Itt volt Amerika

amerikai nap a brodyban

A Bródy Imre Gimnázium és AMI az „Álmaidban Amerika visszainteget?” című pályázat elnyerésével lehetőséget kapott az országban négy másik iskolával egyetemben egy egyedülálló rendezvénysorozat megszervezésére a közelmúltban, amit az Egyesült Államok budapesti Nagykövetsége és az Emberi Erőforrások Minisztériuma is támogatott. Az egész napos programon lapunk is jelen volt.

A diákokkal táncolt Nahal Kazemi diplomata és Vizsy László, a követség munkatársa is

Az iskolát piros, fehér, kék színekbe öltöztették a diákok a jeles alkalomra, már a bejáratnál szalagok és zászlók lengedeztek a szélben, hirdetve az intézmény szellemiségét, miszerint a multikulturalizmus szépségét és a nyelvek fontosságát vallják.

Az Amerika Napon az Egyesült Államok budapesti Nagykövetségéről, az Emberi Erőforrások Minisztériumból és a veszprémi könyvtár Amerikai Kuckójából érkeztek vendégek az intézménybe, akiket dr. Horváth József alpolgármester, Mihályfi László igazgató és Mecsekiné Bors Beáta igazgatóhelyettes fogadott.

Nahal Kazemi angolul tartott előadást a gimnazistáknak Kaliforniáról

Mihályfi László köszöntötte a jelenlévőket és röviden bemutatta az intézményt. Kiemelte, hogy a gimnázium 1953 óta működik és öregbíti a város hírnevét. A megyében a 4-5. legjobb iskolának számít, amihez a magas színvonalú nyelvoktatás és a diákok kiemelkedő (nagyjából 80%-os) továbbtanulási aránya is hozzájárul, a többség ugyanis a felsőoktatásban folytatja tanulmányait. Az igazgató kihangsúlyozta Mecsekiné Bors Beáta munkáját, aki nagyban hozzájárult a program megvalósításához, utána az igazgatóhelyettes ismertette a nap menetét. Dr. Horváth József pedig Ajkát mutatta be néhány percben a vendégeknek, utalva arra, milyen fontos napjainkban a nyelvismeret és az, hogy a fiatalok külföldi tapasztalatokat szerezzenek.

Közben az iskola udvarán már gyülekeztek a gimnazisták, hogy közelebbről is szemügyre vegyék az amerikai stílusú táncházat. Azt hitték, hogy Ramasz László a segítőjével mutat be valamit a vendégeknek, de tévedniük kellett. A táncoktató és partnere mindenkit bevont a mulatságba, így pedagógus, vendég és diák együtt sajátította el a country alapjait.

A közös tánc után Nahal Kazemi, az Egyesült Államok Nagykövetségének politikai osztályának munkatársa tartott előadást a vmk színháztermében a bródysoknak. Magyarul köszöntötte néhány szóban a diákokat, majd átváltott angolra, hangsúlyozva, hogy a fiatalok úgyis jobban beszélik a világnyelvet, mint ő a magyart. A prezentációban Kalifornia sokszínűségét mutatta be, kiemelve a multikulturalizmus hangsúlyosságát az államban, ahol mintegy negyvenmillión élnek. Beszélt a leghíresebb helyekről, mint amilyen a Golden Gate híd, Disneyland, vagy éppen a két cégóriás (a Google és az Apple), amelyek egytől egyig az államban találhatók. Hangsúlyozta, hogy a sokszínűség a zenében, az ételekben, az építészetben és az ünnepekben is megjelenik a térségben, hiszen számos helyről érkeztek (Ázsia, Mexikó, Európa) bevándorlók Kaliforniába.

Amerikai ételek.. muffin, popcorn, pillecukor és palacsinta

A diákok kérdésére elmondta, hogy közel másfél millió magyar származású ember él az USA-ban. Az előadás végén játékra invitálta a fiatalokat a diplomata, amiben a követség munkatársa, Vizsy László volt a segítségére. A diákok kérdéseket kaptak, amelyre a választ az okostelefonjuk segítségével a követség közösségi oldalán kellett megkeresniük. A leggyorsabbak apró ajándékokkal gazdagodhattak.

A közös kaland után a vendégek megtekintették a városi könyvtár idegen nyelvi részlegét, majd a gimnáziumba visszatérve szemezgettek a különféle workshopok közül, melyek között helyet kaptak a hollywoodi filmek, az amerikai Nobel-díjas biológusok, a jellegzetes amerikai ételek, a kosárlabda, vagy éppen a külföldi továbbtanulási lehetőségek is, természetesen sok más mellett.

Koncert a szabadban a zeneiskolások közreműködésével

Délután a Zeneiskola növendékei adtak műsort a vendégek tiszteletére a Városligetben, a szoborpark mellett, ahol közel huszonhat éve, egészen pontosan 1991. június 30-án, Mike Porter, az Amerikai Békehadtest önkéntese és a gimnázium angoltanára időkapszulát helyezett el. A múlt egykor elásott darabkáit az Amerika Napon ismét a felszínre hozták, de az ünnepélyes parcellabontás előtt Nagy Zoltánné, a gimnázium már nyugdíjas igazgatóhelyettese, egykori angoltanár mondott beszédet, visszaemlékezve az azóta eltelt esztendőkre.

Az időkapszulából igazi kordokumentumok, mint VHS kazetta, katonai sisak, Lenin-szobor és úttörő jelképek kerültek elő, többségük meglehetősen rossz állapotban (kivéve Lenint, mert ő bizony ugyanolyan volt mint új korában). A papírok egy része elporladt, átázott, olvashatatlanná vált, a kazettából is csöpögött a víz. Ám a gimnáziumba eljutott egy az eseményt megörökítő, jó állapotú videószalag is a TV Ajka munkatársainak jóvoltából, így vissza tudták nézni az időkapszula elhelyezésekor készített felvételt.

Igazi kordokumentumok kerültek el az időkapszulából

Mecsekiné Bors Beáta igazgatóhelyettes szerint a vendégek nagyon jól érezték magukat Ajkán, a program minden tekintetben sikeresnek bizonyult. Sőt a konzulátus munkatársa elsősegélyből és önzetlenségből is lediplomázott, ugyanis ellátott egy erősen vérző fejű férfit, aki a gimnázium hátsó bejáratánál esett el. A diplomata egyből cselekedett, kötszert vett elő a kocsiból, míg az intézmény tanárai értesítették a mentőket.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply