Padragkút múltja, jelene és jövője egy napon ( TV Ajka videójával)

Bizonyára Padrag és Csékút történelmének jeles napjai között fogják emlegetni 2016. július 30-át. Ez a szombat délután az ősökre való emlékezésről és a hagyatékról szólt, amelyet a település fiataljai fognak őrizni és továbbadni.

A 800 éves Ajka kulturális vetélkedőn Ajka Város Önkormányzata által a III. helyezett Csékútnak nyújtott 4 millió forint és a IV. helyezett Padragnak járó 2 millió forint pénzdíjból megvalósult beruházások átadása történt meg ezen a napon.

 

gyj_padragkuti avatasok 6212Elsőként a csékúti temetőben nyugvó, bányabalesetekben elhunyt dolgozók emlékére elhelyezett emléktábla avatása zajlott. Tamási Gyula, Biró Győző, Spándl Gyula, Kovács Ferenc, Molnár Lajos, Lenner Károly, Jung János neve látható örök emlékként a ravatalozó falán, akik 1937 és 1987 között lelték halálukat a munka frontján. A balesetek körülményeit felidézve Pölczmann István bányamérnök avatta fel a gránittáblát, amelynek elhelyezését a Csékúti Baráti Kör kezdeményezte és Bencsay Antal valamint Blaskó Sándor leplezett le.

A temetőben történt ünnepség után a megemlékezők átvonultak a Csonka torony helyén létesített emlékparkhoz, ahol Puskás Károly önkormányzati képviselő a templomhoz kötődő személyes emlékeit is felidézve mondta el avatóbeszédét. Tudatta a jelenlévőkkel, hogy az utolsó mise 1940 december 26-án hangzott el az egykori katolikus templomban. Falait 1950-ben, majd 1984-ben a Csékút jelképévé vált csonka tornyot is lebontották. Azóta eltelt 32 év. A helyiek összefogásának ékes bizonyítékaként hangsúlyozta, hogy az egyháznak nem csak a nagy lélekszámra, hanem a nagy lelkekre is szüksége van. gyj_padragkuti avatasok 6279Megköszönte azoknak, akik megálmodták az emlékművet és megvalósították, örökül hagyva az utókornak. A toronyról formázott szobrot Paksáné Varga Ágnes és Bencsayné Tolner Jolán leplezte le. Keresztes Tibor és Takács Viktória alkotását Simon János plébános szentelte fel a Teremtés könyvéből idézve: „valóban itt van az Isten háza és itt van az ég kapuja.” Majd a torony egykori harangjának megszólalásával ért véget az avató ünnepség.

 

gyj_padragkuti avatasok 6349Ezután az egykori szeszfőzde helyén felállított Csékút falu önállóságának emlékhelyét avatta a fel a megálmodó Varga György helytörténész. Hangsúlyozta, hogy ez a kis közösség, ha nemes célról van szó, minden alkalommal hihetetlen összefogásról és aktivitásról tesz tanúbizonyságot. Majd a felállított Csékúti emlékműről beszélt. – A szikla mindig is az örökkévalóságot, a szilárdságot, az elpusztíthatatlanságot jelképezte, teszi ezt ezentúl itt is. A kővel és szénnel megrakott csille arra utal, hogy a falu lakói egy évszázadon keresztül főként a bányászatból éltek. A csille rakománya a valamikori Csékút gazdagságára utal. Arra ugyanis, hogy területén működött az Ármin-akna, a Jolán-akna, amit később Jókai bányának hívtak. Volt két bazaltbányánk is, és volt mészkő bányánk. Sőt a Táncsics aknát kiszolgáló homokbányánk is. Az, hogy idekerült egy virágokkal teleültetett boroshordó azt szeretné jelképezni, hogy van egy szőlőhegyünk. A virágok jelképezzék a borozgatások utáni jó kedvet és a jövőbe vetett optimizmusunkat – fejezte be szónoklatát a helytörténész. Az ünnepségen Biró Józsefné Wass Albert Üzenet haza című költeményét mondta el. Az emlékművet Roznai Kálmán és Mundi-Tölgyesi Dóra leplezte le.

gyj_padragkuti avatasok 6425A Padragkúti Művelődési Ház udvarán a városrész által elnyert pénzdíjból beszerzett eszközök (hangosítás, iskolai hangtechnika és óvodai eszközök) avatásánál Vargáné Parrag Leonóra, a kultúrház háziasszonya mondott köszönő beszédet. Majd Schwartz Béla polgármester értékelését hallhatták az udvaron egybegyűltek. Megköszönte a két településrésznek, hogy színvonalas munkájukkal, előadásukkal hozzájárultak a 800 éves eseménysorozat sikeréhez. Bejelentette, hogy jövőre két évig tartó versenyt hirdetnek meg a városrészek között, amelynek tematikája a településrészek jelene, élete lesz. Minden közösségnek be kell mutatni a saját faluját. A versenyben fontos szerephez jut a településkép, rendezettség és infrastruktúra.

gyj_padragkuti avatasok 6394Majd Padragkút 2017-ben induló két fontos beruházását ismertette a jelenlévőkkel a polgármester. Elsőként elmondta, hogy a volt bánya területét kisajátították és ott egy pihenést, sportolást szolgáló parkot építenek, ahol különböző közösségi rendezvények lebonyolítására lesz lehetőség. Kezdetben 200 millió forint ráfordítással indul az építkezés. Padragkút másik nagy fejlesztéseként a kerékpárút folytatását tervezik. Első ütemben baloldalon a gyógyszertártól a központ felé haladva megszüntetik a járdát, árkokat, felső vezetékeket és földkábelen vezetik majd az elektromos áramot és a tv kábeleket. Korszerűsítik a közvilágítást. A régi kapubejárók helyett új egységes képet mutató bejárókat építenek. Ez a lakóknak nem fog pénzbe kerülni. A megépített utat osztott közlekedés számára teszik lehetővé. A kerékpárosok és a gyalogosok párhuzamosan közlekedhetnek rajta. A bejelentett tervek után a polgármester felavatta a kemencét, amelynek jelentőségét kiemelte, hiszen a tűz melege ősi idők óta összefogja az embereket, ahogy itt Padragkúton is érezhető.

gyj_padragkuti avatasok 6422

Délután a vendégek számára kolbászt sütöttek a falu frissen felavatott kemencéjében. A program zárásaként Biróné Bognár Ágnes a program műsorvezetője megköszönte a 800 éves vetélkedésben és a beruházások kivitelezésében a résztvevők munkáját, majd baráti beszélgetések folytak vendéglátással egybekötve a Retró Klub közreműködésével.

Cs. Bosits Évi

 

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply