Ismeretterjesztő előadás a nándorfehérvári diadal emléknapja kapcsán

„A nándorfehérvári csata – a kereszt diadala” címmel tartott előadást Pécsi Tibor történész az ajkai Kosárlabdacsarnokban július 12-én, a Hit Gyülekezete szervezésében. Az előadás aktualitása annak köszönhető, hogy a győzelemre július 22-én emlékezünk.

Az idei már az 566. évfordulója az eseménynek. A történész a muzulmán hódítástól a győzelem következményéig építette fel előadását. Eközben nem csupán a történéseket elemezte, hanem a szemben álló felek mögött lévő istenségek harcáról is beszélt. Mindezt közvetlen, érthető stílusban és részletesen, rengeteg információval adta át.  Érdekességekkel, humorral fűszerezve tette emészthetőbbé az események sorozatának bemutatását.

Pécsi Tibor előadásai mindig népszerűek, ami valószínűleg személyiségének és előadói vénájának is köszönhető. A nagy számban megjelent érdeklődőknek ezúttal sem kellett csalódniuk, a komoly téma ellenére olykor jókat mosolyogtak az esti program alatt. Tanulságként fogalmazódott meg több örökérvényű igazság, köztük az összetartás a megosztottság helyett, ami legyőzhetetlenné teheti az embert és az országot.

A történelmi előadás bevezetőjében a fizikai mellett a szellemi hadviselés jelentőségét hangsúlyozta a történész. Érdekességeket osztott meg az ókor emberének világnézetéről, az imákról és a jóslatokról. (Hozzánk, magyarokhoz is kötődik egy ima, amit mindenki ismer: „A magyarok nyilaitól ments meg uram minket!”)

Az előadó annak érdekében, hogy a hallgatóság jobban értse a nándorfehérvári diadal jelentőségét, az esemény előzményeit, körülményeit és főszereplőit is részletesen mutatta be. Felvázolta a muzulmán hódítást, beszélt Mohamedről, az iszlám vallás megalapítójáról. Kiemelte a dzsihádot, vagyis a szent háborút, és a keresztes hadjáratokat. A muzulmán hívők Allah nevében elkezdték uralmuk alá hajtani a világot.

 

Az oszmán-török birodalom kiterjedését is részletesen ismertette a történész helyszínekkel, évszámokkal és szereplőkkel. Kitért arra is, hogy Bizánc elfoglalása (korábban Konstantinápoly, ma Isztambul) nagy veszteségnek számított, ugyanis a keresztény vallás egyik legfontosabb székhelye volt. A törökök valószínűleg azért is tudták meghódítani, mert addigra már bekövetkezett az úgynevezett nagy egyházszakadás, ezáltal pedig megosztottá vált Európa.

Az előadás második felében a nándorfehérvári győzelemben jelentős szerepet játszó Hunyadi János és Kapisztrán János személyéről tudhattunk meg érdekességeket. A történész részletesen ismertette származásukat, tetteiket, valamint a török elleni hadjárat szervezését. Nándorfehérvár ostromával kapcsolatos adatokat, a szemben álló felek stratégiáját és létszámát is megtudhattuk a beszámolóból, amit a krónikások által leírtakkal tűzdelt és képekkel illusztrált az előadó. Fontos adat, hogy az ostrom 1456. július 7 – 22 között tartott, míg végül a törökök az éjszaka leple alatt egyszerűen hazaszöktek a táborukból.

Két ismert legendát is taglalt a történész tanulságos bemutatójában. Egyrészt a déli harangszót, mellyel a győzelemre emlékezünk. Dugovics Titusz hősies tettére vonatkozó legenda valóságtartalma már megkérdőjelezhető (magával rántotta a törököt a mélybe, hogy az ne tudja kitűzni a zászlót), ami talán kisebb csalódást okozott a hallgatóság soraiban. A magyarok kifejezetten önfeláldozóan harcoltak ugyanis, de név szerint Dugovics Titusz kitalált személy volt, azaz nem létezett.

Pécsi Tibor nagyon alapos ismeretterjesztő előadásának végén nem mulasztotta el kifejteni a csata következményeinek összefoglalását sem. A magyarok számára ez nem sok jót jelentett, hiszen a széthúzás eredményeként 1526-ban Mohácsnál súlyos vereséget szenvedtünk.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply