Körültekintően induljunk nyaralni

Hamarosan aktuálissá válik az év egyik legizgalmasabb kérdése, hogy hol töltsük a szabadságunkat? Ezzel a kérdéssel együtt jár egy sor másik is. Hol foglaljunk szállást, fizessünk-e előre a világhálón kiválasztott szállásadónak bankkártyával? Amíg mi családostól távol vagyunk, hogyan védjük meg otthonunkat?

Ha már tudjuk, hova megyünk, mikor, mennyi időre, hányan és mekkora összeg áll a rendelkezésünkre, következik a szállásfoglalás. Aki utazási irodában vagy közvetlenül a szállodában foglal szobát, nagy csalódás nem érheti, biztos, hogy megkapja az általa igényelt és kifizetett szolgáltatást. Az interneten, ismeretlen helyre szállást foglalóknak körültekintően kell eljárniuk.

Gyakran előfordul, hogy a szállásra érkezve hosszú út után, fáradtan kellemetlen meglepetésben lesz része a nyaralónak. Sok esetben ugyanis akkor szembesülnek azzal, hogy a kifizetett szolgáltatás jóval silányabb a vártnál, esetleg többen lefoglalták egyidőben a szobát és a másik előbb érkezett. Vagy a szobakiadó azt felejtette el közölni, hogy a ház egy kocsma mellett van, amelyik minden nap hajnalig tart nyitva. Nem bizalmatlanság, ha foglalás előtt részletesen tájékozódunk, minden kérdésünkre írásban kérünk választ. Ha valaki ezt rossz néven veszi és elzárkózik a válaszadástól, annak bizonyára van mit titkolnia.

Amennyiben az utazási irodák weboldalán keresztül intézzük a foglalást, nem elegendő csak az árat, a szállás leírását, meg a gép indulási idejét elolvasni, hanem át kell nézni alaposan az utazás feltételeit is, amit az irodák minden esetben közölnek. Itt részletezik, hogy az adott árba mi tartozik. Gyorsan kiderülhet, hogy például a repülőtéri illeték, a kerozinfelár, a transzfer, a kötelező szervizdíj, vagy éppen az útlemondási biztosítás nincs benne az árban. Így könnyen lehet, hogy az elsőre igen csábítónak tűnő foglalás valójában sokkal többe kerül.

Utazási irodán keresztül történő foglalás esetén a szigorú szerződések miatt nem fordulhat elő, hogy az utas nem azt kapja, amit akar, de ha mégis megesne, akkor kártérítést kérhet és van kihez fordulnia, míg egy netes foglalás esetén magára marad. Ráadásul sokszor az sem igaz, hogy a netes foglalás olcsóbb, nem árt tehát fenntartásokkal kezelni az interneten található információkat. Az internet legnagyobb hátránya a személyes kapcsolat hiánya és az ellenőrizetlenség. Ma már csaknem mindenkinek van számítógépe, amellyel bármilyen oldalt létrehozhat, majd bármikor szabadon módosíthatja annak tartalmát, így reklamáció esetén nem tudjuk bizonyítani az igazunkat.

Megvan a szállás. Már csak egy kérdés marad, hogyan védjük meg lakásunkat, értékeinket, amíg mi élvezzük a szabadságot? Egyet biztosan ne tegyünk, ne írjuk ki a közösségi oldalra, hogy utazunk és a távollét ideje alatt se tegyünk fel a nyaraláson készült fotót. Adatainkhoz bárki hozzáférhet, azok is, akik épp arra kíváncsiak, hol áll üresen a lakás.  Nem csupán a tengerparton készült szelfi jelezheti, hogy üres az ingatlan, hanem a tele postaláda is. Célszerű megkérni a szomszédot, barátot, hogy ürítse rendszeresen a levélszekrényt.

Ha van a településen polgárőrség, őket is megkérhetjük, hogy járőrözéskor figyeljenek oda a házra. Most még van idő arra, hogy a nyaralásig  mozgásérzékelős lámpákat, rácsokat, riasztót szerezzen be, aki félti értékeit. Nyaralás előtt célszerű a készpénzt, bankkártyákat, drágább műszaki cikkeket, ékszereket elzárni. Az ékszerekről készítsünk fotót, a műszaki cikkeknek írjuk fel a gyári számát így, ha mégis betörnének, a tárgyak felkutatásában tudják segíteni a bűnüldözők munkáját. 

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply