Közösségi terek fejlesztése Padragkúton

Az Ajka60 verseny-és rendezvénysorozat lezárása után most nyílik lehetőségük a településrészen élőknek, hogy az elnyert összegből megvalósíthassák elképzeléseiket a közösségi élet fellendítése céljából. A padragi városrészben élők a közösségi terek fejlesztésére négy millió forintot költhetnek, ezt az összeget kell észszerűen, jól átgondoltan az itt működő közösségek és az itt élők hasznára beruházni.

Július 8-án a Bányakertben gyűltek össze a versenysorozat motorjai, a Jószerencsét Nyugdíjas Klub és a Nyugdíjas Baráti Kör tagjai, hogy megvitassák elképzeléseiket a fejlesztéseket illetően. Az egykori bányaterület hatalmas parkjában már eddig is történtek változások, melyek a szabadidő hasznos eltöltését szolgálják, gyermekjátszótér, fedett kiülők, padok, asztalok várják a helyieket, hogy kihasználják a terület adta lehetőségeket. Mindez közvetlenül a buszmegálló szomszédságában, hogy azok is igénybe tudják venni a kertet, akik a hosszú településrész távolabbi utcáiban laknak.

Azonban az óriási területen sok mindenre lenne még lehetőség és igény is, ezért aztán ötletekben nem volt hiány ezen a megbeszélésen.

A sütögetésre, bográcsozásra alkalmas hely fölé fedést szeretnének a helyiek, ez megoldaná a tűző nap és a hirtelen eleredő eső kérdését is, az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy nyaranta mindkettőből kijut bőven. A kihelyezett kiülők mellé szükségesek lennének lámpák is, hogy ez is növelje az idelátogatók komfortérzetét, és nem utolsósorban a biztonságérzetet. A gyermekjátszótér mellé a felnőtteknek való szabadtéri fitnesz eszközök is jó szolgálatot tehetnének az egészségmegőrzésben, talán még egy új közösség kialakításában is szerepet játszhatna.

Ahol rendszeresen összegyűlik sportolni öt-hat ember, ott hamarosan már versenyeket szerveznek, és keresik a fejlődés további útjait- mondta Heidl Tamás, a Nyugdíjas Baráti Kör klubvezetője.

A Jószerencsét Nyugdíjas Klubban is sok az aktív szépkorú, sütnek, főznek, kertet gondoznak, versenyekre járnak az unokákkal, a vírushelyzet utáni találkozásoknak is kiváló helyszíne lehet a kert.

A településrészen élők legkedveltebb közösségi színtere továbbra is a művelődési ház, ahol jelenleg utolsó fázisába érkezett a színházterem felújítása, így a korszerű épületrész mellett még szembeötlőbb az udvar elavultsága. Itt is elkészült már közösségi összefogással a szabadtéri színpad, mely fölé fedést igényelnének a programok szereplői, hogy az időjárás viszontagságaival ne kelljen megküzdeniük. Az udvaron álló kemence amúgy is népszerűvé teszi a helyszínt, érdemes lenne ide is kényelmes bútorokat kihelyezni, az itt található padok és asztalok már ősrégiek, korhadtak. A padragiak itt bonyolítják le a falunapot, a főzőversenyeket, a gyermeknapi és jeles napokhoz kötődő eseményeket, az udvar kiváló lehetőségeit már csak komfortosabbá kell tenni.

Az épületben található klubterem az itt működő művészeti csoportok és közösségek találkozásainak fő helyszíne, az események lebonyolítását, előadások, oktatások megszervezését segítené egy projektor, több szakmai szervezet is jelezte erre az igényét.

A felmerült ötletek kapcsán rögtön körvonalazódott, hogy ez a forrás csak korlátozottan tudja megoldani a problémákat, a későbbiekben keresni kell a pályázati lehetőségeket a további beruházások megvalósítására.

A közösségi tervezésnek mindig megvan az az előnye, hogy olyan kreatív, innovatív megoldások is felvetődnek egy-egy esemény kapcsán, mely jobbára nem is pénzt, hanem az itt élők összefogását igényli. A vírushelyzet utáni állapot pedig kedvez a közösségi életnek, hiszen sokan várták már az elmaradt rendezvények után a találkozást, így előbb-utóbb az ötletekből sikeres rendezvények, megvalósult beruházások lesznek.

V.H.A.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply