Jutalomkirándulás a rajzpályázatért

Fotó: Futó

Jó szerencsét! – köszöntötte a Fekete-Vörösmarty iskola 5. E osztálya a Csingervölgyért Egyesület tagjait. Ők nyerték ugyanis az egyesülettől a jutalomkirándulást, hiszen az osztály diákjai szerepeltek a legeredményesebben Bányászatról gyermekszemmel alkotópályázaton.

A bányászok védőszentjének, Borbálának a napján a csingeri kápolnában különdíjat vett át Bakos Boglárka és Schell Petra a közösen készített társasjátékért. Az ő eredményük nagyban növelte az osztály esélyeit. A kislányok kérdésünkre elmondták, hogy közös ötletük volt a társasjáték, amelynek elkészítéséhez sok segítséget kaptak szüleiktől, tanáraiktól, valamint az interneten is kutattak a témában. Az emlékezetükben leginkább néhány különleges név ragadt meg, amelyre az anyaggyűjtés közben bukkantak. A játék készítésével több délutánt töltöttek el, sokat tanultak közben. Örültek, amikor megtudták, hogy különdíjat kaptak korcsoportjukban. A pályázaton természetesen jövőre is indulnak. A nyári szünetben már gondolkodnak a jövő évi alkotáson.

A gyerekeknek Gerencsér Hilda, az egyesület elnöke beszélt arról, hogy Ajka és Magyarország fejlődését mennyiben mozdította elő a bányászat, milyen veszélyes munkát végeztek a bányászok a föld mélyén, akik annak tudatában szálltak le minden nap, hogy a halál leselkedik rájuk. Itt, Csingerben történt az ország második legnagyobb bányaszerencsétlensége 1909. január 14-én. A köszöntőt követően honismereti sétára indultak. Megnézték a Csingervölgy mozdonyt, a kápolnát, amely építését az egyesület is szorgalmazta, felkeresték Molnár Gábor író sírját, megtudták, ki volt Bródy Imre és találmánya miért volt forradalmi jelentőségű. A parkerdőben pedig a bányászati múzeumot tekintették meg. A gyerekek végig figyelmesen hallgattak, majd kérdeztek.

A kirándulás előtt beszélgettek arról, hogy mit látnak majd. Osztályfőnökük a Csingerhez több szállal kötődő dr. Gerencsér Krisztina fontosnak tartja, hogy minden Ajkán tanuló diák ismerje meg a város történetét, amely fejlődését nagy részben a bányászatnak köszönheti. A gyerekek többsége már járt Csingerben, ismerte a parkerdőt, a múzeumot.

Gerencsér Hilda kérdésünkre elmondta, hogy a jövő tanévben is meghirdetik a pályázatot azért, hogy a fiatalok érdeklődését felkeltsék a bányászat és az ahhoz kapcsolódó hagyományok iránt. A bányász hagyományőrző szervezet tagsága fontosnak tartja, hogy a fiatalok is tudják meg, bányásznak lenni többet jelentett annál, hogy szenet fejtettek. Tartozott hozzá egy kultúra, közösségi élet és atmoszféra is. A bányász társadalom erőssége az összetartás, a társak iránt érzett felelősség, az egymás kölcsönös segítése volt. Mindaz, amelyet egyetlen egészséges közösség sem nélkülözhet.

A pályázat meghirdetése, lebonyolítása, a kirándulás megszervezése az egyesületi tagok összefogásával valósult meg az Ajka60 rendezvénysorozat keretében.

A "bányászatról gyermekszemmel" rajzpályázat győztes osztályát, a Fekete-Vörösmarty iskola 5/e-seit látta vendégül május 23-án Csingerben a Csingervölgyért egyesület.

Közzétette: Ajkai Szó online – 2018. május 23.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply