Már lehet kapni a legfrissebb Ajkai Századokat

Nagy érdeklődés mellett mutatták be az Ajkai Századok legújabb számát az Ajkai Napok keretében június 1-jén a Nagy László Városi Művelődési Központ és Könyvtár kiállítótermében.

A bemutató rendhagyó volt, hiszen három „hazai pályán mozgó” hölgy állt ki a helytörténet iránt érdeklődő közönség elé. Simon Judit, a könyvtár vezetője a kiadó részéről, dr. Gasztonyi Erzsébet, a könyv egyik lektora és Csendesné Bosits Éva, a főszerkesztő tájékoztatta az érdeklődőket e legfrissebb folyóirat – ami terjedelmét, összeállítását tekintve inkább könyv – fontosabb tudnivalóiról.

Sokan voltak kíváncsiak a legfrissebb Ajkai Századok helytörténeti folyóiratra

A múlt kötelez mondják a szerzők, ezért megemlékeztek a 2004-ben megjelent első kiadvány nagyjairól, akik útjára indították ez a periodikát. Kozma Károly, geológus, múzeumvezető, Tatai Zoltán egyetemi docens, közgazdász, Nagy Lajos alezredes, múzeumvezető, főszerkesztő, Lóránd Péter zsidóság kutatója, Poór Andrásné helytörténetkutató, Puzdor Gyula földbirtokos, akik már mind eltávoztak, továbbá két köztünk élő történelem Tilhof Endre könyvtárigazgató és Sebő József tanár.

Az elődök nyomdokaiba léptek e szám szerzői Áment Márton, Csendesné Bosits Éva, Domján János, Fonyódi Józsefné, Herczeg József, Horváth Károly, dr. Gasztonyi Erzsébet, M. Mester Katalin, Poór Andrásné, Sipos Ottó Tibor, Stolár Mihály, Tatai Zoltán, Tilhof Endre és Varga György.

Papp Ferenc és Baranyai Ferenc színesítette a bemutatót

A kiadványt a Nagy László Városi Művelődési Központ és Könyvtár adta ki, Ajka Város Önkormányzata és Ajka Városszépítő Egyesület támogatásával. A fentebb említetteken túl lektorálta Tilhof Endre, a nyomdai előkészítést Jákliné Tilhof Ágnes végezte. A lelkiismeretes nyomdai munkát az Iglói és Gerbovits Nyomda Bt. készítette. Terjedelme 143 A/4-es oldal, amely 202 fotót, közöttük 73 színes fotót tartalmaz.

Kis kedvcsináló a tartalomból:

Az Ajkai Századok a maga eszközeivel állít emléket a nemrégiben részben megszűnt üveggyárnak. A kronológián túl 33 fotó mutatja be a muzeális értékű termékeket, de a munkafolyamatokat is nyomon követheti az olvasó.

Az első nagyobb blokkban hat élettörténetet, egyedi históriát mutatnak be a szerzők, amelyekben szinte minden esetben jelentősége van a politikának, a világeseményeknek és hazánk útkeresésének. Van közöttük honatya, tanító, tudós, de több ártatlan áldozat is.

Néhány szerző városunk határát elhagyva a környező településeket kutatta. Általuk megismerhetik Lőrintepuszta, Zsófiapuszta történetét. De egy terjedelmes munkában a devecseri járási kórház megépítésétől egészen az ajkai kórház átadásáig visszatekerhetik az idő kerekét.

Megtudhatják, hogy a felsőcsingeri temető sírhantjai kiket rejtenek az 1909-es bányaszerencsétlenség áldozatain túl. Egy elfelejtett jószolgálati intézményről, az 1940-ben felavatott Táncsics Mihály utcai árvaházról is olvashatnak. A kötetből megtudhatják, hogy kik éltek a bódéi kastélyban.

Egy nagyon szép színes blokkban a város néhány képzőművészeti szépségét láthatják. Elidőzhetnek a Jézus Szíve templom színes ablakainál, Kováts Béla és Nagy Emerencia képei és Farkas Tibor szobrai előtt. Eltűnődhetnek Gaál Zsigmond munkái előtt, amelyek angyalok és apostolok nélkül hordozzák az evangélium tisztaságát.

Egy évtizedekig szóbeszéd tárgya volt a sok bosszúságot okozó ipar, de főleg a vegyipar káros környezeti hatása, ami az ajkai, de főleg a tósokberéndi lakókat érintette. Erről is olvashatnak egy alapos munkában. Természetesen a kiadványban a Kerek évfordulónaptár is megtalálható, amely 400 évet ölel át.

A rendezvényen emlékeztek meg a tavaly elhunyt klubtagról Poór Andrásné Tatai Izabelláról, akinek két munkáját is tartalmazza ez a legfrissebb folyóirat.

A könyvbemutató színvonalát emelte a “Két Feri egy húron” című háromrészes vers improvizációs műsor Papp Ferenc és Baranyai Ferenc közreműködésével.

Az Ajkai Századokat megvásárolhatják a Nagy László Városi Művelődési Központ és Könyvtár Információs részlegén 1500 forintért, de néhány régebbi kiadványhoz is hozzá lehet jutni 1000 forintos áron, akár már ma vagy holnap az Agórán, a Borvarázs Somlói bor– és tócsifesztiválon.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply