Pannon Egyetem a Kancellár szemszögéből

Pannon Egyetem Ajka Kampusz előadások 2.0 sorozat évindítója január 15-én kezdődött, A Pannon Egyetem múltja, jelene és jövője a Kancellár szemével címmel. Csillag Zsolt kancellárral Szabó B. Eszter újságíró beszélgetett. Az előadás végén a közönségnek lehetősége nyílt kérdéseket feltenni.

Január közepén vette kezdetét Pannon Egyetem Ajka Kampuszán az évadnyitó előadás. Az előadókat és a szép számmal megjelenteket Dr. Utasi Anett, a Pannon Egyetem Ajka Kampuszának igazgatója köszöntötte, megemlítve, hogy az idei évben lesz 75 éves a Pannon Egyetem, aminek az ajkai kampusz a legfiatalabb tagja. Egyben örömét fejezte ki, hogy a felvezető programot itt tartják Ajkán. A beszélgetés közvetlen hangulatban telt, hiszen – mint volt média kommunikációs hallgató – Szabó B. Eszter jól ismerte a Kancellárt, aki több mint négy éve látja el feladatát. Csillag Zsolt szívesen beszélt pályafutásáról. Bár kisiskolásként még jogásznak képzelte el magát, később, az egyetem második évében megtetszett neki, ahogy belelát egy felsőoktatási intézmény működési tervébe. Ezért eldöntötte, hogy ezen a területen szeretne dolgozni. Diploma után dolgozott az intézményben Projekt Asszisztensként majd Projekt Managerként. Ezt követően a Projekt Igazgatóságnak volt igazgatóhelyettese, majd egy egyetemi tulajdonú részvénytársaságnak az igazgatósági elnöke, amit a kancellári pozíció követett. Nagyon sokféle szempontból látta már az intézményt, miközben megismerte azokat a kollégákat, akikkel együtt dolgozik. Ettől függetlenül nagy felelősségnek tartja a kancellári pozíciót.

De mit is takar ez a titulus? Az egyetemeken az első számú vezető a rektor volt míg 11 évvel ezelőtt egy törvénymódosításnak köszönhetően bevezették a duális vezetést. Ketté bontották a struktúrát és két első vezetőt neveztek ki az intézményekben. Az akadémiai: oktatás, kutatás, szakmai területeknek a vezetője a rektor, aki prof. Dr. Gelencsér András. Míg a működtetésért a pénzügyi, jogi, beszerzés, üzemeltetésért felelős a kancellár. A Pannon Egyetem a Közép-és Nyugat-Dunántúli Régió meghatározó felsőoktatási intézménye. Magyarországon jelenleg az egyetemi hallgatók 60%-a fővárosi intézményekben tanul, míg a maradék 40% vidéki egyetemeken oszlik meg. A Pannon Egyetem vonzerejét a diákok számára a kisebb település adta környezet, a gazdag közösségi élet és az egyedi szakmai lehetőségek alkotják, amelyek a hallgatók számára vonzóbbá teszik az intézményt. A kancellár büszkén említette, hogy az egyetem 2023- ban a fennállása óta a legnagyobb fejlesztést hajtotta végre, nagyjából 15 és fél milliárd forint értékben, amikor felújították a központi kampuszt. Az egyetem lett az első olyan kampusz, amelyik nem használ földgázt, mert elektromos meghajtásra álltak át. Az elmúlt évben a Pannon Egyetem 60 százalékkal növelte a felvett hallgatói számát úgy, hogy a felvételi pontszámok nem csökkentek, hanem nőttek. Ez az országos átlagnak a 2 és félszerese, valamint nemzetközi viszonylatban is kiemelkedő színvonalat tudnak nyújtani. A Kancellár beszélt a nemzetközi kapcsolatokról is, hiszen tárt karokkal fogadják az egyetemre a külföldi hallgatókat. Az előadás zárásaként a közönség is lehetőséget kapott kérdések feltételére, amelyekre Csillag Zsolt szívesen válaszolt.

F. P. T. Fotó: Futó

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply