Népzene testközelből, élményszerűen

Fotó: Györkös

Aki dudás akar lenni címmel interaktív koncertre várták városunk és a térség 4. osztályos tanulóit az országos Lázár Ervin Program szervezésében a vmk színháztermébe. A rendhagyó énekórának is beillő közel egy órás előadáson a gyerekek betekintést nyerhettek a népzene világába, közelebbről megismerkedhettek a magyar népi hangszerekkel és több népdalt is megtanultak.

Az Aki dudás akar lenni zenekar 7 tagja, pillanatok alatt elvarázsolta a gyerekeket a koncert elején. A diákok közül sokan most voltak először népzenei koncerten és bár az iskolában hallottak és tanultak már sok-sok népdalt, az élő koncert varázsa mindenkit magával ragadott. A résztvevők többek közt megtanulhatták, hogy a táncházban mindig a zenekar kezdi a muzsikát, volt daltanulás, közös éneklés és ritmustapsolás egy különleges hangszer, az ütőgardon segítségével. Megismerkedhettek a gyerekek egy híres betyárral és az is kiderült, hogy kerül egy lóra 7 patkó?

Az előadáson: Fekete Borbála énekelt, Csonka Ferenc hegedűn, Patyi Zoltán hegedűn és ütőgardonon, Mészáros János brácsán, Zimber Ferenc cimbalmon, Seres Vilmos klarinéton, tárogatón és szaxofonon, illetve Kisgyőri Krisztián nagybőgőn muzsikált. A zenekar tagjai egytől egyig a műfaj ismert és elismert előadói, akik autentikus módon amellett, hogy élményekben gazdag szórakoztatást nyújtanak a közönségnek, olyan értékeket adnak át koncertjeiken, ami olyan közös kincsünk, amit határainkon túl is megbecsülnek.

A koncerten felcsendülő dalokat Kisgyőri Krisztián zenekarvezető állította össze az azonos című daltanító lemezsorozat hangzó anyagából, a kisiskolás gyerekek tudására és ismereteire építve. A közönség vastapssal jutalmazta a kis és nagymagyarország területéről származó dalokat, zenéket és a gyerekek játékos módon jobban megismerhették az előadáson megszólaltatott tradicionális hangszereket is.

-Fontos hogy sokat énekeljünk a gyerekekkel, hogy minél több dalt megismerhessenek. A dalok előadásánál mindig az adott tájegységnek megfelelően hangszereljük a dalokat. Célunk, hogy visszavezessük a Kodályi útra az éneklő ifjúságot – tudtuk meg a zenekarvezetőtől a koncert előtt.

A daltanító kiadvány felső tagozatos énekanyaga teljes egészében készen van, ami több mint 350 feljátszott dalt jelent, a kisebbeknek és a középiskolásoknak szánt anyag pedig most van készülőben. A koncertsorozat amellett hogy élményt nyújt a gyerekek számára, szeretné segíteni az általános iskolában annak az énekórának a megvalósulását, amit annak idején Kodály Zoltán elképzelt: saját népi kultúránk, népdalkincsük által gazdagon.

                                                                          NéNo

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply