Máz nélkül mit sem ér az agyagedény

Fotó: Futó

Szokatlanul sokan mentek el október 30-án a Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidő Központ József Attila utcai épületébe Horváth Rita és Viaszné Meinczinger Katalin felnőtteknek tartott kreativ foglalkozására, ahol ezúttal egy ősi foglalkozással ismerkedhettek meg az érdeklődők.

Gaálné Kapás Krisztina keramikus Monoszlóról érkezett, hogy megmutassa a fazekasság és a kerámia szépségét, melynek csínját-bínját Hódmezővásárhelyen, a Majolika gyárban, majd Horváth Lászlótól (tradicionális mohácsi fekete kerámia) tanulta meg. Egyedi stílusú kerámiákat készít, merít a népművészetből, a magyarság jelképeiből.

A foglalkozásra egy különleges nyújtott technikával készült kerámia tálat hozott. Így akik a korongozás művészetét szerették volna elsajátítani meglepődtek, de azért lelkessen sodorták, nyújtották a sodrófával ők is a kapott agyagot.

Külső szemlélőként olyan érzésem volt, mintha egy főző műsorba csöppentem volna, főleg, hogy a színe is hasonlított a mézeskalács tésztához, már csak a jellegzetes fűszeres illatot hiányoltam.

A résztvevők kitartással nyújtották a saját agyagukat, míg 7-8 milliméteres nem lett. Ekkor egy egyszerű festőhengerrel -amiből több faragott motívumot is hozott a keramikus- egy tetszőleges mintát húztak bele. A következő lépésként egy hústűvel szabadon választott formát szabtak ki, két kis füllel együtt. A füleket híg agyaglével (szaknyelven foccsal) a helyükre ragasztották és ezzel az újdonsült fazekasok munkája véget is ért.

A szárítást, égetést és főként a mázazást a keramikus vállalta magára, hiszen ebben a formában még nagyon képlékeny állagú az agyag. A szárítást és égetést követően lesz csupán szilárd és időtálló. Ez a folyamatot nem lehet gyorsítani, mert szétrepedhet a cserép ha túl gyors a folyamat. Az égetést követően a cserép  még átengedi a folyadékot magán, ezért az edényeket szép színes mázzal kell bevonni, hogy akár folyadékok tárolására is alkalmas legyen.

A kerámia felhasználási területei ma már rendkívül széleskörűek. Nemcsak dísztárgyak, szobrok, tálak, vázák készülhetnek belőle, de a foglalkozáson bemutatott technikával, vagyis a nyújtással készítik a járólapokat, csempéket is.

A kreatív programon mécsestartókat is készítettek a maradék alapanyagból a résztvevők. Mindegyikben látszott az egyedi munka, sőt a készítők lelke is. A következő foglalkozás november 13-án lesz, amikor egy különleges füzet készül Takács Endréné útmutatásával. A klubvezetők kérik, hogy íróeszközt, ollót és vonalzót mindenki vigyen magával.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply