Játszótéri helyzetkép

Ha jön egy nagyobb eső, akkor a munkát kezdhetik elölről a cég munkatársai (Fotó: Györkös)

A közelmúltban már jeleztük, hogy több megkeresés is érkezett szerkesztőségünkbe a játszóterek állapotával kapcsolatban, amelyekben azt kifogásolták a kisgyerekes szülők, hogy hiányosságok vannak e téren. Többek között leszerelt hintákról, félig üres homokozókról szóltak az észrevételek. Felkerestük az Ajka Város Önkormányzatával – immár tizenöt éve – szerződésben lévő üzemeltetőt, Czuczai Györgyöt, a Biba 2000 Kft. ügyvezetőjét, aki készségesen válaszolt kérdéseinkre és alapos tájékoztatást nyújtott minden felvetésre. Tóth Gergely, stratégiai és fejlesztési referens is tájékoztatta lapunkat az önkormányzati tervekről.

Ajka Város Önkormányzata a játszóterek fenntartója, 2004 óta pedig (március 1 – október 31 között) a Biba 2000 Kft. végzi a karbantartást.

– Ajkán a játszóterek száma meglepően magas, hiszen a városban 38 van belőlük, (összehasonlításképpen Veszprémben 22), ahol 234 eszköz található. Fontos azt is tudni, hogy üzemeltetésüket nagyon szigorú szabályok írják elő, csakis tanúsítványokkal rendelkező eszközöket helyezhetünk el a játszótereken, amelyeket négyévente be kell vizsgáltatni egy független szervezettel. Ez tavaly meg is történt, ekkor több korhadt játszóeszközt találtak, amiknek – a törvény előírása szerint – használatát meg kellett akadályozni. A másik nehézség, hogy kevés cég foglalkozik az eszközök javításával, ezért az – értelemszerűen – hosszú időt vesz igénybe. A rongálás szintén komoly gondot okoz, ami ráadásul a legkisebbek játszóeszközeit fokozottan érinti. A rugós játékok esetében például az volt a korábbi tapasztalat, hogy évente hat-hét szorult javításra, az idén ez a szám megemelkedett, a rongálások, illetve az anyag elöregedése miatt, már júniusban elérte a számuk a tízet. A lakosság valószínűleg ezeket a változásokat vette észre, hiszen hirtelen több eszközt is le kellett szerelni. Pótlásuk folyamatos az idei év során – tájékoztatott az ügyvezető, majd hozzátette, hogy ez a családok érdekében történt, hiszen ha a balesetveszélyes játszóeszköz ott marad, abból akár tragédia is történhet. Emiatt komolyabb baleset Ajkán még soha nem volt.

A szülők szeretnék, ha minél komfortosabbak lennének a játszóterek, ezért a karbantartó cég korábban már tett lépéseket. Ivókutakat szereltek fel három helyszínen, de ezek rövid életűek voltak, mivel a vandalizmus áldozataivá váltak: letörték a csapokat és rengeteg víz elfolyt – ezért le kellett szerelni. Kifogásolták a családosok azt is, hogy nincs árnyék a játszótereken, ami miatt szinte elviselhetetlen a hőség – a tűző nap ellen árnyékolók elhelyezése lehetne megoldás, amit a homokozók fölé tudnának elhelyezni, ez azonban nyilván újabb anyagi befektetést igényelne.

A játszóterek karbantartása abból áll, hogy összeszedik a környéken a szemetet, fellazítják a talajt, felkapálják a homokozót. Ha jön egy vihar, egy nagy eső, az ezt a munkát tönkreteszi – akár másnap. Ekkor újra neki kell állni rendbe tenni az összes helyszínt. Tavasszal és ősszel összesen 200 köbméter homokot visznek a játszóterekre, ez részben a homokozókba kerül (1,5-2 köbméter/homokozó), részben pedig ütéscsillapító talajnak használják. A szülők azt is jelezték, hogy a játszótereket, különösen a homokozókat és környékét több kutyás nem kerüli el, ezért állati ürülék is kerül bele. Figyelmeztető táblák kihelyezéséről is gondoskodott a cég, de szankcionáláshoz nincs joguk.

A 38 játszóteret hárman tartják karban, így havonta egyszer tudnak eljutni egy-egy helyszínre – természetesen, ha érkezik lakossági bejelentés, hogy valahol nagy a probléma, oda már másnap kimennek és a balesetveszélyt elhárítják. A jelzést meg lehet tenni az önkormányzatnál, illetve a játszótereken kihelyezett telefonszámon üzenet hagyható, amit naponta lehallgatnak.

Az önkormányzat igyekszik az igényekhez, szükségletekhez alkalmazkodni. Tóth Gergely stratégiai és fejlesztési referenstől érdeklődésünkre azt a választ kaptuk, hogy a közeljövőben lesz majd lehetőség pályázni kisebb mértékű közterület-fejlesztésre. Amennyiben sikerül nyerni a pályázaton, sor kerülhet az elöregedett játékok cseréjére, illetve a játszóterek bővítésére, valamint napvitorlákkal az árnyék biztosítására.

Ajka Város Önkormányzata fontosnak tartja a szülők véleményét, ezért örömmel fogadták a város vezetői az észrevételeket a témában, hiszen csak akkor tudnak tervezni és fejleszteni, ha tudják, hol és mire van a legnagyobb igénye a lakosságnak.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply