LEGYÉL TE IS MADÁRVÉDŐ! – Nemcsak a kihelyezés, hanem a karbantartás is fontos 

Nyakunkon a tavasz és bizony elérkezett az általunk kihelyezett madárodúk takarításának és karbantartásának is az ideje, ha szeretnénk csivitelő fiókák sokaságát hallgatni.

Nemrég beszámoltunk arról, hogy városunk több pontján madárodúkat helyeztek ki a madárvédők. Most Császár Zsolt, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület tagja hívta fel a figyelmünket a ház körül elhelyezett odúk karbantartására és tisztításának szükségességére. Nem szép látvány egy elpusztult fészekalj, ami elkerülhető lehet kellő odafigyeléssel. Ezért a takarítás rendkívül fontos tevékenység.

Ezt a munkát még a költési idő előtt el kell végezni. Vannak bizonyos fajok, mint például a veréb, vagy  a seregély, amelyek olyan állapotokat hagynak maguk után az odúban, amitől az használhatatlanná válik. Ezért a felhalmozott, szennyezett fészekanyagot el kell távolítani, vagy kicseréli. Ez azért is fontos, mert az odút nem csak a költés idejére veszik igénybe a madarak, hanem sok esetben telelésre is. Előfordulhat azonban az is, hogy egy urbanizálódott emlős, pele költözik a kihelyezett odúba, ami elősegítheti az élősködők megtelepedését. A legtöbb kistestű madárfajnak általában évente két, ritkán három fészekalja is van, és többnyire minden költés számára új fészket készítenek. A kotlás és az etetés során fizikailag is romlik a fészek állapota, ráadásul ürülékkel és tolltok „korpával” is szennyeződik, ami szintén kedvez az élősködők megtelepedésének a fészekben. Az odúlakó énekesek esetében ezekhez járul még hozzá, hogy a behordott fészekanyag miatt a költőüreg fizikailag feltöltődik. Utóbbira szemléletes példa a házi és a mezei veréb, mert ezeknek a  madaraknak egy-egy fészke teljes mértékben kitölti az odúk belső terét. Ezért a rendszeres odúellenőrzések egyik legfontosabb oka a régi fészkek eltávolítása. Ha tehetjük, a tavaszi-nyári időszakban havonta legalább egyszer nézzünk be az odúkba, és ha láthatóan használt, szennyezett, ellapult fészket találunk, azt dobjuk ki.

Fontos a javítás is. Az elöregedett, hiányos, törött odúkat is cserélni kell, mert ezek nem csak egy-egy egyed, hanem egész fészekaljak pusztulását is okozhatják. Császár Zsolt ezért azt tanácsolja, hogy mindenki csak annyi odút helyezzen ki, amit utána kezelni is tud.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply