POSTALÁDÁNKBÓL – Nevelőmunkát segítők napja az óvodában

Az óvodás gyermekek sikeres beilleszkedését, egészségvédelmüket, környezettudatos magatartásuk megalapozását, a kiemelt figyelmet igénylő gyermekek egyéni fejlesztését, a dajka és a pedagógiai asszisztens munkakörben dolgozók hozzáértő, empatikus feladatellátása nélkül nem tudnánk biztosítani. A gyermekek tiszteletén alapuló, tapintatos odafordulás, az elismerésre méltó cselekedetek pozitív megerősítése csak akkor lehet eredményes, ha arra az óvoda valamennyi munkatársa egyaránt tudatosan figyel.

Az egységes szemlélet és közös értékeink közvetítése érdekében az ajkai óvodák alkalmazottai szakmai nap keretében ismerték meg „Az óvodapedagógus jobb keze a dajka!” VI. Országos Dajka-konferencia és a Pedagógiai asszisztensek III. Országos Konferenciája előadásait. Érintettük a dajka és pedagógiai asszisztensi kompetenciákat. Elgondolkodtunk, hogyan lehet a pedagógiai asszisztens az óvodapedagógusok önértékelésének, külső szakmai ellenőrzésének és minősítésének segítője. Felidéztük, mely területeken szolgálhatnak mintául (interperszonális kapcsolatok; viselkedés, beszéd, személyi higiéné, ápoltság, gondozottság) a gyermekek számára a nevelőmunkát segítők, megerősítést nyert, hogy jelenlétükkel annyi segítséget kell csak nyújtaniuk a gyerekek számára, amennyi feltétlenül szükséges a feladatok önálló elvégzéséhez. Szóba kerültek a HACCP rendszer működtetésének legfontosabb elemei csakúgy, mint a gyermekek közötti játékkonfliktusok, melyek a viselkedés eltérés jelzői lehetnek. Kiemeltük a szabályozó dokumentumok szintjén is a dajkák és pedagógiai asszisztensek munkaköri feladatait. (PP, SZMSZ, Házirend, Munkaterv, Csoportnapló) Tesztet tölthettünk ki a gyermekekkel, szülőkkel, munkatársakkal való együttműködés formáiról és a helyes megfejtők között jutalmakat sorsoltunk ki. Gyermekcsoportonként mérőeszközt kaptunk a dajkakompetenciák fejlesztéséhez, önértékeléséhez. Kideríthettük, hogy az öt szeretetnyelv (1. Elismerő szavak 2. Minőségi idő 3. Ajándékozás 4. Szívességek 5. Testi érintés) közül melyik leginkább a sajátunk. Ha egymásról is tudjuk, ki mit preferál ezek közül, azt a munkatársak közötti kapcsolat javítására fordíthatjuk.

A szakmai nap programja a munkatársak számára együttes élményt biztosított, hatott személyiségünkre, segítve hogy a ránk bízott gyermekeket életigenlő, derűs, szakmailag felkészült és elkötelezett felnőttek vegyék körül.

Ráczné Németh Csilla óvodavezető

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply