Ne legyen fogyasztói társad a lom – értékes gondolatok Ludvai-Földesi Kata előadásán

Ludvai-Földesi Kata nevét egyre többen ismerjük a városban, hiszen számos interaktív előadást tartott már: a környezettudatos életmód elkötelezett híveként. Az Országos Könyvtári Napok keretében „Dönts ÖKOsan” elnevezésű programon arról beszélt, hogyan zöldítsük a háztartásunkat és spóroljunk is közben. A Városi Múzeum adott otthont a családias hangulatú beszélgetésre, október 6-án.

Kata arról a problematikáról beszélt, hogy mindannyian a fogyasztói társadalom részesei vagyunk. Akaratunk ellenére is elér minket valamilyen szinten a vásárlásra való ösztönzés.

Az előadó praktikus tanácsokat adott arra vonatkozóan, hogyan tudjuk megváltoztatni fogyasztói szokásainkat, ami által egyszerűbbé válhat az életünk. Ez azért is hasznos lehet, mert más értékes elfoglaltságokat tudunk a fókuszba helyezni a vásárlás helyett. Érdemes rendszerezni, szelektálni és csökkenteni a különböző eszközeinket, illetve átgondoltan vásárolni. (Ellenkező esetben az időnk nagy részében pakolgathatunk, ahelyett, hogy a gyerekkel is játszhatnánk.)

Az előadó kitért a helyi kézműves tárgyak vásárlásának előnyben részesítésére, a csomagolásmentességre. Tippeket adott a szükségesnél nagyobb mennyiségben összegyűlt holmik továbbadására, cseréjére. Felhívta a figyelmet az egyszer használatos tárgyak mellőzésére, melyek rövid életűek, ráadásul a legyártásuk nem kevés energiát igényel (ezeket leválthatjuk textil termékekre).

Szó esett a másodkézből vásárolt ruhákról, a bútorok felújításáról, hiszen fontos, hogy minél tovább körforgásban tartsuk a tárgyakat. A szelektív hulladékgyűjtéssel kapcsolatban elhangzott, hogy a műanyagoknak mindössze 9 százalékát hasznosítják újra. (A műanyag gyerekjátékokat például nem lehet újrahasznosítani.) Az üvegvisszaváltás lehet jó megoldás, illetve a fém teljes egészében újrahasznosítható új anyag hozzáadása nélkül.

Jó tudni, hogy a divatipar az egyik legszennyezőbb iparág. Kata saját bevallása szerint a varrótanfolyamon és a színtanácsadáson szerzett tapasztalatai jelentettek számára áttörést a ruházkodásával kapcsolatban.

A környezettudatosság számos színterét megvitatták a jelenlévők, többek között a hulladékmentesség megvalósítását a fürdőszobában és a konyhában, a természetbarát komposztálást, a csomagolásmentességet. A bérlést és a kölcsönzést, mint lehetőséget az időnk és a pénzünk megtakarítására – a könyvtárba járók ezt jól tudják. A program részét képezte egy kis gyakorlat is, mely során a résztvevők mosógélt készítettek.

Tanulságképpen kimondható: nem az a lényeg, hogy tökéletesen környezettudatosak legyünk és ne ejtsünk semmilyen hibát. Inkább az a fontos, hogy sokan tegyük mindezt tökéletlenül.

Ha sokan magunkévá tesszük ezeket a gondolatokat, akkor meg tudjuk fordítani a folyamatot.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply