Őrület, ami itt zajlik

Lehet, hogy képzavar, de a magyar kórházak sorsa az egészségügy állatorvosi lova. Sőt: a Veszprém (vár)megyei kórházak is magukon viselik az egész kórházi világ jellemzőit. Néhány hete ugyanis nagy lefejezések zajlottak, sok kórházi főigazgató kapta meg azt bizonyos selyemzsinórt, azaz útilapút kötöttek a talpára.

A veszprémi Csolnoky Ferenc megyei kórház élére is megbízott főigazgatót (a korábbi orvosigazgatót) neveztek ki. Egy tavaly, december közepén kiadott MTI hír szerint „Pintér Sándor belügyminiszter december 31-i hatállyal, érdemeik elismerése mellett két országos intézet és öt vármegyei kórház főigazgatójának magasabb vezetői kinevezését vonta vissza, figyelembe véve, hogy betöltötték 65. életévüket – közölte a Belügyminisztérium. A megbízott országos kórház-főigazgató ezzel egyidejűleg tíz városi kórház főigazgatójának főigazgatói kinevezését vonta vissza.”

Ugyancsak december 31-i hatállyal a belügyminiszter további két vármegyei kórház főigazgatójának, a megbízott országos kórház-főigazgató pedig öt városi kórház főigazgatójának felmentéséről döntött – írták.

„Az érintettek végzettségüknek megfelelő munkakörben történő tovább foglalkoztatása biztosított. (Tehát akár a saját irodájukból keverhetik tovább a … lapokat, más beosztásban! – a szerk.) Az új főigazgatók kinevezéséig az intézmények vezetését a szervezetszerű helyettesek látják el” – olvasható a közleményben.

Kik is buktak meg, vagyis megbuktak-e egyáltalán?

Azt viszont nem írták, hogy pontosan melyik kórházak és intézetek igazgatóiról van szó. Azóta tudni lehet, hogy a felmentett kórházi főigazgatók egyike az a Töreki-Vörös Ibolya, aki a veszprémi kórház élén állt, de azóta is ott dolgozik. Hírek szerint továbbra is a régi irodájában, főigazgatói tanácsadóként.

Továbbá az is közismert tény, hogy annak idején a Margit kórház menedzsmentje nagyjából Veszprémbe ejtőernyőzött, azzal a Farkas Mária Annával az élen, aki nem takarékos gazdálkodóként közismert a szakmában. Legalább is közszájon forgó beceneve, a „BMW-s Marcsi” sem ezt sugallja. (Ő is fideszes alomból jön, mint alább ismertetjük.) Egyik informátorunk kiszámolta, hogy regnálása alatt mintegy háromszorosára nőtt a veszprémi kórház adósságállománya, ami előre borítékolható volt a gazdasági vezető előélete alapján.

A NER-nél a pazarlás nem bűn, még csak nem is vétek

Az óbudai Szent Margit Kórház 2017-ben négy autót bérelt az intézmény fideszes gazdasági igazgatója, Farkas Mária Anna számára, ami bruttó 5,4 millió forintba került – derült ki a momentumos Derda Ádám által kikért adatokból, melyekről az Átlátszó számolt be.

A gyöngyösi születésű Farkas Mária Anna 2010 óta dolgozik az egészségügyben, 2012-ben lett a Szent Margit Kórház gazdasági igazgatója. 2019-ben Gyöngyösön a 7. választókerületben indult a Városom, Szeretlek Egyesület Fidesz–MPSZ–KDNP-koalíció képviselőjeként.

Akkori kampánya során Farkas interjút adott a Kékesonline nevű helyi hírportálnak, ahol elmondta, jó szakmai kapcsolatot ápol Kásler Miklóssal, az Emberi Erőforrások Minisztériumának miniszterével és Varga Mihály pénzügyminiszterrel.

Farkas beszélt arról is, hogy munkája miatt soha nem hagyta el Gyöngyöst, így az otthonától 80 kilométerre lévő munkahelyére is autóval járt. Az viszont csak most derült ki, hogy a kocsikat a kórház biztosította Farkas számára.

Derda az Átlátszónak azt mondta, „tavaly nyáron óbudai lakosok jelezték nekem, hogy korábban többször is luxusautókat láttak a kórház parkolójában, és bizonyára a vezetőségből használhatja őket valaki. A helybeliek felháborítónak tartották ezt úgy, hogy nem is olyan régen a kórház dolgozói önkéntes munka keretében festették ki az intézmény egyik osztályát, mert nem volt pénz festékre. Ez indított arra, hogy kikérjem a vonatkozó adatokat, és lássam a valós képet. Az adatokból egyértelműen látszik, hogy feltűnően sokat költöttek a nyilvánosan a Fidesszel szimpatizáló gazdasági igazgató gépjárműbérlésére.”

A Derda Ádám által kapott adatok szerint Farkas 2017-ben négy autót használt: február végéig egy 2014-es Volvo V40-et, március és július között egy 2017-es BMW 418D-t, augusztustól novemberig egy 320i típusú BMW-t, majd egy 2017-es BMW 420D-t bérelt neki az intézet. (Ezt nevezik márkahűségnek – a szerk.)

A bérelt autók költsége összesen nettó 4,2 millió, vagyis bruttó 5,4 millió forint volt, és Farkas Anna összesen 50.533 kilométert tett meg velük. Mindez munkanapokra lebontva átlagosan 210 kilométert jelent. A legdrágábban bérelt kocsi a novembertől használt 2017-es BMW 420d volt, az az első bérleti díjjal együtt bruttó 1,5 millió forintba került, vagyis napi 25000 forintba.

A portál azt írja, ezt az autót látták a Szent Margit Kórház parkolójában, a Farkas Anna számára fenntartott helyen parkolni a cikk megírásának idején is.

Az írás végén egy összehasonlítás is olvasható. Ebben arról számolnak be, hogy Farkas Anna autói 50.533 kilométert futottak 2017-ben, míg a másik három autó, a főigazgató számára bérelt Mazda 6, és a dolgozói állomány számára bérelt Ford Focus és Opel Vivaro összesen kevesebb mint 58.000 kilométert tettek meg ugyanennyi idő alatt. Erre a három autóra összesen bruttó 8 millió forintot költött a kórház.” (hvg.hu)

Ajka a szívó oldalon

A nagy lábon élő gazdasági igazgató-ex-főigazgató páros már régóta ügyködik azon, hogy Ajkából egészségügyi romhalmazt csináljon. Talán valami miatt azt vették a fejükbe, minél rosszabb a megye egyik legszínvonalasabb kórházának, annál jobb „nekik” – vagy esetleg Töreki-Vörös „alma materének” a pápai Eszterházy kórháznak. Minden bizonnyal itt Ajkán ennek köszönhetjük az (eddig) hamvában holt kísérletezéseket az ajkai SBO és a messze legsikeresebben működő traumatológiai osztály bezárására. Az ajkai orvosok „erőből” magasabb fizetésért való Veszprémbe csábítása már csak hab a tortán. A legújabb hír az – bár ez még kétségkívül megerősítésre szorul -, hogy a „bosszúálló amazonok” kísérletet tettek (tesznek)a vármegyei kórház sümegi pszichiátriai osztályának Ajkára költöztetésére. Ez az intézmény ugyanis – a hasonló intézetekkel megegyezően – hatalmas adósságállományt képes évről-évre maga előtt görgetni és minden bizonnyal végleg kiszolgáltatott helyzetbe (értsd: anyagi romlásba) hozhatná/dönthetné az ajkai Magyar Imre Kórházat.

Nagyon sok múlik most azon, hogy a kórházi főigazgatóság (végső soron a Belügyminisztérium, vagyis maga Pintér Sándor belügyminiszter) milyen döntést hoz az ügyben. Ez a hatalom-koncentráció egyik átka: ha egy ember úgy gondolja, hogy céljainak az megfelel, egyetlen tollvonással romba döntheti egy város, vagy egy egész térség egészségügyének jövőjét, a régióban élő emberek biztonságát. Álljon a háttérben akármi is, esetleg puszta személyi összefonódások, amit gazdasági érvek csűrésével és csavarásával lehet alátámasztani. És még csak kérdőre sem lehet vonni emiatt, hiszen egy „háromezer évre” titkosított egészségügyi koncepció alapján cselekszik és nem a személyes bosszú, esetleg a szakmai hozzáértés hiánya vezeti.

Áááá, nem…

Közben pedig az adófizetők pénze meg úgy repül ki az ablakon, mint a kalitkájából szabadult kanári. És (egyelőre) nincs az a macska, ami el tudná kapni.

Lékó Sándor

Illusztráció: MI

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply