Huszonhetedik rendeki svábbál – A tradíció örök élete

Fotó: Futó

Ajka Város Német Nemzetiségi Önkormányzata február 4-én tartotta a nagy hagyományokra visszatekintő, tradicionális batyus sváb bálját. Ilyenkor a helyiek és vendégeik nemzetiségi ruhát húznak és a tánc a zene mellett megemlékeznek a szüleik, nagyszüleik hagyatékára a gyökerekre.

Immáron huszonhetedik alkalommal tartották meg a batyus bált Rendeken, aminek töretlen népszerűségét az állandó telt ház is jelzi. Este nyolc órára érkeztek az ünneplők a rendeki Laschober Mária Általános Iskola tornatermébe szépen felöltözve. A férfiak bőrnadrágot a nők dirndlt öltöttek. A vendégeket a Német Nemzetiségi önkormányzat nevében Töltl János és Stallmeiszter Csaba   fogadta. A batyus bál lényege, hogy mindenki hoz magával ételt, és italt, amiket aztán megoszt a többiekkel. Jó, hogy ezt már szabadon megtehetik. Mint, ahogy Töltl János, elnök köszöntőjében is elhangzott. 75 évvel ezelőtt a farsang nem volt ilyen vidám. A kitelepítés-betelepítés traumája, fájdalmát nyögte a falu. A batyu fogalma egészen mást jelentett, hiszen nem finomságokkal volt töltve akkor, ahogy most, hanem benne volt az egész életük, azoknak akik kénytelenek voltak elhagyni szülőföldjüket, hogy elinduljanak egy ismeretlenbe.

Szerencsére azóta sok víz folyt le a Dunán. -Fogjunk mindig össze, karoljuk fel egymást és segítsünk egymásnak. Legyünk mi svábok a legjobb magyarok. -mondta köszöntőjében az elnök. A bált Pék Attila a terület megválasztott önkormányzati képviselője nyitotta meg, aki köszönetét fejezte ki mindazoknak, akik lehetővé tették az est létrejöttét. Egy ilyen bál mindig lehetőséget nyújt arra is, hogy össze hozza a különböző korosztályokat, azokat a fiatalokat, akikből lesz majd az utánpótlás, akiknek majd átlehet adni a tradíciókat.

Hogy ez mennyire így van, azt nem is bizonyította jobban más, mint a batyus bál első fellépői. A helyi iskolában a gyerekek, október óta heti egy-egy alkalommal, német nemzetiségi tánc szakkör keretei között ismerkednek a német folklórral, amibe a zene és a tánc is beletartozik. Két csoportjuk van, a kicsiket az első és harmadik osztályosok képviselik míg a nagyokat a negyedik és ötödik osztályosok. Jelenleg 32 -en táncolnak, amiből csak 3 fiú van. A szombati volt az első fellépése a csoportnak, így nagyon izgultak. Műsorukban láthattunk a kicsiktől Judenpolkát, a nagyobbaktól Grosser Atlantikot és a Break mixer nevű táncot is. Felkészítőjük Gyüre Éva Eszter némettanárnő. A bál további hangulatát a Német Nemzetiségi Dalkör vidám dalcsokra alapozta meg, akik farsang ünnepköréhez kapcsolódó rendeki sváb dalokat énekeltek el. Olyan dalokat hallhatott a közönség tőlük mint a Varig’s Jahr ist Fasching k’wes’n, Hea, ‘renntan Pach, Wenn ich mein’ Schimme’ verkauft vagy a Drom in Bakonywald, amiben egy tréfás szerepcserét is bemutattak. Harmonikán kísérte őket Csorba Tamás. A Dalkör karnagya Grőberné Adorján Renáta volt. A fellépők után mint mindig, most is hajnalig a Johann’s Kapelle zenekar gondoskodott a jó hangulatról.

A táncot csupán este 10 órakor az Ajkarendekért Egyesület tánccsoportja szakította meg, akik négy koreográfiával is készültek ezen az estén. Műsorukat különböző vidékekről származó sváb táncokból állították össze, amit Farkas-Rujzam Anikó és Vántsa Dóra tanított be. A batyus bál rámutatott a nemzetiségi hagyományok fontosságára, azok ápolására és továbbadására valamint a közösség összetartására.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply