Hónapos retek: az első zöldség

Az év első hónapjai rendkívüli szárazsággal teltek. A tél folyamán sajnos nem töltődött fel kellő mértékben nedvességgel a talaj, így aki korán veteményezett, az sem örülhet hamarabb a friss zöldségeknek. Aki pedig most kezdi, az sincs elkésve. A legkorábbi friss csemegénk egyike a hónapos retek.

Ahogy elérkezik a tavasz, egyre inkább kívánja a szervezetünk a friss, vitamindús zöldségeket. Az első tavaszi zöldség, a retek, amely a gyors betakarítása és könnyű gondozása miatt az egyik kedvenc kerti növény. Sokféle méretben, színben és típusban létezik. Lehet gömb, vagy hosszúkás, pompázhat lila, rózsaszín, piros vagy épp fehér színben. A legismertebb fajtája a hónapos retek, amely fűszeres ízű és ropogós, lédús állagú. Salátákban és rágcsálnivalóként önmagában is megállja a helyét. Ezt a zöldségfélét bátran ajánlom kezdő kertészeknek is, könnyen termeszthető, hamar kicsírázik és magvetés után 3-5 héttel már szüretelhető is. Nem igényel nagy helyet, így akinek nincs kertje, az akár balkonládába, erkélyre is vetheti. Akár gyerekekkel együtt is, akik végigkövethetik a kis mag fejlődését, sőt teljesen el lesznek bűvölve, hogy a végén megehetik a közös munka gyümölcsét.

Ügyeljünk rá, hogy a láda, amibe a retket termeszteni szeretnénk, legalább 14 centiméter mélységű legyen. Mint minden növénynél, a reteknél is fontos a megfelelő talaj előkészítése. Bár a hideget jól bírja, de árnyékban nem fejlődik megfelelően. Jó hidegtűrése miatt minél korábban vethető. Az apró magvak már 3-5 C° fölött csíráznak. Rövid tenyészidejének köszönhetően ami 25-30 nap már április végén csemegézhetünk belőle. Laza homokos talajba vessük, lehetőség szerint ne sűrűn. A kisebb gumós fajták esetében 5×5 centiméteres terület szükséges. Tartsuk szem előtt, hogy azért sem jó ha sűrűn szórjuk a magjait, mert a reteknek a gumóját fogyasztjuk, így annak a “hízásra” kell koncentrálni nem pedig a leveleit növeszteni. Naponta öntözzük, és gyomtalanítsuk ha szükséges. A gumóképződés idején sok nedvességet igényel, ha ezt nem kapja meg, csípős íze lesz és üreges belseje. A nagyobbakat szedjük ki először a földből, hogy a kisebbeknek legyen helye és elegendő tápanyaga. Akiknek kevés helyük van, azok olyan fajtát ültessenek, amelyeknek a gumója a föld fölött, vagy sekélyen a talajban alakul ki. Ilyenek a kevés lomblevelet fejlesztő, gyors növekedésű, piros gumójú fajták.

Legfinomabb a kicsi, piros vajretek. Ez nem csak étel, hanem gyógyír is, hiszen számos kedvező hatással rendelkezik és sok vitamint is tartalmaz. A magas nedvesség, illetve B és C vitamin tartalma feltölti a szervezetet energiával, és vírusölő hatása révén meg is védi a kórokozóktól. Természetes antibiotikum. Védi a máját, nyugtatja az idegeket, ápolja a bőrt és rostban is gazdag. Piciknek egyéves kortól adható. A retekmagok meglehetősen hosszan eltarthatók, így ne féljünk az akár ötéves magok elültetésétől. Ha tíz naponta elültetünk egy újabb adagot, akkor folyamatosan tudunk betakarítani a nyár elejéig. 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply