INTERJÚ A tél egy mentőtiszt szemével

Termeljünk több boldogsághormont!

Télen a jórészt kivédhető meghűléses betegségek mellett komolyabb veszélyek is leselkedhetnek ránk. Boldizsár Lajos mentőtiszt munkájából adódóan pontos ismeretekkel rendelkezik az előforduló sérülésekről, megbetegedésekről, előfordulásuk gyakoriságáról, okairól, ezért tőle kértünk tanácsokat, mire kell figyelnünk, és mit tehetünk, ha baj van.

– Nap mint nap tapasztaljuk a különböző időjárás-változásokat, amik sajnos különböző típusos betegségeket okoznak. Ilyen például az agyérkeringési zavar, illetve az agyvérzés, a stroke. Ennél a betegségnél nagyon fontos az időablak. Amikor valakinél egy vérrög előidézi az érelzáródást, a kiérkező kollégáim elkezdik a beteg ellátását, és közben felmérik azt is, hogy az esemény kialakulása óta mennyi idő telt el. Ha ez csak néhány perc, vagy óra, akkor nagyon fontos, hogy a beteget mielőbb a legközelebbi olyan sürgősségi osztályra szállítsuk, amely rendelkezik stroke-ambulanciával. Esetünkben ez a hely a veszprémi kórház. Ha a beteg gyorsan segítséghez jut, akkor jó eséllyel lehet rajta segíteni. A másik komoly gond, ami ma már sajnos nincs életkorhoz és fizikai kondícióhoz kötve, a szívinfarktus, vagy más néven szívizomelhalás. Sajnos az ilyen frontos időszakban gyakran előfordulhat, hogy egy érszakasz elzáródása, vagy keringési probléma okozza. Az ajkai mentőállomás mentőgépjárművei, ahogy az Országos Mentőszolgálat Közép-Dunántúli Regionális Mentőszervezete állomásainak járművei, rendkívül jól felszereltek. Így a kollégák a helyszínre érkezve pillanatokon belül elkészítik az EKG-t. A téli időszak eseteinek harmadik nagy csoportját a különböző elcsúszások, elesések okozta sérülések alkotják. Főleg alsóvégtag-törések fordulnak elő, illetve hátraeséseknél a medence- és gerincsérülések jellemzők. Ezekben az estekben nagyon fontos, hogy a sérültet ne mozgassák. A végtag megtámasztása megengedett, és betakarhatják a beteget, hogy védjék a lehűléstől, de megemelni, elmozdítani nem szabad. Az egyik betegünknek – egy idős néninek – a gyógyulási időtartama háromszorosára nőtt, mert miután egy elesés következtében combcsonttörést szenvedett, a hozzátartozói az udvarról felvitték az emeleti lakásba. Amikor felemelték, elmozdult a csont. A csigalépcső leküzdése és a hepehupás ágyon való fekvés belső vérzéshez vezetett, hosszú időbe telt, míg a néni újra tudott járni. Nagyon fontos, hogy kizárólag az alap dolgokat tegyék meg az esetek tanúi, és az alapgondolat az legyen: „Ne árts, hanem használj, és szolgálj!”

– Az időjárás változásai a stroke, és a szívinfarktus mellett kevésbé drasztikus, de korántsem kellemes hatásokkal is járhatnak. Melyek ezek?

– Hidegfront esetén szülések indulnak meg, gyakoriak a dekoncentráció miatti balesetek, melegfrontnál az agyi és szívérrendszeri megbetegedések, a vérnyomásproblémák, migrénes panaszok, epilepsziás problémák jönnek elő, és tompultság okozta balesetek történnek. Nagyon fontosnak tartom az említett betegségekkel kapcsolatban a megelőzést. Mindenkinek javaslom, hogy mozogjon intenzíven hetente kétszer húsz percet. Aki nem tud sportolni, az is intenzíven sétáljon, vagy kerékpározzon csak úgy céltalanul a városban! Megoldás lehet egy közös szerepjáték közbeni mozgás, vagy a tánc is egy kis beszélgetéssel. A közösségi léthez hozzátartozik mindez, és a test kondíciójának javítása mellett a lelki kondíció is javulhat, ezért a városban kialakult mikroközösségek hosszú távon segítik az egészség megőrzését.”

– A tél amúgy is depressziósabb időszak, a rövid nappalok, valamint a hó és jég miatti bezártság miatt. A mozgás mellett mi lehet még az, ami segít megőrizni a lelki egészséget?

– Azt gondolom, hogy a történelmi egyházak nagymértékben segíthetnek, hogy az ember megtalálja a megfelelő egyensúlyt. Segíthetnek még az egyéb közösségek is, egy dalkör, egy nyugdíjasklub, egy közösségi ház, ahová bejárhatnak az emberek, hogy egy közös hobbinak hódoljanak, vagy együtt mozogjanak. És bármilyen furcsa is, de ahogy a templom csendje és áhítata tud boldogsághormont termelni, ugyanúgy ezek a táncos, mozgásos elfoglaltságok is segítik az egyensúly megteremtését.

Zsohár Gabriella Eszter

boldizsar lajos 2275
Boldizsár Lajos Fotó: Györkös

 

Comments

comments

About admin 532 Articles
A bemutatkozás helye.

Be the first to comment

Leave a Reply