyezése mellé különdíjat is átvehetett, mivel Fekete István verset szavalt. Horváth Tibor tanár, a Fekete István Irodalmi Társaság elnöke arra biztatott mindenkit, hogy válassza a költő írásait a későbbiekben. A hetedik-nyolcadik osztályosoknál Csabai Pál került ki győztesként. A középiskolások is külön korcsoportot alkottak, itt az ajkai Tóth Zsófia (Fekete-Vörösmarty Általános Iskola és Gimnázium) nyerte el az első helyezést, aki elárulta, hogy Nagy László: Szárnyak zenéje és Márai Sándor: Mennyből az angyal című költeményekkel érte el a szép eredményt.

Tóth Zsófiának Dóczy Péter színművész, a zsűri díszvendége nyújtotta át a jutalmat

A felnőttek esetében Lovag dr. Némedi Imre állhatott a képzeletbeli dobogó legfelső fokára. (Itt szeretném megjegyezni: igaz, hogy az ajkai Vajai Károlyné a hatodik helyen végzett saját korcsoportjában, de a zsűri több tagja személyesen gratulált az előadásmódjához. A döntőben Fenyvesi Ottó: Ajka című versét szavalta el városunk hatvanadik évfordulójának tiszteletére, amit kevésbé szerencsés választásnak értékeltek a versenyen – a szerző.)

A zsűri ajándékát Szabó Dorottya érdemelte ki. A felkészítő tanárok is részesültek meglepetéstárgyakban. Az Ajkai Grafikai Műhely felajánlásait a Kolping Katolikus Iskola, a szabadkai „Életjel” Csáth Géza Művészetbaráti Kör, valamint Horváth András Csabáné és a Versmondó Kör kapta.

A fődíjasok – „Nagy László verset legszebben tolmácsoló és a két nap folyamán kiemelkedő teljesítményt nyújtó versmondás” – kategóriájában két korcsoportban értékelt a zsűri. Az ifjabbak közül Csabai Pál versmondó, a felnőttek esetében pedig Lovag dr. Némedi Imre kapta a megtisztelő címet.

Több szervezet és személy ajánlott fel díjakat a versenyzőknek. Könyvjutalmakat három könyvkiadó: Magyar Napló, Hitel Könyvműhely és az MMA kiadó. Ezenkívül díjakat ajánlott fel Horváth Tibor tanár, a Fekete István Irodalmi Társaság elnöke és Dóczy Péter színművész, a találkozó díszvendége. A zsűriben foglalt még helyet Paulics István tanár és Fenyvesi Ottó költő.

A rendezvény támogatója Ajka Város Önkormányzata és a Nagy László Szellemi Öröksége Alapítvány, Iszkáz volt.

This slideshow requires JavaScript.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply