Kacsafarkú szender az év rovara

A Magyar Rovartani Társaság (MRT) fennállásának 101. évében, 2011-ben indította el az „Év rovara” kampányát. Ennek célja, hogy a társadalom szélesebb rétegeinek figyelmét felhívja egy-egy rovarra, és egy adott faj életét, életkörülményeit bemutassa. A védett, vagy védendő fajok bemutatásával a természetvédelem fontosságát hangsúlyozzák, egyúttal pedig a rovarvilág jelentőségét a természetvédelem részeként.

A felületes szemlélődő elsőre kolibrinek hiheti a 2021-es év rovarának választott lepkefélét, mely hosszúra nyúlt pödörnyelvével nyalogatja a virágok nektárját. A Magyar Rovartani Társaság szavazásán rendkívül nagy előnnyel a keleti rablópillét és az ékfoltos zengőlegyet előzte meg az amerikai földrészen honos kolibrifélékre emlékeztető, ám a lepkefélék családjába tartozó látványos, kacsafarkú szender.

A szervezet honlapja szerint hazánkban 20 szenderfaj figyelhető meg, ezek egy része pedig vándorlepke: minden évben a Földközi-tenger térségéből érkeznek hozzánk.

A kacsafarkú szendert csendes időben, tavasztól őszig, kora délelőttől kora estig láthatjuk az ország bármely vidékén, akár még nagyvárosok emeletes házainak erkélyein is. A szenderfajok a mély torkú virágok beporzásában játszanak fontos szerepet, hiszen kevés más rovar fér hozzá az ilyen felépítésű virágok pollenjéhez. Ha ilyen virágokat ültetünk kertünkbe vagy erkélyünkre, jó eséllyel a szender is megjelenik.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply