Külön is együtt címmel könyv jelent meg Tósokberéndről

Külön is együtt

Karácsony előtt került ki a nyomdából Külön is együtt címmel Tósokról, Beréndről és Tósokberénd történetéről írt könyv, így sokan már az ünnepek alatt lapozhatták, olvashatták. A pandémia miatt a könyvbemutatót nem kockáztatta meg a kiadványt megjelentető Tósokberéndért Egyesület, helyette egy jól szervezett három óra hosszat tartó könyvátadás keretében jutott hozzá a mindegy 350 érdeklődő a kiadványhoz.

Tilhof Endre és Csendesné Bosits Éva a két település egyesítésének a 70. évfordulójára gyűjtötte össze és rendezte kötetté Tósok és Berénd múltjának fontos eseményeit. 157 A/4-es oldalon 167 fotó, 35 dokumentum, 45 arcképcsarnokban lévő fotó és tíz térkép segíti az események szemléltetését.

A szerzők megvárták az egyesítés emlékére szervezett szeptemberi ünnepséget, a róla készült beszámolóval kiegészítve vitték nyomdába a kéziratot, amelynek a tördelő szerkesztését Jákliné Tilhof Ágnes végezte.

Folyamatosan érkeztek a könyvekért a tósokberéndiek és az “elszármazottak”

A kiadvány sokrétű, változatos, amelynek első részében az egyesítésig 1950-ig olvasható a két település tudományos alapossággal feldolgozott története, közösségek, szervezetek, építmények egyedi bemutatása, egymás mellé állítva Tósok és Berénd párhuzamos eseményeit. (Micsoda ötlet!) Sokakat érdekelhet az egyházakról és az iskolákról írt rész. Számos rokont, ismerőst megtalálhat napjaink olvasója. Olyan lezárt életpályák, neves személyiségek szerepelnek a kötetben, akik életükkel, tevékenységükkel, alkotásaikkal kötődtek a két község valamelyikéhez vagy mindkettőhöz.

A kötet olvasmányos formában tartalmaz néhány Tósok és Berénd életében fontos szerepet betöltő dokumentumot, históriát. Az epizódokban tanulságos élethelyzetek, a települések életében meghatározó események törnek a felszínre a kezdetekről egészen napjaink technikai vívmányáig, a napelemparkig.

Érdekes és izgalmas minden település életében, hogy melyek azok a legrégebben, a faluban fellelhető írásos emlékek, amelyek helyben készültek és megmaradtak az utókor számára. Ezúttal betekintést nyerhet az olvasó a tósokberéndi Historia Domusban és a Református Szent Eklézsia kincses ládájában fellelhető iratokba.

A kép minősége miatt ez kimaradt a könyvből, de sokan bizonyára magukra ismernek

Még élnek az emlékezetben mindhárman, akik1930-as évektől Tósok és Berénd szellemi életét meghatározták: a plébános dr. Hümpfner Antal Tibor, a körjegyző Várbiró Kálmán és a tanító Horváth István. Ki lehet jelenteni, hogy ilyen jó kezekben addig a két település soha nem volt, hiszen egyéb adminisztratív feladataik mellett egyöntetűen támogatták a kulturális eseményeket, az olvasókörök működését és ösztönözték a fiatalokat, hogy felsőbb iskolába jelentkezzenek.

Tomor Sándor plébánosról külön is megemlékeztek, hiszen 2021-ben lett volna 95 éves, de már 12 éve nincs a hívek között fizikai értelemben, mégis olyan nagy életművet hagyott maga mögött, hogy az egész falu őrzi szellemiségét, emlékét. Főleg a tósokberéndi plébánián eltöltött 25 évének egy-egy villanása tűnik fel.

A leventék legendává vált három felé ágazó útját is tartalmazza a kötet, gondolva azokra, akikhez nem jutott el az Ajkai Századok 2020-as száma (ott olvashattak először a két település leventéiről).

Amikor még az iskola előtt volt a buszforduló

A Tósokberéndi Timföldgyár és Alumíniumkohóval, az Ajkai Erőművel kapcsolatban a tósokberéndiek iszappal valóküzdelmét is megörökítették a Torna-patak és a vasút elterelésével együtt. Az általános iskola története és a Szent István Király Római Katolikus Általános Iskola fejlődése, megújulása lépésről lépésre olvasható. A könyv kiadását támogató Tósokberéndért Egyesület tevékenysége is megismerhető a kötetben. A 800 éves vetélkedőről írt beszámoló sokakat érdekelhet, hiszen 2014-ben közvetlenül kétszáz embert mozgatott meg a nagy sikerű esemény.

A két falu hétköznapjait és ünnepeit 12 oldalon láthatják fotókkal szemléltetve. Néhány eredeti formájában megmaradt házról is tájékozódhat az érdeklődő, megtudhatják kik laktak ott, akikről ezek az épületek mesélnek.

A szerzők igyekeztek a könyvvel is méltó módon megemlékezni őseikről, akik itt a Torna-patak mentén, erdők szélén, a nyíresek árnyékában találtak maguknak lakóhelyet és birtokot a gazdálkodásra. Itt alapítottak családot és teremtették meg az utódok számára a lehetőséget a boldogulásra.

Akik átélték az eseményeket, azoknak különös élményt nyújthat a könyv, akik pedig még csak most ismerkednek Tósokberénd lakóival, történetével, azok számos ismeret birtokába juthatnak, amelyek segítik a beilleszkedést az egykor nyakas kálomistákkal és keveredni nem akaró svábokkal lakott két településen.

Tilhof Endre és Csendesné Bosits Éva hálás azoknak a segítőknek, akik nélkül nem jöhetett volna létre ez a könyv: Ajka Város Önkormányzatának, az egyesületnek, a sok adatközlőnek, a dokumentumok és a fotók megőrzőinek.

Akik eddig még nem jutottak hozzá a könyvhöz, de kíváncsiak a benne leírtakra, azok a Tósokberéndért Egyesület adminisztrációján keresztül érdeklődhetnek a 30-222-0872-es telefonszámon.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply