Öt éve történt a katasztrófa

A Mal Zrt. Ajka melletti tározójából 2010. október 4-én kiömlő vörösiszap három települést öntött el: Kolontárt, Devecsert és Somlóvásárhelyt. A katasztrófa következtében tíz ember meghalt, több mint kétszázan megsérültek, több száz ház lakhatatlanná vált.kolontári fáklyás

– A felelősöket meg kell nevezni, folytatni az építkezést és minden esztendőben visszajönni, emlékezni – jelentette ki a Miniszterelnökség területi közigazgatásért felelős államtitkára vasárnap a vörösiszap-katasztrófa ötödik évfordulóján tartott kolontári megemlékezésen. Kovács Zoltán, a térség országgyűlési képviselője hozzátette: – Minden igyekezet ellenére az érintettek lelki békéjét a legnehezebb helyreállítani, hiszen tudni akarják, hogy kik a felelősek a történtekért, akik a mai napig sincsenek megnevezve.

Az államtitkár kiemelte, hogy nagyon erős országos és nemzetközi összefogás jött létre a katasztrófát követően, új házak épültek, a mezőgazdasági károkat megtérítette az állam, új utakat, csatornát, sportpályát, orvosi rendelőt kapott a település.

–  Az élet nem áll meg, tovább kell építeni a települést, minden évben eljönni emlékezni és mindent megtenni azért, hogy hasonló tragédia soha ne fordulhasson elő sehol az országban – hangsúlyozta Kovács Zoltán. A megemlékezés fáklyás felvonulással ért véget.

Devecserben, a Makovecz parkban a Devecseri Ifjúsági Fúvószenekar térzenéjét hallgatták meg az emlékezők, majd az ökumenikus istentiszteletet követően fáklyás menet indul az emlékparkba a Rotary-házhoz. Ott Ferenczi Gábor, Devecser polgármestere kijelentette, hogy az elmúlt időszak tanúsága szerint a település élni akar és élni is fog. Felidézte, hogy az emlékparkban kapott helyet a vörösiszap-katasztrófa emlékjele, egy kopjafa, az összes utca nevével, melyet az áradat érintett.

– Az elveszett emlékeket pótolni nem lehet, de a megpróbáltatásból erőt lehet meríteni a település további építéséhez – fogalmazott a polgármester.

Budapesten a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Természettudományi Kutatóközpontja által rendezett konferencián Lovász László, az MTA elnöke a történteket Magyarország legnagyobb ipari természeti katasztrófájának nevezte, amely az emberi nemtörődömség, a környezetszennyezés és a megelőzhető tragédiák szomorú jelképe lett. Hangsúlyozta: a történtek további tanulsága az, hogy érdemes leszámolni a sebezhetetlenség illúziójával, félelem nélkül, de szembe kell nézni a jövő lehetséges veszélyhelyzeteivel. A kutatói tudás, a mérések, a döntéshozói szándék, a jogi kodifikáció, valamint a hatékony ellenőrzés azt eredményezheti, hogy Kolontár, Devecser és Somlóvásárhely egyúttal a segíteni akarás, az együttes cselekvés és a remény szimbóluma is legyen – fogalmazott a tudós.

Molnár Csaba, a Demokratikus Koalíció ügyvezető alelnöke, EP képviselő szólalt fel a kolontári katasztrófát követő helyreállítási munkákra költött pénzek Fidesz-közeli cégekhez jutása miatt.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply