Nem a gyógyszerár a megterhelő, hanem az életmódváltás a betegség miatt

A gyógyszerek beszerzése nem, inkább az egyes betegségekkel járó életmódváltozás okoz problémát, és anyagi nehézséget a megkérdezett nyugdíjasoknak. Arra voltunk kíváncsiak, hogy mennyi gyógyszert szednek, mennyibe kerül a beszerzésük, és havi rendszeres jövedelmüknek hány százalékát hagyják a gyógyszertárban.

A kérdéseinkre mindannyian válaszoltak, azt kérték, a teljes nevüket ne írjuk le, ugyanis még ismerőseik és a nyugdíjas klub tagsága sem tud minden betegségükről, és nem szeretnék, ha sajnálnák őket, illetve az is el akarják kerülni, hogy a csodaszereknek mondott méregdrága bogyókat árusító ügynökök potenciális célpontot lássanak bennük. Ők ugyanis ilyenre nem vevők. Az orvosuk által felírt gyógyszereket és javasolt vitaminokat szedik, és mindent a gyógyszertárból szereznek be.

Annus néni daganatos beteg volt, ma már tünetmentes, mellette gyomorbántalmak, magas vérnyomás és térd porcleválás kínozza. A támogatás miatt a gyógyszerei – hat félét szed naponta – nagyon olcsók, havonta alig 5000 forint, a Béres csepp és a C vitamin havi 3000, telente átesik egy megfázáson, ami lázzal, köhögéssel jár, az arra felírt gyógyszerek 5-6.000 forintba kerülnek, de a biztonság kedvéért mindig tart otthon láz és fejfájás csillapítót. A nyugdíjas havi 149 ezer forintot kap, vele lakik a már dolgozó unokája, így a lakásrezsi feleződik. A gondot inkább a táplálkozás okozza, ugyanis nem fogyaszthat savanyúságot, zsírosat, túl sok lisztet tartalmazót. Ma már sok főzeléket, gyümölcsöt fogyaszt, megtalálta azokat a helyeket, ahol olcsón beszerezheti azokat.

Zsófia tej-, tojás-, és szójamentes étrendet követ csaknem 5 éve. Nemrég kiderült, hogy lisztérzékeny is. A gyógyszerei havi alig kétezer forintba kerülnek, viszont a táplálkozása nagyon megdrágult. Egy kiló liszt, amiből főzhet magának, csaknem 2000 forint. A kenyeret is otthon süti, rokonaitól kapott ajándékba egy kenyérsütő gépet, így egy kiló liszt akár egy hétre is elegendő. Szerencsére nagy kertjük van, a munkát ő és a férje is bírja, így megtermelik a zöldséget, vásároltak gyümölcsfákat, ami sokat segít, és nem elhanyagolható szempont, hogy tudják, mi kerül az asztalra. A férj cukorbeteg, korábban édesszájú volt, ma már csak a diabetikus csokit fogyaszthatja, az pedig még úgy sem olcsó, hogy közel 200.000 forintból élnek. A gondot az okozza, hogy mindketten szeretnek utazni, de ma még ritka az olyan étterem, ahol a speciális igényeiket ki tudják szolgálni, ezért egynapos kirándulásokat tesznek, becsomagolják az ebédet, a vacsorát, és elindulnak valamerre.

Ági néni vesebeteg lányával él együtt. Ő maga gyermekkora óta asztmás, lánya rokkantnyugdíjas és vesebeteg. Gyógyszerre ketten 10.000 forintot költenek a 150.000 forintos jövedelmükből, de elég gyakran kell más is. Múlt hónapban egy vírusfertőzésből mire kigyógyult az asszony, 8000 forintot hagyott a gyógyszertárban. Mindketten évente legalább egyszer kórházba kerülnek. Ági nénit Farkasgyepűre utalták be, lánya kétnaponta látogatja, ami sokba kerül. Ha szabadnapja van, az idősebb lánya megy utána kocsival, viszi az üdítőt, az édességet. A koronavírus járvány idején mindketten féltek, ugyanis a veszélyeztetett csoportba tartoznak, idővel aludni sem tudtak, így orvosuk altatót írt fel, ami újabb 1200 forintba került.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply