LibLing Olvasókör ajánlja II.

Illusztráció

A Városi Könyvtárban működő olvasókör tagjai a vírushelyzet miatt személyesen nem tudnak összeülni „főhadiszállásukon”, a Bogáncs Gyermekkönyvtárban, ezért továbbra is a virtuális térben vannak jelen. Jelenlegi könyvajánlójukban elsősorban a lélektan és a történelem iránt érdeklődő olvasókra gondoltak.

A transzgenerációs szemlélet szerint azok az események, fel nem dolgozott traumák, melyeket a szüleink, nagyszüleink átéltek, megdöbbentő módon, bennünk élnek tovább. Identitásunk, a családunk múltja nagyon fontos abból a szempontból, hogy jobban megismerhessük önmagunkat, hiszen az önismeret által tudatosabbá is válhatunk és könnyebben megérthetjük önmagunkat. Erre a tudásra nagy szükségünk van, amit mi sem bizonyít jobban, mint Orvos-Tóth Noémi: „Örökölt sors: családi sebek és a gyógyulás útjai” című könyvének töretlen népszerűsége, melynek folytatásán már dolgozik a pszichológus.

Az olvasási sikerlisták egyik állandó szereplője, mely lélektani szempontból szintén nagyon mély érzelmeket, családi mintákat, kötődéseket tár fel, nem más, mint Grecsó Krisztián: „Vera” című munkája. Az író bemutatja a regényben, hogyan tárulnak fel a kimondatlan, tabunak számító nagy családi titkok egy gyermek számára, azok milyen hatással vannak a család életére. Eközben szinte Vera lelkébe bújva élhetjük át a bizonytalanságot, a felismeréseket, vagy éppen a szerelmet.

A történelem iránt érdeklődő olvasóknak ajánljuk az amerikai James Longo: „Hitler és a Habsburgok – a Führer bosszúja az osztrák királyi család ellen” című művét. Az első világháború kirobbanására tanulmányainkból még emlékezhetünk. 1914. június 28-án történt egy szörnyű merénylet Szarajevóban, ekkor gyilkolták meg nacionalista szerbek Ferenc Ferdinándot és feleségét. A házaspárnak három gyermeke maradt árván. És hogy mi lett az ő sorsuk? Ennek járt utána az író és az egy évtizeden át tartó kutatómunka eredményét osztotta meg velünk ebben a rendkívül érdekes kötetben.

A második világháború Anglia lakosságát sem kímélte. A német megszállás drámai eseményeit könnyed, humoros stílusban, úgynevezett levélregény formájában dolgozta fel az amerikai Mary Ann Shaffer és Annie Barrows a „Krumplihéjpite Irodalmi Társaság”-ban. A varázslatos kisregény jó példa arra, hogy a legnagyobb baj közepette is erős, megtartó ereje van az összefogásnak, ha úgy tetszik: a közösségi munkának, melynek egy hatékony eszköze lehet az irodalom. A népszerű regényt megfilmesítették, melyben a főszerepet Lily Jamesre osztották.

Az olvasókör által ajánlott könyvek a városi könyvtárban is fellelhetőek. A kölcsönzés jelenleg sajnos szünetel, a honlapjuk azonban olvasható, ahol több érdekességet is találhatunk, emellett telefonon és e-mailben továbbra is elérhető az intézmény.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply