Megmenthető a cipészet

Futótűzként terjedt el a városban, hogy bezár a József Attila utcai cipészműhely. A közösségi médián keresztül rövid időn belül eljutott az emberekhez a hír, akik a kommentek sokaságát zúdították az olvasóra. Ebből is látható, hogy mekkora ereje van egy közösségi oldalnak.

Az emberek a habitusuk szerint találgatták a bezárás okát. Volt, aki a kormánytól, volt, aki a várostól várná a megoldást, hogy ezek a kis manufaktúrák megmaradhassanak.

Egyöntetű volt az állásfoglalás: meg kell menteni ezt a cipészetet! Össze kellene fogni, csoportot indítani az érdekükben. A legkézenfekvőbb javaslat az volt, hogy mindenki szedje össze otthon a javítanivalóját és vigye be, hogy legyen munkájuk a cipészeknek.

Hosszú idő óta talán ez volt az egyetlen olyan helyzet a városban, ahol egy emberként szorítottak, drukkoltak egy állapot megoldásáért.

Biztatások, dicséretek sorának se szeri se száma nem volt: „A kezük munkája pótolhatatlan, precízek, szakszerűek és olcsók. Szép munkát adnak ki a kezükből és betartják a határidőt. Továbbra is szükség van a munkájukra, ráadásul nagyon rendes emberek.”

Közben kiderült, hogy mégsem zárnak be véglegesen. Ennek okán mi is megkerestük a cipészünket, Csertán Imrét, hogy első kézből halljuk a történetet. – Először is szeretném megköszönni mindenkinek azt a nagyfokú érdeklődést, amit tanúsítottak az irányomba. Az igazság az, hogy nagyon meglepődtem, hogy felkerült az internetre a végleges bezárásunkról szóló hír, a kommentek pedig nagyon kedvesek, felemelőek voltak. Valóban szó volt arról, hogy bezárunk, de ideiglenes állapot lett volna, nem végleges, mert szeretjük a munkánkat, hiszen már több, mint 30 éve működik a cipészetünk itt Ajkán, de sajnos egyre kevesebben érdeklődtek szolgáltatásaink iránt. A fiatalabb generáció inkább új lábbelit vásárol, sokan nem is tudnak a javítás lehetőségéről. Néha fellendül az üzlet, majd alább hagy az érdeklődés, és ez a Covid-időszak a mi tevékenységünknek sem használt. Nem lehettünk nyitva hónapokon keresztül és nem kaptunk támogatást az államtól a járvány előtt, sem most. Már egy ideje csak felváltva dolgoztunk a kollégámmal.

Azért meg szeretnénk nyugtatni mindenkit, hogy terveink szerint csupán pár hónap pihenőre megyünk, de visszatérünk! Ha kevesebb nyitvatartási napokkal is, de elérhető lesz a cipészetünk Ajkán. Konkrétumokat még mi sem tudunk mondani, dolgozunk a megoldáson, keressük a lehetséges opciókat– tájékoztatott bennünket Csertán Imre.

Mindenesetre a napokban megnövekedett a műhely forgalma, sorban állnak az emberek a cipészet előtt, talán működik a felhívás: Szedje össze mindenki a javítanivalóját!

Belegondolva, még fél évszázaddal ezelőtt is többségében bőr- illetve gumitalpú cipőket árultak a boltokban, amelyeknek egy idő után elkopott, elvásott a talpuk, amit a suszter megtalpalt és még jó néhány évig lehetett utána hordani. Nem voltak ezek a futó-, fitnesz-, túra-, és szabadidőcipők különféle innovatív talpkialakításokkal, amiket elhasználódás után egyszerűen kidobnak. A piacot ellepték az olcsónak mondható kínai lábbelik, amelyeket nem visznek megjavíttatni, inkább vesznek egy újat. Manapság a trendek is hamarabb változnak.

A fentiekből látható, hogy nagyon beszűkült az a vásárlóerő, akik a cipészhez hordják a lábbelijüket. Ráadásul itt is felemelkedtek az anyagárak. Nem tudják a cipészeink kitermelni a költségeket, ki kell fizetni a bérleti díjat is. Bizony nem sok marad a családra, lakásra. Ember legyen a talpán, aki ebben a gazdasági környezetben egy ilyen kis manufaktúrát rentábilisan tud működtetni!

A cipőkkel, egyéb lábbelikkel kapcsolatban kis kitérőként itt egy nagyon fontos tárgykörre is fel kell hívni a figyelmet: a műanyag cipők nagy mennyiségű ökológiai lábnyomot hagynak maguk után, hiszen a felhasznált műanyag nem bomlik le, felhalmozódva károsítja a természetet, továbbá a gyártása során is sok egészségre ártalmas anyag jut a levegőbe. Pedig napjaink egyik célkitűzése az ökológiai lábnyomok minimalizálása. Ezt új technológiák bevezetésével, természetes anyagú cipők gyártásával lehet minimalizálni és akkor a cipész mesterségre ismét nagyobb szükség lehet.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply