Készül az Űrbatyu

Hamarosan kezdődik a visszaszámlálás és megkezdi küldetését az Űrbatyu. A Bakonyi Csillagászati Egyesület tagjai hónapok óta  készülnek a július 20-ai indításra, amellyel a Holdra szállás 50. évfordulójára emlékeznek.

Ivanics Ferenc elnöktől megtudtuk, ma már nem ritka, hogy magaslégköri ballont indítanak amatőr csillagászok, az ő küldetésük annyiban más, hogy ők ezt előre meghirdetve és nyilvánosan teszik, valamint országos pályázatot írtak ki a ballon elnevezésére, így kapta az Űrbatyu nevet. A küldetés logójának megtervezésére gyermekeknek rajzpályázatot írtak ki, amelyre már több mint 100 rajz érkezett. Az eredményhirdetést június 14-én tartják. A nyertes a tagokkal együtt indíthatja a ballont az ajkai sportpályáról július 20-án 9 órakor. Az esemény nyilvános lesz, minden érdeklődőt várnak.

Ivanics Ferenc és Veisz András elmondta, hogy az Űrbatyu egy 50×50 centiméteres nikecell doboz, a súlya megtöltve sem lesz több mint 2 kilogramm. Három kamerát visz fel, alul, felül és középen, lesz a dobozban egy GPS és egy rádiólokációs modul. Az egyesület egyik tagja rádióamatőr, az ő felszerelésének egyik modulját küldik fel, amelynek jeleit lent a Földön fogják. A ballont is beszerezték már, azt viszont a felfújás előtt szabad csak felbontani. A Messer Hungarogáz támogatásként biztosított 6 köbméter héliumot a ballon töltésére.

Fotó: Tisler

Érdekesség, hogy a megtöltött ballon átmérője  lent a földön 2,5 méter lesz, fent 30 ezer méter magasságban már 15 méter. A berendezés része az úgynevezett terminátor modul is, amely a ballont annak szétszakadása után leválasztja, így az eszköz a fékező ernyő segítségével visszatér a Földre. A tagok modellezik a lehetséges földet érés helyszínét, amely a szél irányától, erősségétől függően történhet Ajka határában is, de arra is van esély, hogy Horvátországba kell menni érte.

A tagok a ballon repülése során folyamatosan veszik annak jeleit. Ha a felengedés napján tiszta idő lesz, szabad szemmel 6 kilométer magasságig látható. A repülési sebessége 6 méter másodpercenként. A csillagászok a felengedés után útnak indulnak, hogy a leszállást követően megkeressék a ballont. Minden lehetőségre felkészülnek, ugyanis visszatérhet egy toronyház tetejére, nehezen megközelíthető hegyvidékre, de akár a Balaton közepébe is.

Ivanics Ferenctől megtudtuk, hogy a műszerek által készített fotókat az interneten közzéteszik, azokat  bárki megnézheti. A műszerek légköri és időjárási adatokat is rögzítenek.

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply