Kis területen is termelhetünk burgonyát

Új krumpli ingyen? Bizony lehetséges.

Olvastam, hogy a háborúban amikor nagy volt az éhínség, akkor a gazdák nem egy egész vetőkrumplit raktak a földbe, hanem csak egy kis darab héjat, és abból is lett termés.

Mivel szeretek kísérletezni, ezért kipróbáltam én is ezt a módszert. Volt egy pár boltban vásárolt burgonyám, ami a pincében már szépen csírázásnak indult. Ezeket kicsit vastagabban meghámozva először egy kis virágos ládába tettem, majd vártam a csodát.

A vetőburgonyát mindig úgy ültessük el a talajba, hogy a rügyek, csírakezdemények, amiken a gumón vannak, felfelé nézzenek. Körülbelül 4-5 centiméter vastag földdel fedjük le a gumókat, azt pedig, hogy mennyit ültetünk egy cserépbe, maga a láda mérete határozza meg.

Nagy várakozással figyeltem ahogy a kis csírákból zöld növények lettek és szép lassan elkezdtek nőni. Ekkor fogtam pár len zsákot, illetve néhány levágott műanyag kannát és átültettem őket úgy, hogy maradjon hely a feltöltéshez. Ahogy nő a növény, úgy kell folyamatosan feltölteni.

A burgonyatermesztés során nagyon fontos munkaművelet a töltögetés, ez ugyanis elősegíti a gumókötést, megakadályozza, hogy a burgonya szára túlzott mértékben elterüljön, és gátolja a gyomképződést is. A burgonya töltögetését a növény 10-15 centiméteres szármagasságánál végezzük el először, de legalább kétszer ismételjük meg ahogy nő a növényünk. Fontos még, hogy az edényünket, zsákukat  olyan helyre tegyük  ahol naponta legalább 4-5 órán át kap napfényt. Ennyi elegendő a növény növekedéséhez. Ezzel a módszerrel nem csak a kertesházaknál spórolunk meg helyet, hanem egy nagyobb vödörben, dézsában akár panelban is lehet mindig kéznél friss új krumplink. A locsolása is egyszerűbb.

A burgonya szereti a hűvös, csapadékos klímát, a termésmennyisége pedig nagymértékben függ a nyári csapadéktól, de igen nagy jelentősége van az öntözésnek is. A szélsőséges talajok kivételével mindenütt megterem, de a legjobban a közömbös, vagy kissé savanyú kémhatású homok, illetve homokos vályogtalajokat kedveli.

Sajnos a kártevők a krumplibogarak és a levéltetvek itt  is megtalálhatják a növényeinket, ezért ellenőrizzük  gyakran őket. Megelőzésképpen annyit tehetünk, hogy mindig szárazon tartjuk a leveleket, tehát öntözéskor nem a növény leveleit, szárát locsoljuk, hanem a talajt,  illetve gondoskodjunk arról, hogy soha ne tocsogjon vízben. Amikor elvirágzik  a krumpli, a levelek pedig már sárgulnak, akkor eljön az ideje a termés betakarításának.

Sajnos nem mértem le  mennyi burgonya lett egy tő alatt, de bátran ajánlom ezt a módszert azoknak, akiknek kevés helyük van, vagy csak szeretnek új dolgokat kipróbálni.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply