Humanitárius összefogás Ajkán (1.)

A gyermekek arcára játékokkal csaltak mosolyt, amiket David Guffroy, a cégcsoport vezérigazgatója adott át.

Városunkat sem kerüli el az Ukrajnában folyó szörnyű háborúnak a hatása, hiszen a Le Bélier Magyarország Formaöntöde Zrt. alkalmazottai között nem kis számban ukránok is dolgoznak.

A háború elől menekülve több munkás hozzátartozója Ajkára érkezett. A város és a cég nem hagyja magára ezeket a családokat, gyerekeket, amiben csak tudnak támogatják őket, hiszen a legfontosabbakat, az otthon melegét, a barátokat, a kedvenc állataikat, játszóhelyeiket el kellett hagyniuk, azokat nem lehet pótolni, de némileg enyhíteni lehet a hiányukat. Ezen próbál segíteni a humanitárius összefogás.

Pad Ferenc, az Ajkai Alumíniumipari Szakszervezet elnöke értesült elsőként a Le Béliernél dolgozó ukrán munkatársak családtagjainak az érkezéséről. Egyeztetett Fábián Gábor igazgatóval a legfontosabb teendőkről. Hivatalos okmányuk nem lévén azok beszerzését megoldották, hogy itt Ajkán lakhassanak, esetleg munkát vállaljanak. Az Ajkai Rendőrkapitányság készségesen segített ebben.

Közvetlen kapcsolatban Fekésházi Olga tolmács van a menekültekkel, aki tájékoztatott bennünket a jelenlegi helyzetről. –  A Le Bélier Magyarország Formaöntöde Zrt. ajkai gyáregysége 5 éve foglalkoztat ukrán munkavállalókat, többnyire férfiakat, de vannak, akik párjukkal érkeztek. Betanított operátori pozícióban dolgoznak. Ukrajna különböző településeiről jöttek városunkba: Huszt, Ungvár, Munkács és megyéi, illetve vannak Odessza, Kijev, Mikolaiv és Herson megyei településeken lakók is közöttük.

A kialakult háború miatt sokan menekülni kényszerültek, a Le Bélier munkavállalói között is van, akinek a felesége és gyermeke is Ajkára érkezett, akik pedig párban dolgoznak azok gyermekeiket utaztatták ide. (Időközben néhányan hazafias kötelességből visszamentek Ukrajnába.) – tudtuk meg a Le Bélier ukrán-orosz-magyar tolmácsától.

Dienes Kata, a cég HR vezetője tájékoztatott, hogy a Le Bélier cégcsoport a háború és az azzal összefüggő emberi tragédiák miatt humanitárius segítségként összeállított egy adománycsomagot az ukrán munkatársak hozzátartozóinak. A családok nagy részét a Pihenőházban szállásolták el, e mellett pénzbeli és tárgyi adományban is részesültek. A gyermekek arcára játékokkal csaltak mosolyt, amiket David Guffroy, a cégcsoport vezérigazgatója adott át.

Boldogan vette át az ukrán kisfiú az FC Ajka mezét

A gyerekek közül néhányan ukrán digitális oktatásban részesülnek. A többi diák részére az ajkai Eötvös-Kossuth iskolában biztosítanak oktatást. A gyerekek nem beszélnek magyarul, mint ahogyan a szülők sem, viszont a tantestület támogatásával hamarosan magyar nyelvi képzést is kapnak. Kata elmondta, hogy a gyermekek közül többen az FC Ajka utánpótlás csapataiban edzhetnek, ahol Jákli Péter utánpótlás szakág vezető segít nekik a beilleszkedésben.

Az Eötvös Loránd-Kossuth Lajos Általános Iskola vezetése, amikor Pad Ferenctől értesült az érkező gyerekekről, szinte azonnal felkereste a fenntartó Pápai Tankerületi Központ igazgatóját, Egyházi Andreát azzal a kéréssel, hogy engedélyezze az iskola számára a befogadást, annál is inkább, mivel már eddig is tanultak náluk ukrán gyermekek. A kapott engedélyt követően Balogh Béla intézményvezető, dr. Horváth József alpolgármester és Pad Ferenc tájékozódó eszmecseréje után április elejéig hét gyermek érkezett az iskolába 9 éves kortól 15 évesig. A gyerekek nem tudnak magyarul, de az eddig tanult angol és német nyelven is nehezen boldogulnak, így az elején kézzel lábbal mutogatás volt a nemzetközi nyelv. Örvendetes, hogy akik már régebb óta itt vannak, azok sokat tudnak segíteni a kommunikációban, de a még orosz nyelvet tanult tanárok is előszedik a több évtizede a kisagyban lapult nyelvtudásukat és ők is könnyebbé teszik a kapcsolatépítést.

Mádlné Rozner Melinda, a negyedik osztály tanítónője elmondta, hogy eddig csak pozitív élményei vannak, ugyan egy ukrán diák már régebb óta itt van és ő sokat tud segíteni az osztálynak. Most egy kislány és egy kisfiú érkezett, akiket szeretgetnek, simogatnak az osztálytársak, nem hagyják magukra, bátorítják őket. A pedagógus szerint ebből a kényszerhelyzetből próbálják a legtöbbet kihozni, amely során megtanulnak egymáshoz alkalmazkodni, tapintatosak lenni, sőt megismerik egymás szokásait, kultúráját is.

Balogh Béla intézményvezető tájékoztatott, hogy többségében az egykori Viktória panzióban laknak a gyerekek a hozzátartozóikkal (van Devecserben lakó is közöttük). A napi háromszori étkezést a város önkormányzata biztosítja számukra. Az iskola házirendje az ukrán gyerekekre is vonatkozik, de eddig nem volt velük probléma. Szerények, megilletődöttek. Az pedig nagyon fontos, hogy nem gyerekmegőrzést vállalt az oktatási intézmény. Egyelőre ugyan csak a készségtantárgyakban tudnak aktívan részt venni a gyerekek, de az ukrán-magyar oktatást is elkezdik, amely sokat fog segíteni a mindennapok boldogulásában.

Kupi Andrea Éva, az Ajkai Család- és Gyermekjóléti Központ intézményvezetője informált bennünket, hogy a nap 24 órájában elérhető a +36/20-226-2322-es adományvonal, ahol tájékoztatást adnak az aktuális igények tekintetében és információt nyújtanak. Eddig főleg adományok és önkéntesség felajánlásával kapcsolatban érkeztek hívások, ebből is látható, hogy az ajkai emberek segítőkészek.  Az önkormányzat is nyitott egy számlát, az esetleges pénzbeli adományok számára: 12001008-01713627-02900008.

Az ajkai széleskörű összefogás az itt helyben dolgozó Le Bélier Magyarország Formaöntöde Zrt. ukrán munkatársak családtagjainak a beilleszkedésének a könnyebbé tételét segíti. Mivel mindannyian vissza szeretnének menni, ha a helyzet engedi, reméljük, hogy erre az átmeneti időszakra szívesen fognak visszaemlékezni.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply