Pályaválasztási nap a Fekete-Vörösmarty iskolában

Archív fotó: Györkös

Idén másodszor rendezték meg országszerte a pályaorientációs napot, amelyet a 2017/2018-as tanévtől minden iskolában meg kell szervezni. A pályaorientáció célja, hogy a gyerekek minél megalapozottabban és időben felkészüljenek a pályaválasztásra, a pályaorientációs nap pedig rendkívül jó lehetőséget biztosít hosszabb lélegzetvételű, akár külső helyszínen zajló programok lebonyolítására is.

A Fekete István – Vörösmarty Mihály Általános Iskola és Gimnázium 1-12 évfolyamos diákjai számára még sokszínűbbé tette a napot,  hogy nem csak a közvetlenül a pályaválasztás előtt álló tanulók vettek részt azon, hanem mindenki. A felsőbb évfolyamokon célszerű megoldás a szakképző intézmények, egyetemek képviselőinek meghívása, kisebbeknél a szülőket, mint munkavállalókat is bevonták a programba, szerveztek üzemlátogatást is.

Az alsó tagozatosok közül több osztály a kenyérgyárba, az Európa pékségbe és a Tesco pékségbe látogatott el, ahol nemcsak a munkafolyamatokat figyelhették meg a zsemle, kenyér, kalácskészítése közben, hanem ők maguk is készíthettek kalácsot, megkóstolhatták a finomságokat. Két osztály a vasútállomásra látogatott ki, ahol megismerkedtek a kalauz, mozdonyvezető és a forgalmista munkájával, majd  utazhattak egy dízel vonaton. A többi osztály napja is élménydús volt, jártak  egy őstermelő gazdaságában, majd a Vadasban ismerkedtek a gazdálkodással.

Ramasz Vanda tanárnő  és Papp Ágnes  óvónő kutyaterápiás foglalkozást tartott, majd a tanulók kilátogattak az ebrendészeti telepre és kutyamenhelyre. Két osztály az állatorvosi rendelőben járt, ahol láthatták, hogyan zajlanak a vizsgálatok. A másodikosok jártak autószerelő műhelyben és a tűzoltóságnál is, ahol megtekinthették az információs irodát, a riasztást lebonyolító eszközöket, a tűzoltók ruházatát, felszereléseit. Az Avar Ajka Nonprofit Kft. hulladékkezelő telephelyén Vági Károly üzemvezető beszélt a gyerekeknek a hulladékgyűjtés fontosságáról, majd megmutatta a szalagon történő válogatást.

A felső tagozaton az iskolában zajló események között volt kézműves és játékos tanulásmódszertani foglalkozás és meghívtak egy nyugdíjas iskolapszichológus kollégát is, akivel a gyerekek beszélgethettek a pályaválasztás és önismeret fontosságáról. Az ajkai mentőállomás vezetője, Molcsán András a mentős szakmáról, illetve az alapvető elsősegélynyújtási tudnivalókról tartott elméleti és gyakorlati bemutatót. Voltak osztályok gyárlátogatáson az üveggyárban, fogadta őket a Payer, a veszprémi nyomda, de betekintést nyerhettek az Ajkai Városi Bíróság és a posta, egy pékség és egy asztalos műhely működésébe is.

Molcsán András az újraélesztést is bemutatta a diákoknak

A pályaválasztással közvetlenül érintett évfolyamok önismereti tesztet töltöttek ki, pályaorientációs tájékoztatón és szakmai napon vettek részt a Kaszinóban. A gimnazistákkal a Pannon Egyetemről és Zalaegerszegről érkezett egyetemi hallgatók beszélgettek egy roadshow keretein belül, de volt olyan osztály, amelyik a győri Mobilis Digitális Központ vendége volt erre a napra.

A padragkúti intézményegység diákjai üzemlátogatáson voltak az Európa pékségben, és a Molnár Gábor Műhely Alapítvány szőnyegszövő műhelyében. Az iskolában Kaszás Kálmán, aki szociális gondozóként függőségekkel küzdő emberekkel foglalkozik, a drog, alkohol és egyéb szerekről beszélt; Jaksics Tamás iskolarendőr a munkáját mutatta be. Gazdag Norbert szíjgyártó az általa készített szíjakat, öveket, lószerszámokat hozta el. Az alsósok egy kiállításon régi mezőgazdasági eszközöket nézhettek meg és Szabó Jenőné érdekes ismertetőjét hallgathatták. A programok sikerét és létjogosultságát mi sem mutatja jobban, mint a gyerekek lelkesedése, érdeklődése, illetve a szülők pozitív visszajelzése.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply